Recenze: Knihy pro dospělé

Neuvěřitelná zpověď bývalého severokorejského agenta

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hlava

Ve službách diktátora, tak zní název knihy rakouských novinářů Ingrid Steinerové-Gashi a Dardana Gashi, která obsahuje zpověď severokorejského emigranta Kim Čong-rjula, jenž ještě počátkem 90. let 20. století zajišťoval severokorejské diktátorské rodině dodávky luxusního zboží v Evropě.knihaBývalý, vysoce postavený severokorejský agent sloužil dvacet let v jednom z nejtvrdších režimů světa celkem dvěma diktátorům, Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi. Dalších patnáct let pak čekal na to, až bude moci o svých zážitcích svobodně vypovědět. Stalo se tomu prostřednictvím knihy Ve službách diktátora, v originálu In Dienst des Diktators vydané v roce 2010 ve Vídni, v níž vypráví příběh o tom, jak se stal z důvěrníka severokorejského režimu zrádcem vlasti.

Kim Čong-rjul, narozený v roce 1935, v knize promlouvá o tom, že měl jako severokorejský inženýř přístup k bunkru, který si Kim Ir-sen a Kim Čong-il nechali postavit pro případ atomového útoku. Následně se stal jedním z agentů vůdce v Evropě. Jeho úkolem bylo nakupovat luxusní zboží pro severokorejskou diktátorskou rodinu. A to třeba luxusní automobily, koberce nebo zlatem vykládané zbraně.

Čtenář se v knize rovněž dozvídá, že 18. října 1994 Kim Čong-rjul pod krycím jménem Emil uskutečnil v Bratislavě svůj dlouho plánovaný útěk tím, že zinscenoval svou smrt. Posléze překročil rakouské hranice a ztratil se. Následné pátrání korejské tajné služby skončilo neúspěchem a od té doby byl v Severní Koreji považován za mrtvého.

Po patnácti letech, v roce 2009, však nadobro skončil s utajováním své existence, a to prostřednictvím knihy Ve službách diktátora, ve které dvěma rakouským novinářům popsal svůj dvojaký životní příběh. Otázkou ovšem zůstává, proč dal svým odhalením v sázku nejen svůj život, ale i životy svých rodinných příslušníků žijících v Severní Koreji.

76letý Kim Čong-rjul však rozhodně nelituje, že poodhalil roušku tajemství severokorejského režimu, a promluvil tak o svých zážitcích. Pro slovenský deník SME počátkem dubna 2010 řekl následující: Bylo to nejsprávnější rozhodnutí. Jsem už starý, umřu tak jako tak. Kdybych nepromluvil, tak bych byl jen zrádce, protože jsem opustil zemi. Proto jsem chtěl říct, jaký byl život v diktatuře. Po mojí smrti kniha zůstane, pro mého syna, který umí německy, má dcera umí anglicky. I mladí Severokorejci jednou budou svobodní. Ta kniha je můj poslední výkřik. Diktátoři taky nebudou věčně.
(Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/).

Autoři knihy, Ingrid Steinerová-Gashi a Dardan Gashi, vedle životního příběhu Kim Čong-rjula líčí také dějiny Severní Koreje, popisují přepychový způsob života diktátorů, zatímco obyvatelstvo hladoví a je potlačováno. Zaznamenávají rovněž nelichotivý způsob chování evropských firem, které se bez skrupulí obohacují na nezákonných obchodech.

Abyste si mohli o recenzované knize vytvořit konkrétnější představu, přikládám menší ukázku, která pojednává o nákupech luxusního zboží pro čelní severokorejské představitele v 70. letech 20. století, a to přímo v srdci Rakouska – ve Vídni:

Centrem a stěžejním bodem nákupů, které se uskutečňují z Rakouska pro severokorejský režim, je velvyslanectví ve 14. městském obvodu. Zde, v památkově chráněné vile jedné bývalé uherské princezny, v odlehlém tichu Beckmannovy ulice, tráví Kim Čong-rjul společně se svým vedoucím delegace Hwang To-hjongem své první dny ve Vídni. Jeho dojmy jsou zmatené. Na rozdíl od toho, co neustálá severokorejská propaganda namlouvá obyvatelstvu, je toto kapitalistické město čisté a září v něm nádherné stavby. Na ulicích nevidí Kim Čong-rjul žádné žebráky. Obsluha v restauracích je přátelská, v obchodech je nepředstavitelná nabídka různého zboží. Potravin, jichž je v Severní Koreji stále nedostatek, se zdá být ve Vídni nevyčerpatelné množství. Ovšem, i když se ukazuje, že je život na Západě jiný, ne tak hrozný a dekadentní, jak se Kim Čong-rjulovi dnes a denně hustilo do hlavy, zdržuje se jakéhokoliv komentáře. Také na severokorejském velvyslanectví jsou tenké stěny. Kterýkoliv ze zaměstnanců může být stranickým špiclem.
(Steinerová-Gashi, Ingrid – Gashi, Dardan: Ve službách diktátora. Jota: Brno 2010, s. 86 – 87.)

Kniha Ve službách diktátora je strhující výpovědí bývalého severokorejského agenta. Měl by si ji přečíst, nebo alespoň prolistovat každý, kdo se chce blíže seznámit s děním v současné socialistické Severní Koreji a s, pro Evropany antihumánním, počínáním vrcholných představitelů tohoto východoasijského státu.

Knihu Ve službách diktátora vydalo nakladatelství Jota

 

Komentáře   

 
Petr Kadlec
0 Odp.: Neuvěřitelná zpověď bývalého severokorejskéh o agentaPetr Kadlec 2014-11-23 10:00
Kniha se my dostala do ruky až 4 roky po svém vydání u nás. Je psána čistě a přehledně a člověk musel žasnout co za lidi dokáže vládnout v Korei a pokládat se za komunistu. Je jen škoda, že na konci autor knihy mluví i když neví co se stane s jeho rodinou. Doufal jsem že se třeba rozhodl promluvit až po tom co zjistil, že jeho rodina uprchla z Koree, ale to tam není.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  
 • Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival

  Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení