Recenze: Knihy pro dospělé

Neuvěřitelná zpověď bývalého severokorejského agenta

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hlava

Ve službách diktátora, tak zní název knihy rakouských novinářů Ingrid Steinerové-Gashi a Dardana Gashi, která obsahuje zpověď severokorejského emigranta Kim Čong-rjula, jenž ještě počátkem 90. let 20. století zajišťoval severokorejské diktátorské rodině dodávky luxusního zboží v Evropě.knihaBývalý, vysoce postavený severokorejský agent sloužil dvacet let v jednom z nejtvrdších režimů světa celkem dvěma diktátorům, Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi. Dalších patnáct let pak čekal na to, až bude moci o svých zážitcích svobodně vypovědět. Stalo se tomu prostřednictvím knihy Ve službách diktátora, v originálu In Dienst des Diktators vydané v roce 2010 ve Vídni, v níž vypráví příběh o tom, jak se stal z důvěrníka severokorejského režimu zrádcem vlasti.

Kim Čong-rjul, narozený v roce 1935, v knize promlouvá o tom, že měl jako severokorejský inženýř přístup k bunkru, který si Kim Ir-sen a Kim Čong-il nechali postavit pro případ atomového útoku. Následně se stal jedním z agentů vůdce v Evropě. Jeho úkolem bylo nakupovat luxusní zboží pro severokorejskou diktátorskou rodinu. A to třeba luxusní automobily, koberce nebo zlatem vykládané zbraně.

Čtenář se v knize rovněž dozvídá, že 18. října 1994 Kim Čong-rjul pod krycím jménem Emil uskutečnil v Bratislavě svůj dlouho plánovaný útěk tím, že zinscenoval svou smrt. Posléze překročil rakouské hranice a ztratil se. Následné pátrání korejské tajné služby skončilo neúspěchem a od té doby byl v Severní Koreji považován za mrtvého.

Po patnácti letech, v roce 2009, však nadobro skončil s utajováním své existence, a to prostřednictvím knihy Ve službách diktátora, ve které dvěma rakouským novinářům popsal svůj dvojaký životní příběh. Otázkou ovšem zůstává, proč dal svým odhalením v sázku nejen svůj život, ale i životy svých rodinných příslušníků žijících v Severní Koreji.

76letý Kim Čong-rjul však rozhodně nelituje, že poodhalil roušku tajemství severokorejského režimu, a promluvil tak o svých zážitcích. Pro slovenský deník SME počátkem dubna 2010 řekl následující: Bylo to nejsprávnější rozhodnutí. Jsem už starý, umřu tak jako tak. Kdybych nepromluvil, tak bych byl jen zrádce, protože jsem opustil zemi. Proto jsem chtěl říct, jaký byl život v diktatuře. Po mojí smrti kniha zůstane, pro mého syna, který umí německy, má dcera umí anglicky. I mladí Severokorejci jednou budou svobodní. Ta kniha je můj poslední výkřik. Diktátoři taky nebudou věčně.
(Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/).

Autoři knihy, Ingrid Steinerová-Gashi a Dardan Gashi, vedle životního příběhu Kim Čong-rjula líčí také dějiny Severní Koreje, popisují přepychový způsob života diktátorů, zatímco obyvatelstvo hladoví a je potlačováno. Zaznamenávají rovněž nelichotivý způsob chování evropských firem, které se bez skrupulí obohacují na nezákonných obchodech.

Abyste si mohli o recenzované knize vytvořit konkrétnější představu, přikládám menší ukázku, která pojednává o nákupech luxusního zboží pro čelní severokorejské představitele v 70. letech 20. století, a to přímo v srdci Rakouska – ve Vídni:

Centrem a stěžejním bodem nákupů, které se uskutečňují z Rakouska pro severokorejský režim, je velvyslanectví ve 14. městském obvodu. Zde, v památkově chráněné vile jedné bývalé uherské princezny, v odlehlém tichu Beckmannovy ulice, tráví Kim Čong-rjul společně se svým vedoucím delegace Hwang To-hjongem své první dny ve Vídni. Jeho dojmy jsou zmatené. Na rozdíl od toho, co neustálá severokorejská propaganda namlouvá obyvatelstvu, je toto kapitalistické město čisté a září v něm nádherné stavby. Na ulicích nevidí Kim Čong-rjul žádné žebráky. Obsluha v restauracích je přátelská, v obchodech je nepředstavitelná nabídka různého zboží. Potravin, jichž je v Severní Koreji stále nedostatek, se zdá být ve Vídni nevyčerpatelné množství. Ovšem, i když se ukazuje, že je život na Západě jiný, ne tak hrozný a dekadentní, jak se Kim Čong-rjulovi dnes a denně hustilo do hlavy, zdržuje se jakéhokoliv komentáře. Také na severokorejském velvyslanectví jsou tenké stěny. Kterýkoliv ze zaměstnanců může být stranickým špiclem.
(Steinerová-Gashi, Ingrid – Gashi, Dardan: Ve službách diktátora. Jota: Brno 2010, s. 86 – 87.)

Kniha Ve službách diktátora je strhující výpovědí bývalého severokorejského agenta. Měl by si ji přečíst, nebo alespoň prolistovat každý, kdo se chce blíže seznámit s děním v současné socialistické Severní Koreji a s, pro Evropany antihumánním, počínáním vrcholných představitelů tohoto východoasijského státu.

Knihu Ve službách diktátora vydalo nakladatelství Jota

 

Komentáře   

 
Petr Kadlec
0 Odp.: Neuvěřitelná zpověď bývalého severokorejskéh o agentaPetr Kadlec 2014-11-23 10:00
Kniha se my dostala do ruky až 4 roky po svém vydání u nás. Je psána čistě a přehledně a člověk musel žasnout co za lidi dokáže vládnout v Korei a pokládat se za komunistu. Je jen škoda, že na konci autor knihy mluví i když neví co se stane s jeho rodinou. Doufal jsem že se třeba rozhodl promluvit až po tom co zjistil, že jeho rodina uprchla z Koree, ale to tam není.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení