Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Laura Sampson – Čarovné pohádky

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Dětská fantazie je bezbřehá. Dokáže vymyslet kouzelné světy, neuvěřitelné tvory a zároveň dokáže uvěřit mnohému, co už dospělí zapomněli. Naštěstí existují autoři, kteří nezapomněli na tuto dětskou kouzelnou vlastnost a umí vytvářet takové světy dál. Kniha Laury Sampson Čarovné pohádky je jednou z nich. V České republice ji vydalo nakladatelství Albatros.


knihaNa světě existuje mnoho příběhů. Předáváme si je z generace na generaci, některé dokáží překonat i kontinenty a jazykové bariéry. Některé známe v různých verzích (například pohádka Tom Tit Toi z Anglie je u nás známá jako Rumprcimprcampr, pohádku Sněhurka, i když pochází z Německa, známe také) a mnoho bylo zapomenuto. V této knize se ale můžete seznámit i s takovými, které ještě možná neznáte. Jsou tu pohádky z Afriky, Číny, Indie, Francie a jedna i z naší domoviny. Ta mě mile překvapila, protože jsem ji ještě neznala. Je to opravdu milá pohádka – vyprávění se v ní o obyčejných lidech a o tom, že i když máme málo, můžeme se s někým podělit a naše laskavost může být odměněna. Je to pohádka krátká, ale ještě dlouhou dobu po přečtení mi resonovala v hlavě. Činy hlavní hrdinky mi připomněly skutky svatého Martina. I my si pak s dětmi povídali o tom, co můžeme udělat pro ty, co neměli takové štěstí jako my. Pohádka sama o sobě se může zdát obyčejná, ale já věřím, že dobro nechodí po horách, ale po lidech.

V Čarovných pohádkách naleznete celkem 18 příběhů. Spojuje je fakt, že jsou plné magie. Nejsou to ale vždy příběhy se šťastným koncem. Ne vždy tu magie figuruje v dobrém slova smyslu. Občas se hrdinové musí potýkat s kletbami a zkouškami jejich síly. Po přečtení pohádek ale jistě budete mít úsměv na tváři. Když totiž věříte v pohádky, věříte i v dobro a váš svět a pohled na něj je hned optimističtější a veselejší. Když se tolik dobra mohlo stát tomu prosťáčkovi, proč by se nemohlo stát vám? Třeba se v činech nějaké postavy zhlédnete a půjdete za svým snem stejně jako ona.

Knihu doporučuji všem malým čtenářům, kteří rádi objevují svět a chtějí číst pohádky, které se čtou dětem po celém světě. I díky těmto příběhům mohou poznávat, co je důležité pro kultury jiných zemí a co mají děti kde rády. Na knize oceňuji i krásné ilustrace. Ty vytvořila autorská dvojice Quang a Lien. Jsou velmi vkusné. Zároveň velmi barevné a hravé – to určitě upoutá pozornost vašich dětí.

Kniha se díky povedenému přebalu bude vyjímat v dětské knihovničce a určitě se k ní budete rádi vracet. Myslím, že když budete číst knihu se svými ratolestmi, budete se bavit i vy. Třeba objevíte něco, co jste ještě neslyšeli, co jste neznali, a vyprávění vás vtáhne do děje. Kdy jindy se ponořit do kouzelného světa dětské fantazie než teď, když je venku nevlídno, prší a fouká vítr? Tak si uvařte čaj, zachumlejte se a prožívejte báječná dobrodružství s hrdiny z celého světa. Určitě se nebudete nudit.

Autor    Laura Sampson
Název Čarovné pohádky
Překlad    Božena Hubená
Nakladatelství    Albatros media
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2023
Vydání    1.
Počet stran    96
ISBN    9788000070551

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení