Recenze: Knihy pro dospělé

John Maxwell Coetzee – Chlapectví

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
chlapec

Chlapectví je první částí z Coetzeeho volné trilogie, jež v chronologické posloupnosti vytváří  autorovu fiktivní biografii. V Česku byly jednotlivé knihy tohoto souboru vydány pod názvy Chlapectví, Mládí a Zrání, přičemž zejména poslední z nich představuje poměrně hbitý (avšak neodbytý) překlad, jenž si Coetzee jako nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2003 jistě zaslouží.knihaJak už název prozrazuje, tématem úvodní části trilogie jsou raná a ,,učednická“ léta hlavního hrdiny. Tím je zhruba desetiletý chlapec nosící autorovo jméno John Coetzee, jenž vyrůstá průběžně v různých místech Jihoafrické republiky. Malý John, jak je u člověka (dítěte) jeho věku obvyklé, teprve objevuje svět a tvoří si na něj první názory. Ne úplně běžné poměry v rodině a ne zrovna zdravé fungování celé společností dávají vnímavému chlapci řadu stimulů k přemýšlení. John sám sebe vidí jako člověka nenormálního a nezařazeného a s touto stylizací se snaží vyrovnat. Svým způsobem si v ní libuje:

Má matce za zlé, že ho nebije. Tak jako je rád, že může nosit boty a půjčovat si knihy z veřejné knihovny, nejít do školy a zůstat doma v posteli, když je nachlazený – tímhle vším se odlišuje – tak se zároveň na matku zlobí, že s nimi nezachází jako s normálními dětmi, že je nenutí žít normálně. To otec, kdyby to záleželo na něm, by z nich normální rodinu udělal. Otec je normální každým coulem. Je matce vděčný, že ho před otcovou normálností chrání, čili chrání ho před otcovým občasným hromováním a pohrůžkami výpraskem. Na druhou stranu se na matku zlobí, že z něj dělá něco abnormálního, něco, co je potřeba ochraňovat, jestliže to má dál žít. (Coetzee, J. M. Chlapectví. Přel. D. Michnová. Praha: Metafora, 2007, s. 13.)

I přes nízký hrdinův věk jsou v jeho životě výrazně patrné stopy jihoafrického apartheidu. Děj se totiž odehrává koncem čtyřicátých let, kdy státní politika rasové segregace nabírá tempo a bez ohledu na lidskou vůli mocně ovlivňuje osudy. John Coetzee zažívá jakousi schizofrenii – přes evidentní afrikánský původ se obdivuje bělošské angličtině, preferuje alespoň smíšené školy. V nich se ovšem mimo jiné potýká s náboženskými pnutími a jako římský katolík se stává objektem ústrků.

Text důsledně dodržuje er-formu. Hrdina však není označován jménem (to se dovídáme jen z několika málo přímých řečí ostatních postav); vypráví se prostě ,,o něm“. Sledujeme zážitky, pozorování a úvahy, které prokazují značnou inteligenci a bystrost desetiletého hocha. V duchu podtitulu Obrázky z venkovského života – jenž v našem prostředí vzbuzuje specifické konotace – se nerozvíjí příběh v pravém slova smyslu (tedy příběh pevně kráčející z bodu A do bodu B); jde spíše o kumulaci vzpomínek, čili příhod a pocitů, které teprve ve své komplexnosti vytvářejí určitou výpověď.

Kniha je kromě scelující vypravěčské perspektivy propojena jemněji – motivicky. Vedle naznačených, nezřídka se opakujících, protispolečenských špiček Coetzee s větším zájmem prozkoumává oblast lidské tělesnosti a vztahu k přírodě. Viz následující dvě ukázky:

Jeho tělo je dokonalé a bez chybičky, jako by se teprve včera vylouplo ze skořápky. Proč se takovéhle děti, kluci a holky, které nikdo nenutí chodit do školy, jsou volní a můžou běhat daleko z dohledu svých rodičů, jejich těla patří jen jim a můžou si dělat, co chtějí – proč  se takové děti nesejdou na slavnosti sexuálních radovánek? Je to proto, že jsou příliš nevinné, než aby věděly, jaká potěšení mají na dosah – že jen temné a prohnilé duše znají taková tajemství? (Coetzee, J. M. Chlapectví. Op. cit., s. 62.)

Sleduje dál, jak Ros ještě teplé tělo stáhne z kůže a zavěsí ovci za zadní nohy na kaučukovník a rozřízne ji a vyvrhne vnitřnosti do škopku: velký modrý žaludek plný trávy, střeva (z tlustého střeva vytlačí pár posledních bobků, které už ovce nestihla vytlačit sama), srdce játra, ledviny – všechny ty věci, které má ovce uvnitř a on je má uvnitř taky. (Coetzee, J. M. Chlapectví. Op. cit., s. 97.)

V případě prózy J.M. Coetzeeho s titulem Chlapectví jde mnohem více o cestu než o cíl. Přes exotické kulisy a historicko-kulturní kontext, jež je tuzemskému čtenáři poněkud vzdálen, se J. M. Coetzeemu tímto dílem podařilo v detailech a nuancích postihnout fenomén lidského dětství způsobem esenciálním, tudíž univerzálním. 

Román Chlapectví vydalo nakladatelství Metafora

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení