
Recenze: Christina Steinlein, Mieke Scheier – Bez vody to nejde!
- Vytvořeno 9. 3. 2021 0:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Kdyby chtěla Maruška svého tatínka krále vskutku vyškolit, netvrdila by mu, že jej má ráda jako sůl, zvolila by vodu. Okřídlené „soli je zapotřebí“ by zbledlo vedle „vody je zapotřebí“, což by hloupý král buď záhy uznal, nebo by pohádka skončila asi o hodinu dříve jeho nehezkým skonem namísto hromadné veselky. Fakt, jak moc voda prostupuje naším životem, připomíná ilustrovaná encyklopedie Bez vody to nejde! německých autorek Christiny Steinlein a Mieke Scheier. Kniha cílí hlavně na mladší školní děti, ale spoustu zajímavého v ní naleznou čtenáři všech věkových kategorií.
Útlá publikace nakladatelství Portál nenabízí mnoho textu, ale o to zásadnějších informací. Jak si přečtete na deskách knihy, je to „encyklopedie pro školáky“. Jako taková má velké množství líbivých obrázků a takřka každý odstavec v ní je hodný zapamatování si.
Jako se voda dotýká lidského života v nesčetném množství aspektů, stejně doširoka je rozkročena i samotná kniha. Malí i velcí čtenáři se dozví o významu vody pro život i průmysl, o historii naší planety, jak vodu spotřebováváme, jak se dělí vodstva, pro která povolání je voda nezbytná, jakým způsobem se voda čistí a spoustu dalších věcí. Pochopitelně se tedy dotýká velkého množství oborů – pro školáky řekněme raději předmětů. Může tak sloužit jako seznámení se s přírodopisem, zeměpisem, dějepisem, ekologií, pracovními činnostmi, fyzikou i chemií.
Ilustrace nevynikají detaily či výrazným autorským rukopisem, ale výborným způsobem doplňují text a umožňují pochopit i složitější problémy, jichž se kniha dotýká. Často jsou navíc vtipné a některé, navzdory jednoduché stylizaci, i znepokojující.
České vydání je přizpůsobeno tuzemskému čtenáři a přirovnání, která pomáhají představit si popisované jevy, upravuje podle našich reálií. V knize je tak například zmíněný Moravský kras, čímž se zařadil vedle jiných pozoruhodných míst spojených s H2O z celého světa.
Z pochopitelných důvodů není Bez vody to nejde! knihou pro ty, kteří nechtějí nic slyšet o klimatických změnách, škodlivosti mikroplastů, nebo skutečnosti, že by lidé měli šetřit přírodní zdroje. Autorky nepropagují ekologické postoje nátlakovým způsobem, ale už samotné téma knihy jim nedává jinou možnost než zmínit, jak nedostatek vody ubližuje velké části populaci Země, stejně jako znečišťování vody zabíjí mnohé organizmy. Nevyhýbají se ani kritice některých aspektů „čisté“ energie, jak to ukazují na příkladu ohromné čínské přehrady Tři soutěsky.
Zmínil jsem, že je kniha vhodná nejen pro malé čtenáře. I dospělí v ní najdou řadu zajímavých poznatků. Na druhou stranu ze své podstaty neuspokojí čtenáře, kteří se o téma hlouběji zajímají, a i mnohým laikům odrostlým prvnímu stupni ZŠ budou chybět přesnější data či vysvětlení popisovaných fenoménů.
Encyklopedie naštěstí nezůstává jen u teorie, její součástí jsou i praktické rady, jak může spotřebu a znečišťování vody omezit každý z nás a svojí troškou přispět do celosvětového mlýna zodpovědného přístupu k přírodě. Veškeré rady jsou prezentovány stručně a jasně i pro ty nejmladší a ještě jsou podpořeny vhodnými obrázky. Na druhou stranu ti, kteří se již snaží žít ekologičtějším způsobem života, mezi nimi najdou jen velmi málo nového.
Bez vody to nejde! je výborná kniha pro mladé čtenáře objevující svět, jeho radostné i chmurné stránky. Dává jim mimo jiné možnost číst podle toho, co je zrovna zaujme, protože porozumění jednotlivým kapitolám není vázané na vědomosti z některé předchozí. Nové informace z ní mohou načerpat i starší čtenáři, kteří si chtějí rozšířit své povrchní znalosti o té nejdůležitější kapalině na světě. Sice nejspíš neocení roztomilé obrázky, často využívající odstíny modré barvy (proč asi?), ale kniha jim dá dost podnětů k zamyšlení a třeba i drobné změně životního stylu.
Název knihy: Bez vody to nejde!
Autor: Christina Steinlein, Mieke Scheier
Překlad: Michaela Weberová
Nakladatelství: Portál
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 96
ISBN: 978-80-262-1710-7
Nejlépe hodnocené články
- Tři otázky na tělo: Dají se psát vážná témata i zábavnou formou?
- Radka Denemarková: Čemu nerozumím, si chci pokaždé propátrat literárním světem
- Jaké to je, být zdravý mezi choromyslnými?
- Petr Kliment: „Tištěná kniha bude jednou starožitností pro sběratele“
- Antická filosofie snadno a rychle. A nejenom to
Soutěže
Aktuality
-
Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021
V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny.
Číst dál... -
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
Odpovědět po dvou letech se vyplatí :) -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Dobrý den, děkuji za komentář, pan Vondruška vystudoval historii na FF UK, studie napsal v době, kdy ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Vondruška se sotva mohl zapsat do povědomí (podvědomí je maličko něco jiného) "... mnoha věděckými ... -
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...