
Co budeme číst? „O slobílkovi“
- Recenze
- Vytvořeno 28. 1. 2011 1:00
- Autor: Hana Moualla

Pohádková prvotina Terezy Boehmové, Zajíček Zlobílek, hluchý drak, natahovací Mařenka a jiné pohádkové příběhy (ComputerPress 2010), si proklestila cestu i k nám domů. Útlá, modrá kniha s ilustracemi Radka Mikuláše mi připomenula, jak dopadlo psaní mojí první (a poslední) pohádky. Maminka – můj první kritik, vyvalila oči děsem, když se pavouk snažil křísit osamělou mouchu. Pokud jde o knihu Terezy Boehmové, tak vykulené oči má jen zajíc Zlobílek na obalu knihy. Jak jen to ta autorka udělala, že si zajíc obsadil veškeré večerní čtení a že na každou knihu synek ukazuje – „o slobílkovi“?!
Kniha má tři části, pohádky pro nejmenší, pro větší a pohádky hostů. Nedočkavě přetáčím sem a tam. Čekám, že z knihy vyskočí tajemná formule. Nejen celé Česko čte dětem. „Česko“ čte dětem i v Turecku... Říkala jsem si, pojď holobradý zajíci, podám si tě, však jsem už zdolala Murakamiho, Pamuka a jiné borce. Pohádková kniha však mate vzhledem.
Po první pohádce, kdy zajíci skákali po zádech polštáře, jsem zapochybovala o svém prvotním dojmu. Útlá je, banální nikoliv. Bubák televizák přišel vhod: „Potřetí ti už Příběh hraček nepustím, však přijde ten bubák, pamatuješ si ho, viď!“ Další aktuální pohádky – jak nechtěl zajíc čurat, jak si nechtěl stříhat nehty, jak nechtěl jíst – měly také velký ohlas. Byla jsem překvapená jazykem, který byl vtipný, místy na hraně spisovnosti, ale přesto velmi poutavý. Ani jednou jsem neusnula dřív jak syn. Ani jednou nezaklapl knihu a nehodil ji na zem. Je vidět, že prvotní testování babička-Terezka, Tereza-Anna a přátelé bylo výhodné. Pohádky působí vybroušeně. Nejvíce oceňuji aktuálnost. Témata pro nejmenší jsou zrovna ta, o která se ve věku okolo tří let nejvíce válčí. Odměny, pochopení nebo demokracie (ani řev) prostě nezabírají vždy. Zajíc zabral.
Víla nepořádnice mi sice zavařila, dala vlastně nechtěnou reflexi. Synek totiž prohlásil nad obrázkem: „Jé, maminka.“ Je to ilustrace zuřící víly, která rozbíjí hračky zajíce Bonifáce (alias Zlobílka). Moc nás nezaujal Cirkus a Smutný klaun. Naopak, O tlusté špagetě, O šikovné Markétce nebo O plovoucí židli, to byly krásné pohádky i pro mne, dospělého čtenáře. Trošku jako moderní bajky. Pohádky hostů necháme až pro pozdější věk. Rybka je vtipně aktuální, Sova příjemná a Chytrý kocour záhadný. Říkala jsem si, byl to záměr, ukázat romskou verzi Kocoura v botách? Tak nevím, jestli jsem dilino já, nebo Mikeš. Tolik kocourů v jedné pohádce!
Knihu bych jednoznačně doporučila všem rodičům (i prarodičům), kteří pláčí u pultů knihkupectví zoufalstvím nad tím, co vybrat. Tedy, co vybrat děťátkům „fejsbůkové“ generace. Zajíc Zlobílek je vhodný doplněk k Petiškovi, Němcové a všelijakým říkadlům. Skutečně doplňuje dětský knižní trh. Hledáte-li aktuální příběhy vyprávěné solidním jazykem s laskavou nadsázkou, neuděláte chybu, když vpustíte do svých domovů Terezu Boehmovou a jejího parťáka Zlobílka.
Čtěte také:
O pohádkách pro neposedy s Terezou Boehmovou
Tereza Boehmová: „Dostávám e-maily od žen, které se nad mou knihou bavily, našly se v ní a chápou můj smysl pro humor“
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...