
První cesta Zikmunda a Hanzelky
- Recenze
- Vytvořeno 16. 6. 2011 2:00
- Autor: Martin Dolejský

Netřeba představovat cestovatelskou dvojici - Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku. Od jejich první cesty uběhlo více než šedesát let. Za svoji cestovatelskou „kariéru“ stačili procestovat celý svět a několikrát objet planetu. Ve své době byly jejich cestopisy velice populární. Popularita trvá i v dnešních dnech, na což zareagovalo nakladatelství Jota, které má svoji vlastní ediční řadu nazvanou Cestopisy. A jelikož je dnešní doba dobou hektickou a dochází ke zkracování a maximálnímu zestručnění, je i tato kniha složená z útržků. Jedná se o to nejzajímavější z jejich první cesty.
A ona první cesta se uskutečnila v době od 22. 4. 1947 do 1. 11. 1950. Mladí inženýři Zikmund a Hanzelka, kteří se znali už ze studií, se na cestu opravdu důkladně připravili. Probíhala například i korespondence mezi ředitelem závodu Tatra ve věci zapůjčení vozu typu 87 k cestě kolem světa. Tyto přílohy jsou opravdovým zpestřením už tak zajímavé knihy. V příloze je možno nalézt ještě kopie pasů obou cestovatelů, propustku do závodu Tatra, dopis pro ministerstvo průmyslu z roku 1946, ve kterém zdůvodňují svoji cestu kolem světa, reportáž uveřejněnou v časopisu Svět motorů a další. Pro lepší orientaci je k dispozici i rozkládací mapka světa, na které jsou očíslované kapitoly z knihy. Můžeme tak cestovat doslova s prstem po mapě. První cesta, která trvala tři roky, vedla přes celou Afriku až do Kapského města. Dále pak Jižní a Střední Amerikou a přes Atlantský oceán zpátky do Evropy.
Kniha je tedy jakousi koláží cestopisů, které vycházely v průběhu padesátých let a popisovaly tuto první cestu. Jedná se o knihy Afrika snů a skutečností, Tam za řekou je Argentina, Přes Kordillery, Za lovci lebek a Mezi dvěma oceány. Z pěti knih vznikla jedna. Není to však na škodu. Vybrané pasáže jsou opravdu velice zajímavé, a kniha tak pomůže představit dílo Zikmunda a Hanzelky i v dnešní době. Na své dlouhé cestě zažila tato dvojice mnohé, takže bylo z čeho vybírat. O nedostatku materiálu nemůže být řeč. Kniha je pochopitelně doplněna velkým množstvím většinou černobílých fotografií. O ty nouze také není. Tato kniha by nemohla vzniknout bez důkladné práce cestovatelů. Jejich zápisky v deníku jim pak pomohly sestavit úchvatná díla. Pochopitelně nás může napadnout, jestli má v dnešní době cenu číst cestopis, který je starý šedesát let. Místa, kterými cestovatelé projížděli, jsou v dnešní době ve většině případů úplně jiná, ale i přesto zůstává dílo Zikmunda a Hanzelky zapsáno ve zlatém fondu českého cestopisu. Svědčí o tom i to, jak je kniha prezentována samotným nakladatelstvím.
Po pětihodinovém pochodu přerušeném půldruhou hodinou odpočinku jsme dosáhli druhé, předposlední chaty. Nápis PetersHut s označením 12 500 feet potvrzoval, že jsme dosáhli výše Grossglockneru, nejvyššího vrcholu rakouských Alp. Ráno nám výškoměr naměřil 2520 metrů, teď ukazoval 3800. V odpoledních hodinách se spustil prudký déšť a vzápětí zarachotilo na plechové střeše krupobití. Byli jsme roztrpčeni, i když jsme věděli, že je to zákonitý úkaz, který se tu opakuje se strojovou pravidelností po většinu roku, století co století.
(Hanzelka, Jiří/Zikmund, Miroslav: Legenda H + Z, Jota, Brno 2011, str. 77.)
Knihu Legenda H + Z vydalo nakladatelství Jota v roce 2010
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...