
Irská kuchyně nabízí speciální menu
- Recenze
- Vytvořeno 9. 7. 2011 2:00
- Autor: Marta Šimečková

Irská kuchyně se ve světě netěší zrovna veliké oblibě. Přesto se může chlubit řadou místních specialit. Mezi ně patří dozajista chutné bomby, ostré náboje, a když vše dojde, můžete vzít zavděk třeba obyčejnou ranou pěstí. Onou irskou kuchyní je totiž myšleno místo, které je součástí názvu komiksu Punisher MAX: Irská kuchyně.
Příběh začíná ve chvíli, kdy v jednom baru v New Yorku vybuchne bomba. Ta zabije několik nevinných civilistů, řada utrpí těžší či lehčí zranění. Mezi přítomnými je i Punisher, vlastním jménem Frank Castle, který se rozhodne vzít věci do svých rukou. Začne pátrat, kdo do místního baru bombu nastražil, a přitom se dovídá o podivném dědictví, kterého se chtějí zmocnit místní gangy.
Je vám asi jasné, že boj s několika gangy najednou nebude nic lehkého. Jenomže ti, kteří četli první knihu s podnázvem Na začátku, ví, že Punisher se jen tak nedá. Je to pravý akční hrdina, který umí skvěle zacházet se zbraněmi všeho typu a který se nevyhýbá ani pěstnímu souboji. Jde o něm říct, že je to skutečná kráčející skála. Překoná každou překážku, která se před ním objeví. A když kráčí dál, zanechává za sebou často krvavou stopu. Nic jiného z jeho nepřátel nezůstane.
V Irské kuchyni tak proti sobě stojí dvě strany: na jedné z nich jsou gangy irských přistěhovalců, kteří do svých bojů zaplétají i civilisty, na straně druhé Punisher spolu se dvěma britskými agenty, kteří se snaží tyto povstalce zastavit v dalším masakru. Jednotlivé postavy jsou plasticky vyvedené, takže se můžete těšit na různé charaktery od zapřisáhlého stoupence IRA se znetvořeným obličejem přes podivnou sourozeneckou dvojici velící Říčním krysám až po podivínského starce Nesbitta.
Tyto postavy bude většina čtenářů vnímat jako ty zlé, kteří musí být po právu potrestáni. Souhlasím, rozřezávání lidí na kousíčky, vyhazování lidí do vzduchu a nebo kšeftování s drogami, s tím by se mělo ve vyspělé společnosti něco udělat. Postavy budete moci lépe poznat i díky řadě flashbacků, v nichž se třeba dozvíte, co je vedlo k vzájemné (až vražedné) nenávisti.
Je vám už asi jasné, že komiks není vhodný pro děti. A to jak kvůli násilným scénám, tak kvůli řadě vulgarismů, kterými slovník jednotlivých postav přímo hýří. V tomto případě mi to však nevadí, protože jazyk zde skvěle dokresluje charaktery členů gangů. No řekněte sami: copak by měl mučený chlap hovořit spisovně, aniž by použil jedinou nadávku, když mu zrovna jiný chlápek uřezává kus nohy?
Děj je vyprávěn rychlým tempem, jedna akce následuje druhou. Občas je narušen zmíněnými skoky do minulosti, ale jinak v komiksu příliš překvapivých zvratů nenajdete. Závěr je celkem předpokládatelný, avšak to na čtivosti příběhu nijak neubírá. Scénárista Garth Ennis při psaní odvedl skvělý kus práce stejně jako Leandro Fernandez, jehož kresby vynikají především realistickým zpracováním.
Komiks Punisher MAX: Irská kuchyně doporučuji všem milovníkům punisherovské série i těm, kteří mají rádi akční příběhy. V tomto případě určitě nesáhnete vedle.
Komiks Punisher MAX: Irská kuchyně vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...