
Peníze hýbou světem
- Recenze
- Vytvořeno 24. 11. 2011 1:00
- Autor: Lenka Martinková

V roce 2007 vydal Jan Bauer, autor populárně naučné literatury a románů, knihu s názvem Záhada kamene mudrců, a to u nakladatelství Moba. Příběh se odehrává převážně v Praze za vlády Rudolfa II. a děj je až podivuhodně zamotaný.
Zápletka je vlastně velice prostá. Už od dob Karla IV. je v Čechách uchováván tajemný pergamen s návodem na výrobu kamene mudrců neboli elixíru. To by také mohl být důvod, proč se do českého království stahuje tolik alchymistů, učenců a podvodníků a proč se jim jejich snažení nedaří.
Po návodu pátrají snad všechny mocnosti Evropy 16. století. Tovaryšstvo Ježíšovo do Prahy vysílá svého agenta a nejinak je na tom i anglická královna Alžběta. Dokonce i sám císař Rudolf II. má lidi, kteří pro jeho laboratoř mají pergamen opatřit. Začíná příběh plný zločinů, magických rituálů a dvorských intrik…
Bauer svoje čtenáře obratně provádí Věčným městem papežů, italskými Benátkami, renesanční Prahou i Anglií. Nejistá doba za vlády Habsburků se promítá do okolní krajiny stejně jako do smýšlení poddaných i šlechty.
Někdy by se skoro mohlo zdát, že autor představuje příliš mnoho postav, které do příběhu zasahují jen minimálně. Vypadá to, jako by Jan Bauer zkoušel čtenáře z dějin renesanční Evropy, když o některých osobách mluví jen v náznacích týkajících se jejich dalších osudů.
Bauer rychle mění styly svého vyprávění. Někdy by člověka skoro rozbrečel, ale za chvilku už popisuje chladnokrevnou a dobře naplánovanou vraždu. Nejinak je na tom také s líčením jednotlivých zákoutí měst, která hrdinové navštěvují poprvé, nebo se do nich po dlouhé době vrací. Ať tak nebo onak, vždycky jde o ideální místo pro zločin.
Děj, ze začátku možná trochu nezáživný, se v průběhu čtení rozvíjí do zajímavých podrobností, které úžasným způsobem vykreslují život v rudolfínské Praze. Celkový dojem ale značně kazí velké množství chyb, jež by se s trochou dobré vůle daly označit za překlepy. Dobrému korektorovi uniknout neměly.
Kniha je určena především dospělým čtenářům se zálibou v dějinách. Bauer se tuto skutečnost nesnaží ani ze začátku nijak utajit a erotický náboj některých scén je skoro hmatatelný. Podobného efektu dosáhl například v další ze svých knih Ve službách Svatoplukových. Stejně jako v ní se i tentokrát snaží vylíčit milostný život českých panovníků co nejbarvitěji.
Ukázka z knihy:
„Pokud vím, sestro, byť jsi křehká bytost, střílíš velmi dobře z pistole.“
Zakuklená žena nechala pochvalu bez odpovědi.
„Nyní slibme, že my, následovníci velikého Christiana Rosenkreuze, vykonáme všechno pro zdar velké věci našeho díla,“ řekl slavnostním hlasem předsedající a povstal. Všichni kolem stolu ho následovali a každý se prsty pravé ruky dotkl lebky ležící na stole.
„Přísaháme, že naplníme vůli Všemohoucího a společně rozsvítíme světlo obecní moudrosti a míru. Neustaneme, dokud nenalezneme cestu k obecnému štěstí a spáse člověčenstva. Bůh s vámi, bratři a sestro!“
(Bauer, J.: Záhada kamene mudrců. Brno: Moravská Bastei MOBA 2007, s. 167.)
Knihu Záhada kamene mudrců vydalo nakladatelství Moba
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...