Recenze: Knihy pro dospělé

Účinnější než protidrogová prevence

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Proč mládeži ve školách vnucovat primární protidrogovou prevenci? Copak by nestačilo jediné přečtení knihy Znuděn krásou hnusu od Henryho Spensera, aby pochopila, jak život na drogách vypadá? Samotná kniha se zdá být celkem nezajímavá, jako by chtěla zapadnou do šedivé a ničím nezáživné skupiny prvotin mladých autorů. Možná, ale…knihaZ většinou nepochopitelných příběhů běhá mráz po zádech hlavně proto, že něco takového by se někdy někde a někomu mohlo stát. Příběhy se podobají jako vejce vejci – shánění drog, střídání partnerek, absťák, problémy v partě… O tom při protidrogových prevencích slyší každý, ale nikdo si neuvědomí, že to tak opravdu je. Autor popisuje příhody bezejmenného hrdiny způsobem, při kterém si čtenář uvědomí, o co doopravdy jde.

V anotaci se dá dočíst, že se děj odehrává v „jednom středně velkém maloměstě“. Proč ne? Mohlo by být… Spenser nechává čtenáři nepojmenovaná a blíže nespecifikovaná místa k tomu, aby si doplnil svoje vlastní zážitky, v hlavních rolích si představil, koho uzná za vhodné, místa si může představovat podle svého, zkrátka má absolutní volnost a není nijak svazován autorovými popisy. Jestliže to v první chvíli vypadá jako výhoda, někdy to čtenáři spíše vadí. Nikdy vlastně není jasné, kdo mluví, který hrdinův přítel je který a se kterým prožil jaké dobrodružství. Na druhou stranu je obdivuhodné, že se Henry Spenser obešel na své skoro dvě stě stránkové knize bez použití jmen. Někdy si pomáhá přezdívkami nebo různými poznávacími znaky, ze kterých následně vznikají nejrůznější přízviska, ale to až opravdu v krajních případech.

Někdy čtenáře napadá, že kniha byla sepsána pod vlivem a je určena zase v první řadě pro lidi ve stejném stavu. Za normálních okolností se dají jen těžko pochopit některé úvahy, kterými se autor zaobírá. Některé zdánlivě logické věci do sebe vůbec nezapadají a nadpisy jednotlivých kapitol vypadají nesmyslně. Nebo to byl vlastně záměr?

Do posledního písmenka není nic jasné. Jsou nadávky opravdu myšleny jako nadávky, nebo je to „jenom“ jakýsi způsob komunikace? Těžko říct a autor nechává na čtenáři, jak se k jeho dílu postaví…

Ukázka z knihy:


„Mně elektronická hudba dřív vadila strašně moc, v mý zlý pankový éře, pak jsem neposlouchal jeden čas nic jiného a teď už ji zase
nemůžu nějak vystát, ale na ten hard core bych se stavil“
„Určitě, to stojí za to.“
„Já už budu muset jít, ona na mě čeká u stolu s nějakým kamarádem, ještě si vezmu jedno pivo na cestu a mojito pro ni.“ Jak příznačné.
„Tak tady.“
„Kolik jsem dlužnej?“¨
„Nech to bejt, já natáhnu nějakého opičáka tady.“
„Tak díky moc.“ Konečně jsem si s někým více méně konstruktivně promluvil a ještě jsem ušetřil.

(Spenser, H. Znuděn krásou hnusu. Praha: Mladá fronta 2011, s. 109.)

Knihu Znuděn krásou hnusu vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Komentáře   

 
Četl jsem to
+2 NadpisyČetl jsem to 2012-01-12 19:53
Pokud si přečteš obsah, tak to dává smysl
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Bara
0 sondaBara 2012-02-26 14:28
Je to taková sonda do způsobu chování a braní drog dnešní mládeže nebo jednoho znuděného mladíka,který neví,co se sebou,rodiče mu posílají na účet penize a on si za ne kupuje smah a alkohol..jak paradoxní.nic nedokázal,sám píše,nema cíl a rád šuká.Kritizuje všechny okoloa snazi se o ironicky ton i sám.
Autor -či mladík v knize si zdaleka nesahl na dno,k tomu ma daleko..
Nebudu jen kritizovat.Možn á drogova prevence,ale bacha!Na jisté lidi tyto knížky působí jako pobidka a inspirace.Hnus tam není nijak velký,není realisticky,spí še vzbuzuje obdiv..
A jestli je tohle ukázka mladého cloveka,doufám, že jich není hodně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Bara
-1 NadpisyBara 2012-02-26 14:33
NADPISY dávají smysl,když si je prectes jako jednu větu.
To bylo snad tto jedno z mála peknych a chytrych veci,co mě potesily..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Bakalář
+2 RE: Účinnější než protidrogová prevenceBakalář 2012-02-26 18:17
Krátká a nicneříkající recenze, která postrádá jakoukoli analytickou složku :(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Buzz Rakeťák
+2 re: BaraBuzz Rakeťák 2012-03-28 14:40
Jasně, to miluju, když někdo napíše, že je to nerealistické. Mně to přijde realistické dost. Zkušenosti?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
rozhovor
0 RE: Účinnější než protidrogová prevencerozhovor 2012-04-08 15:51
http://www.freshflesh.cz/znuden-krasou-hnusu/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marcela
0 Ach jo.Marcela 2013-04-27 16:26
Milá pani/slečna Lenka Martinková. V prvom rade, ak sa niekto snaží písať takúto formu "recenze", mal by si najprv ujasniť, ako sa vlastne autor volá. Jeho pseudonym je Henry Spencer, nie Henry Spenser! Samozrejme, asi ste človek, ktorý túto tému absolútne nechápe, je mu táto "kultúra" - komunita neznáma - NO AJ TAK píše recenzie a HODNOTÍ.(prečo? ) Ak by ste aspoň trochu pri čítaní dávala pozor,krásne by Vám z toho vyplynulo, že jeho pseudonym je pravdepodobne prevzatý z filmu D.Lyncha - Eraserhead. ( Lyncha mimochodom autor niekoľkokrát spomína v knihe).
Pri predposlednom odstavci som sa zastavila asi trikrát, neverila som vlastným očiam, že sa niečo takéto zavesí na internet ako jedna z mála recenzíí na knižku! myslím si, že ľudia - tá malá komunita ľudí, ktorým je táto kniha určená, presne vie, či boli jednotlivé pasáže napísané pod vplyvom alebo nie. (Prirovnala by som to k filmu Human Traffic).
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marcela
0 Ach jo2Marcela 2013-04-27 16:32
A k tým nadpisom - aj absolútny amatér pochopí, že dávajú zmysel.

Čo viac k tomu dodať - zbytočne som si zas dvihla adrenalín nad dnešnými "recenzistami", vrátťe sa radšej k hodnoteniu napr. 50 shades of grey, to by Vám išlo určite lepšie..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Gengishkhan
0 A co...Gengishkhan 2017-06-14 13:40
Nerealistického na tom neshledávám nic. Nepoužívání jmen a míst je odpovídající tomu, o čem kniha pojednává. Styl života a uvažování mi připadá adekvátní lidem, o kterých je řeč.
Sám jsem takový život vedl, jen bylo o něco méně drog, více sexu a mnohem těžší sehnat peníze.
No, jako prevenci bych to nebral, protože se mi po přečtení té knihy zase zastesklo po té absolutní svobodě. Jak autor píše - "doba bez vyhlídek a nadějí, tak nudná a přitom tak zasraně skvělá a bezstarostná, tak vysmátá a vážná, prvky dekadence či pohrdání lidmi a vznik opravdových přátelství klidně v jednom dni. Bylo to skvělý a fakt zkurvený."

Některé z těch "jednodenních" přátel jsou mými přáteli dodnes. Ale většinou ne...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení