
Románek s císařem
- Recenze
- Vytvořeno 13. 2. 2012 1:00
- Autor: Lenka Martinková

Milovník umění a alchymista, to je Rudolf II.. Ale jak se seznámil s dcerou svého archiváře Jakuba Strady a matkou šesti královských dětí? Tohle všechno se dozvíte v knize Kateřina: Elixír láska Rudolfa II. od Jaroslavy Černé.
Autorka se zabývá známým a značně „profláknutým“ příběhem císaře Rudolfa II. a hraběnky Kateřiny Stradové. Snad každému teď vytane na mysli zdůvodnění nemožnosti sňatku z Císařova pekaře a Pekařova císaře: ,,Na to jsme chudí – já penězi a vy urozeností!“, jenomže Černá se ve svém románu domnívá, že to tak být nemuselo.
Kniha je rozdělena do dvou částí – první vypráví o seznámení Jeho Veličenstva s mladou Kateřinou při oslavě jejich patnáctin a plynule přechází do doby narození jejich prvního dítěte, Julia Cesara d´Austria, který měl za všechny svoje sourozence nést „prokletí rodu Habsburků“. Druhá část s názvem Kateřina a Julius popisuje především zvrhlé výstřelky mladého pána a jeho kumpánů, kvůli kterým musel být odklizen z Pražského hradu a nechvalně se proslavil na Českém Krumlově.
Na začátku je poměrně umírněná oslava narozenin jediné dcery Jakuba Strady v jeho domě U Zlatého hroznu, aby se na několika příštích stránkách mohl přenést na stále přestavovaný Pražský hrad, kde by Kateřina mohla být snadno stržena do víru vášnivých nocí. V dalších kapitolách se pak stejnou měrou zjevuje už zmiňovaný Hrad a českokrumlovský zámek, nebo spíše ložnice šíleného Julia.
Jestliže si v prvních kapitolách kniha skoro říkala o zařazení do červené knihovny, později se děj rozjede a čtenář občas uvažuje, jestli by nebylo lepší ji na nějaký čas (alespoň při jídle) odložit. Kolikrát to až vypadá, jako by se Jaroslava Černá vyžívala v popisování Juliových krutostí, aby následně lépe vynikla mateřská láska, Tychova věštba a rodové onemocnění Habsburků.
Román na pultech českých knihkupců patří mezi knihy, které se na známý příběh dívají z jiného úhlu a dokáží čtenáře zaujmout až do poslední věty.
Ukázka z knihy:
„Kde je Mušle? Už přišla na zámek?“ vyjel na vrchního komořího, protože hejtmana se nedovolal.
„Ne, pane, dívka ještě není schopná chodit, nemůže sama přijít…“
Ale Julius nic takového slyšet nechtěl. „Lžeš, všichni lžete! Za tak dlouhou dobu už by jí zlomeniny srostly dvakrát! Ať hned přijde velitel stráží,“ poručil zlostně. „Neuposlechli jste můj rozkaz, nepřivedli jste mi Mušli, a na vině je její otec. Dejte ho zavřít do vězení… okamžitě!“
„A paní Markéta?“ zeptal se velitel.
„Vypadněte už!“ vykřikl Julius, a když osaměl, zabručel pro sebe: ,,Pro svoji Mušli si dojdu sám.“
Černá, J.: Kateřina – Elixír lásky Rudolfa II.. Frýdek-Místek: Alpress, 2011, s. 165.
Knihu Kateřina – Elixír lásky Rudolfa II. vydalo nakladatelství Alpress
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...