
Neuvěřitelná zpověď bývalého severokorejského agenta
- Recenze
- Vytvořeno 21. 9. 2010 2:00
- Autor: Alena Štouračová

Ve službách diktátora, tak zní název knihy rakouských novinářů Ingrid Steinerové-Gashi a Dardana Gashi, která obsahuje zpověď severokorejského emigranta Kim Čong-rjula, jenž ještě počátkem 90. let 20. století zajišťoval severokorejské diktátorské rodině dodávky luxusního zboží v Evropě.
Bývalý, vysoce postavený severokorejský agent sloužil dvacet let v jednom z nejtvrdších režimů světa celkem dvěma diktátorům, Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi. Dalších patnáct let pak čekal na to, až bude moci o svých zážitcích svobodně vypovědět. Stalo se tomu prostřednictvím knihy Ve službách diktátora, v originálu In Dienst des Diktators vydané v roce 2010 ve Vídni, v níž vypráví příběh o tom, jak se stal z důvěrníka severokorejského režimu zrádcem vlasti.
Kim Čong-rjul, narozený v roce 1935, v knize promlouvá o tom, že měl jako severokorejský inženýř přístup k bunkru, který si Kim Ir-sen a Kim Čong-il nechali postavit pro případ atomového útoku. Následně se stal jedním z agentů vůdce v Evropě. Jeho úkolem bylo nakupovat luxusní zboží pro severokorejskou diktátorskou rodinu. A to třeba luxusní automobily, koberce nebo zlatem vykládané zbraně.
Čtenář se v knize rovněž dozvídá, že 18. října 1994 Kim Čong-rjul pod krycím jménem Emil uskutečnil v Bratislavě svůj dlouho plánovaný útěk tím, že zinscenoval svou smrt. Posléze překročil rakouské hranice a ztratil se. Následné pátrání korejské tajné služby skončilo neúspěchem a od té doby byl v Severní Koreji považován za mrtvého.
Po patnácti letech, v roce 2009, však nadobro skončil s utajováním své existence, a to prostřednictvím knihy Ve službách diktátora, ve které dvěma rakouským novinářům popsal svůj dvojaký životní příběh. Otázkou ovšem zůstává, proč dal svým odhalením v sázku nejen svůj život, ale i životy svých rodinných příslušníků žijících v Severní Koreji.
76letý Kim Čong-rjul však rozhodně nelituje, že poodhalil roušku tajemství severokorejského režimu, a promluvil tak o svých zážitcích. Pro slovenský deník SME počátkem dubna 2010 řekl následující: Bylo to nejsprávnější rozhodnutí. Jsem už starý, umřu tak jako tak. Kdybych nepromluvil, tak bych byl jen zrádce, protože jsem opustil zemi. Proto jsem chtěl říct, jaký byl život v diktatuře. Po mojí smrti kniha zůstane, pro mého syna, který umí německy, má dcera umí anglicky. I mladí Severokorejci jednou budou svobodní. Ta kniha je můj poslední výkřik. Diktátoři taky nebudou věčně.
(Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/).
Autoři knihy, Ingrid Steinerová-Gashi a Dardan Gashi, vedle životního příběhu Kim Čong-rjula líčí také dějiny Severní Koreje, popisují přepychový způsob života diktátorů, zatímco obyvatelstvo hladoví a je potlačováno. Zaznamenávají rovněž nelichotivý způsob chování evropských firem, které se bez skrupulí obohacují na nezákonných obchodech.
Abyste si mohli o recenzované knize vytvořit konkrétnější představu, přikládám menší ukázku, která pojednává o nákupech luxusního zboží pro čelní severokorejské představitele v 70. letech 20. století, a to přímo v srdci Rakouska – ve Vídni:
Centrem a stěžejním bodem nákupů, které se uskutečňují z Rakouska pro severokorejský režim, je velvyslanectví ve 14. městském obvodu. Zde, v památkově chráněné vile jedné bývalé uherské princezny, v odlehlém tichu Beckmannovy ulice, tráví Kim Čong-rjul společně se svým vedoucím delegace Hwang To-hjongem své první dny ve Vídni. Jeho dojmy jsou zmatené. Na rozdíl od toho, co neustálá severokorejská propaganda namlouvá obyvatelstvu, je toto kapitalistické město čisté a září v něm nádherné stavby. Na ulicích nevidí Kim Čong-rjul žádné žebráky. Obsluha v restauracích je přátelská, v obchodech je nepředstavitelná nabídka různého zboží. Potravin, jichž je v Severní Koreji stále nedostatek, se zdá být ve Vídni nevyčerpatelné množství. Ovšem, i když se ukazuje, že je život na Západě jiný, ne tak hrozný a dekadentní, jak se Kim Čong-rjulovi dnes a denně hustilo do hlavy, zdržuje se jakéhokoliv komentáře. Také na severokorejském velvyslanectví jsou tenké stěny. Kterýkoliv ze zaměstnanců může být stranickým špiclem.
(Steinerová-Gashi, Ingrid – Gashi, Dardan: Ve službách diktátora. Jota: Brno 2010, s. 86 – 87.)
Kniha Ve službách diktátora je strhující výpovědí bývalého severokorejského agenta. Měl by si ji přečíst, nebo alespoň prolistovat každý, kdo se chce blíže seznámit s děním v současné socialistické Severní Koreji a s, pro Evropany antihumánním, počínáním vrcholných představitelů tohoto východoasijského státu.
Knihu Ve službách diktátora vydalo nakladatelství Jota
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře