
Žádný člověk není ostrov aneb Úvahy na prahu tisíciletí
- Recenze
- Vytvořeno 11. 12. 2011 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Co znamená Advent, Vánoce, Velikonoce a Letnice pro křesťana a co pro ostatní? Pár dnů volna, nákupní šílenství a nekontrolovatelné žranice?
Co znamenal 25. únor pro naše rodiče a prarodiče? A můžeme si ještě dnes, 22 let po pádu diktatury proletariátu, z tohoto smutného výročí vzít ponaučení pro naši demokracii?
Co znamenal 16. leden 1969 pro naši společnost? A kolik občanů České republiky ví, co se ten den stalo?
Nad těmito a dalšími sedmi otázkami se ve svých fejetonech, původně odvysílaných v ranním vysílání české redakce BBC v letech 2000 až 2002, zamýšlí Tomáš Halík v nové knize Úvahy na prahu tisíciletí.
Jednotlivé fejetony představují úvahy, nad kterými bychom se mohli pozastavit a zamyslet se. Kniha sice není rozsáhlá počtem stran, ale svým obsahem, který doplňují velmi působivé ilustrace Jáchyma Šerých.
Zajímavé zamyšlení nás čeká ve fejetonu věnovanému prvnímu výročí útoku na newyorská dvojčata. V závěru této úvahy autor píše: „Jde o konfrontaci hodnot – a rozhodující je, zda se západní civilizace ukáže být nejen silnější, nýbrž všestranně věrohodnější než její oponenti.“ Po devíti letech můžeme bohužel konstatovat, že západní civilizace nepřesvědčila svět ani sebe samu o tom, že je silnější, ale také že je všestranně věrohodnější než její oponenti (a to především díky použité síle).
Kniha se vyznačuje průzračnou srozumitelností, téměř matematickou logikou, lehkostí, promyšleností a uspořádaností. Texty nejsou složitými a komplikovanými filosofickými či teologickými úvahami, ale neobyčejným zamyšlením vzdělaného, citlivého člověka s širokým rozhledem. Škoda, že to nelze prohlásit i o dalších filosofech a jejich „dílech“.
Věřím, že každý z čtenářů si najde v těchto fejetonech, co se jej osobně dotkne a snad přiměje ke zpomalení a zamyšlení. Jistě stojí za to zamyslet se v tento čas, jsou-li Vánoce jen o závodech v hromadném utrácení a jen o jednom jediném večeru, nebo mají i zcela odlišný rozměr, a pokusit se tento rozměr s nejbližšími poznat.
Poslední odstavec, milí čtenáři, berte jako mé vřelé doporučení si tuto knihu přečíst.
Knihu Úvahy na prahu tisíciletí vydalo Nakladatelství Lidové noviny
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...