Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Jenni Fletcherová – Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Jenny Fletcherová je zavedenou skotskou spisovatelkou, která má na svém kontě řadu historických románů či spíše romancí, které splétá na pozadí různých dob a prostředí. Nemá jedno oblíbené období dějin a velmi často je střídá. Za své romány byla pětkrát nominována na cenu RoNa, kterou pořádá asociace spisovatelů milostných románů. A v roce 2020 získala cenu Libertà Books za krátkou romantickou prózu Miss Amelia´s Mistletoe Marquess, která zatím do češtiny přeložena nebyla.

 

 

knihaHistorická romance Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech je zasazena do začátku 19. století, odehrává se převážně v Londýně krátce předtím, než na panovnický trůn usedne slavná královna Viktorie.

Název knihy a anotace jasně naznačují děj knihy. Je zřejmé, že mladá dívka Essie, která má pár týdnů do svatby, není nadcházející událostí vůbec nadšená a bude se snažit svého nastávajícího chotě zbavit. Tím je hrabě Aidan z Denholmu.

Začíná společenská sezóna, při níž má být Essie spolu se svou sestřenicí Caro uvedena do společnosti. Essie tuto povinnost pojímá po svém, stejně tak i svůj plán, jak překazit zasnoubení a svatbu s hrabětem. Tím spouští sérii mnoha nevšedních a odvážných situací. I když je zřejmé od první stránky, jak to vše dopadne, čtenář je nucen v četbě pokračovat, aby se dozvěděl, jaké karamboly a faux pas Essie vymyslí a provede. Dialogy jsou plné vtipu, narážek, až sarkasmu. Přestože si většina postav (vzhledem k době a svému společenskému postavení) vyká, nezdráhá se vzájemně jemně popichovat a využívat ve svých odpovědích dvojsmyslného vyjadřování. Nutno poznamenat, že dialogy celý děj okoření a dávají mu náležitý spád.

Již ze samotné obálky knihy je zcela jasné, že tento román je určen především mladým dívkám, nicméně jistě potěší i mnohem starší generace čtenářek. Zejména milovnice série Bridgertonovi a podobných ság, v nichž se prolíná romantika, společenské vztahy a prostředí anglické šlechty.

Kniha je příjemným oddechovým čtením, při němž se čtenářky jistě mnohokrát zasmějí. Závěr románu je zcela jasný od první stránky, ale přesto čtenáře vtáhne a provede ho jednotlivými zápletkami až k předvídatelnému konci.

 

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech
Autor Jenni Fletcherová
Překlad Alžběta Kalinová
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 343
ISBN/EAN 978-80-7661-758-2
Ediční řada -

Do nakladatelství

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení