
Sofiin svět – světové nejžádanější dějiny filozofie
- Recenze
- Vytvořeno 1. 6. 2009 1:00
- Autor: Marta Šimečková

První červen je svátkem všech dětí. Některé dostanou od rodičů nějaký pamlsek, jiné i větší dáreček... třeba knihu, která by děti podnítila k přemýšlení o světě a o životě. Norský spisovatel Jostein Gaarder je autorem řady knih pro děti a mládež, v nichž pojednává o základních náboženských a filozofických otázkách. Své nejznámější dílo - Sofiin svět - vydal v roce 1991 a je určeno všem, kteří touží objevovat v tomto světě stále něco nového.
Kniha je rozdělena do dvou vypravěčských rovin, které jsou odlišeny různým druhem písma. Hlavní postavou první roviny, v níž se do popředí dostává dějová složka, je čtrnáctiletá dívka Sofie Amundsenová. Ta jednoho dne nalezne ve své schránce záhadný dopis – na lístku je napsáno: „Kdo jsi?“ Většina lidí by si myslela, že si z nich dělá někdo legraci. Jenomže když se nad touto prostou otázkou zamyslíte, nejste si jisti odpovědí. Lze na ni odpovědět pouze to, že jste Sofie? Ale jak se tato Sofie odlišuje od ostatních lidí? A kdo je to vlastně člověk?

Děj týkající se hledání tajemného Filozofa a Hildy není pro čtenáře tím hlavním – mnohem důležitější je hledání odpovědí na velké a závažné otázky. V poutavém a pro dětského čtenáře přizpůsobeném výkladu jsou popsány dějiny celé filozofie od jejích počátků v antickém světě až po současné cesty v hledání pravdy. Sám autor pro názornost používá neotřelá přirovnání a anekdoty.
Svět například popisuje jako bílého králíka vytaženého z prázdného cylindru. Člověk se postupně zabořuje hlouběji do jeho chlupů, někteří však po nich začnou šplhat nahoru, aby se porozhlédli kolem. Ti, kteří se uvelebí dole, jsou lidé nezajímající se o svět kolem sebe, zatímco ti nahoře jsou filozofové, jejichž smyslem života je hledání odpovědí na základní existenciální otázky. A mezi ně se dostává i Sofie:
„Teprve když do hloubky procítila, že jednoho dne zmizí, dokázala pochopit, jak je život nekonečně cenný. Jako líc a rub jedné mince, která se v letu neustále obrací. A čím větší a zřetelnější je jedna strana mince, tím větší a zřetelnější je i strana druhá. Život a smrt jsou jako dvě strany téhož. Člověk si nemůže dokonale uvědomovat, že je, dokud si neuvědomí, že jednou umře. Stejně tak není možné uvažovat o tom, že člověk umře, aby se zároveň nevynořila myšlenka na to, jak je fantastické žít.“
Mnoho dospívajících čtenářů se nesnaží v tomto uspěchaném světě hledat odpovědi na věci, které se bezprostředně týkají lidského života. Jak potom mohou chápat společnost kolem sebe i sebe samotné? Jak mají vědět, co je to svědomí, žebříček hodnot nebo kdo vytvořil vesmír? Ani dospělí tyto otázky neřeší a jen nečinně žijí život, aniž by ho skutečně prožili.
Knihu doporučuji všem, kteří nechtějí žít se zavřenýma očima. Je vhodná nejen pro mladší čtenáře, ale i pro jejich rodiče. Příběh je totiž sice psán srozumitelným jazykem, není však triviální a může obohatit i čtenáře, který již o filozofii něco ví. I já jsem byla udivena, jak dokázal autor sepsat – pro mnohé čtenáře nezáživné – dějiny celé filozofie tak čtivým způsobem.
Knihu Sofiin svět vydalo nakladatelství Albatros.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...