
Jádro každého příběhu jsem našel na cestě
- Recenze
- Vytvořeno 5. 1. 2012 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Jak se vlastně dělá povídka? Zdeněk Svěrák na to má následující recept: „Je to, jako bych našel pecku a dělal bych kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu.“
Když jsem se začetl do prvních stran jeho Nových povídek, začal jsem si představovat, co bylo jádrem, peckou příběhu, a co Zdeněk Svěrák na ni nabalil. Kniha mi tak najednou začala nabízet několik vrstev, které jsem mohl zkoumat, zkoušet, poznávat a ochutnávat. Představoval jsem si nejen příběh samotný, ale i jeho možné předobrazy v realitě. Pak jsem ale narazil na Dubnovou povídku a byl jsem s fantazií v koncích. Příběh povídky je naprosto… No, naprosto neuvěřitelný a ve skutečném životě snad i neuskutečnitelný. Vzpomněl jsem si v této souvislosti na slova ze Saturnina, že jen neuvěřitelné věci se stávají, a to mne v tomto případě nahnalo trochu strach a přešel mi z té představy mráz po zádech. Pokud se něco podobného mohlo ve skutečnosti odehrát, pak … A co že mi nahnalo hrůzu a z čeho mi přešel mráz po zádech? To si už přečtěte sami v Nových povídkách Zdeňka Svěráka.
Povídky výborně zapadnou do podzimní nálady, jsou tak nějak melancholické a je v nich skryto moudro a především člověčenství. Texty, ve kterých je tolik lásky, trpělivosti, vášně, touhy, šílenství a především života, může napsat jedině někdo, kdo se dobře dívá kolem sebe, naslouchá životu, a sbírá pecky tu od třešní, tu od švestek a který především plnými doušky život prožívá. A mezi takové lidi Zdeněk Svěrák podle mne zcela nepochybně patří. Podobný náboj a jiskru jsem našel i v Čapkových povídkách. Můžete s tím nesouhlasit, můžete o tom vést spory, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Domnívám se, že psát více o této knize je dílem zbytečné a dílem ke škodě knihy samé. Knihu je nejlépe si přečíst. Poprvé ji zhltnete jako sladkou, slaďoučkou malinu a pak, stejně jako u malin, je třeba si ji vzít podruhé a potřetí a pěkně v tichu a klidu si ji vychutnat, a to do posledního písmenka. Snad neprozradím příliš mnoho, prozradím-li, že tím posledním písmenkem je “á”.
Tak příjemné čtení.
Knihu Nové povídky vydalo nakladatelství Fragment
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...