Knihy pro děti a mládež

Prožijte úchvatnou cestu s Koumenem a Meďanem

5

Snad každý z nás někdy zatoužil cestovat do nepoznaných světů nebo na neznámou planetu. Dva pohádkoví kamarádi Meďan a Koumen to dokázali prostřednictvím svého Fofrováku. Autor Josef Beneš vytvořil krásný pohádkový svět, kde – jak to v pohádkách, byť moderních bývá – hlavní roli hraje přátelství a čistá duše vítězí nad všemi zlouny a nafoukanci. Knížka Meďan a Koumen na planetě pupkáčů, první ze série Meďana a Koumena, otevírá dětem dveře do světa fantazie a bláznivých dobrodružství.

Číst dál: Prožijte úchvatnou cestu s Koumenem a Meďanem

Kouzla z celého světa

Dětská fantazie je bezbřehá. Dokáže vymyslet kouzelné světy, neuvěřitelné tvory a zároveň dokáže uvěřit mnohému, co už dospělí zapomněli. Naštěstí existují autoři, kteří nezapomněli na tuto dětskou kouzelnou vlastnost a umí vytvářet takové světy dál. Kniha Laury Sampson Čarovné pohádky je jednou z nich. V České republice ji vydalo nakladatelství Albatros.

Číst dál: Kouzla z celého světa

Mnohokluk opět putuje vesmíry

Lucie Hlavinková po úspěšném prvním dílu Mnohokluk přichází s volným pokračováním. Čtenáři se opět setkají s Adamem a jeho kamarádkou Theou. Tito dva hlavní hrdinové se vydají, jak už sám název napovídá, na výpravu, jejímž cílem je zachránit dvojčata, s nimiž se setkali při svém prvním vesmírném putování.

Číst dál: Mnohokluk opět putuje vesmíry

Dobrodružná sci-fi (nejen) pro kluky

5

Lucie Hlavinková je zavedená česká spisovatelka, která píše knihy nejen pro dospělé (zejména romány na historická témata), ale i pro mladé. Po úspěšné sérii Sesterstvo přichází s prvním dílem knižní řady Mnohokluk zaměřené zejména na chlapce, ale předpokládám, že po ní sáhne i nejedna dívka.

Číst dál: Dobrodružná sci-fi (nejen) pro kluky

Sto dětí, sto životů

5

Znáte myšlenku, která znázorňuje svět jako vesnici o sto obyvatelích? Víte, kolik by v ní žilo bělochů a kolik lidí jiných ras? Kolik by bylo movitých lidí a kdo by uměl číst a psát? Pokud ne, určitě doporučuji si ji dohledat, možná budete překvapeni, jak dobře se vlastně máte. Kniha 100 dětí autorů Christopha Drössera a Nory Coenenbergové pracuje s touto myšlenou také. Akorát místo celkového obyvatelstva je tu sto dětí. Jak by vypadala taková vesnice?

Číst dál: Sto dětí, sto životů

Víly okolo nás

Po sérii detektivek se spisovatel Jiří Březina pustil do knihy pro děti. Nazval ji Noční slunce a vyšla v nakladatelství Fragment.

Číst dál: Víly okolo nás

Horázně posedná knížka pro děti

kniha

Ano, čtete správně. V této recenzi bude představena kniha primárně určená dětským čtenářům, která je horázně posedná. Že nerozumíte? Tak čtěte dál, za chvíli pochopíte…

Číst dál: Horázně posedná knížka pro děti

Romantická jednohubka z prostředí starého aristokratického Londýna

kniha

Jenny Fletcherová je zavedenou skotskou spisovatelkou, která má na svém kontě řadu historických románů či spíše romancí, které splétá na pozadí různých dob a prostředí. Nemá jedno oblíbené období dějin a velmi často je střídá. Za své romány byla pětkrát nominována na cenu RoNa, kterou pořádá asociace spisovatelů milostných románů. A v roce 2020 získala cenu Libertà Books za krátkou romantickou prózu Miss Amelia´s Mistletoe Marquess, která zatím do češtiny přeložena nebyla.

Číst dál: Romantická jednohubka z prostředí starého aristokratického Londýna

Návrat do uliček Stínadel?

Nakladatelství Albatros, které v posledních letech vydalo několik knih Jaroslava Foglara v nových vydáních s ilustracemi od různých českých umělců, přišlo také s knihou Tleskač z pera básníka a prozaika Davida Jana Žáka.

Číst dál: Návrat do uliček Stínadel?

Vyprávění o životě Humly Hanssonové

5

Máte doma děti, které odrostly Pipi Dlouhé punčoše, a nabídli byste jim rádi nějakou podobnou knihu? Pak sáhněte po knize Kristiny Sigunsdotterové Tajemství Humly Hanssonové. Nejenže má úžasnou obálku, ale celé vyprávění provází povedené ilustrace Ester Erikssonové. V České republice vyšla tato kniha v nakladatelství Host. Pro zajímavost: překlad této knihy byl podpořen Švédskou kulturní radou.

Číst dál: Vyprávění o životě Humly Hanssonové

Magie jednoho pražského domu

5

Petr Stančík patří mezi výjimečně pracovité spisovatele, je autorem řady knih pro dospělé i pro děti. A právě těm je určená sbírka povídek Faustův dům a díra do stropu. I tentokrát při její tvorbě spolupracoval s ilustrátorkou Galinou Miklínovou.

Číst dál: Magie jednoho pražského domu

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení