
Melancholická účtařina
- Recenze
- Vytvořeno 24. 10. 2011 2:00
- Autor: Hana Moualla

Týden poté a o myšlenku později dodávám svoji recenzi knihy Má dáti dal od Věry Kudynové. Dohodly jsme se Janou Semelkovou, že to pojmeme takto, protože jsme obě chtěly knihu pro VašeLiteratura.cz recenzovat. Turecká pošta v kombinaci s tou naší sebrala pěknou část z pointy naší první dvojité recenze, ale nevadí... Proč takový humbuk kolem jedné knihy?
Chvilku jsem hledala nejvýstižnější slovo pro tuto knihu povídek. Hlavou mi prošla slova, jako patos, krutost, melancholie, řehot, cynismus. Ve skutečnosti nejsou povídky negativní, čtenář se nehroutí v depresi na zem, ani nemá smutek. Snad jen že Věra Kudynová bezvadně zachytila životní paradoxy. Četlo se mi to moc dobře. U první povídky (Zuby) jsem si vzpomenula na spoustu historek z rubrik „zamilovala jsem se do Turka a co dál“.
Sami ji vezl na letiště, držel ji v taxíku v náručí a cosi krásného turecky špital, věděla, že to jsou slova velké lásky. Samirku, kdybys věděl, že je mi šedesát a mám falešné zuby, miloval bys mě pořád? říkala si v duchu.
V případě této historky nebylo pointou dramatické vyústění milostného vztahu s náruživým Turkem, ale fakt, že v určitém věku se mění priority a dámy mají od svých milenců jiná očekávání – jako pořízení nového chrupu. Tohle poselství tak nějak koresponduje s tím, co slýchám od o generaci starších žen. Po padesátce je na muži prý nejvíc imponující, když umí upéct kačenu a uvařit domácí knedlíky se zelím. Jak jednoduše přímočaré, žádné složité pátrání po tom, co si žena přeje jako u dvacetiletých... Nebagatelizuji vnitřní konflikty, vášně a lásku padesátníků, spíše tuším, že tehdy už je spousta věcí JEDNO.
A o tom jsou i další povídky, hledání sebe sama, odhalení pravdy o svých aspiracích a vypouštění „nepotřebných“ a svazujících vztahů, která brání jedinci v rozletu. Mimochodem, obálka knihy ukazuje krásnou mladou ženu s perlami na krku, je to jako z toho vtipu, co má žena na prsou ve dvaceti, třiceti atd. Obvykle tíhnu spíše k feminismu, ale tento vtip mi přijde spíše lidsky úsměvný...
Kratší povídky vycházely v letech 2007–2009 v magazínu Pátek Lidových novin v rubrice Život. V těch letech jsem Lidové noviny nečetla, ale námět jedné povídky se mi zdál známý (žena s rakovinou, kterou opustí muž, aby pak jeho milenka přišla žádat peníze pro jejich společné dítě). Četla jsem to? Nebo mi to vykládala „jedna paní“? Zřejmě další životní stereotyp. A proto, Mařenky, nesedávejte v koutě. Nebo jednou přijde nějaká jiná žena a vy se nestačíte divit...
Velmi podařené byly i povídky Houpačka pro pokročilé nebo Krásná neznámá. Série paradoxů, zadostiučinění a všechny možné další pocity na mne z textu přímo stříkaly. Trošku vytržené z kontextu mi připadaly dvě povídky, které jsem si zařadila do škatulky sci-fi: Domácí vězení (trošku jako Ray Bradbury) a Archeologický objev z roku 3567.
Jak knihu vidím jako celek? Čtivá, zábavná. Dobrý relax na dny s chřipkou v posteli nebo nedělní ráno (když dítě sladce spinká). Doporučuji a zcela jistě se ráda vrátím také ke knize Zrcadlo v koupelně, kterou autorka vydala v Mottu v roce 2006.
Knihu Má dáti dal vydalo nakladatelství Motto
Čtěte také: recenze knihy Má dáti dal od Jany Semelkové
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...