Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Carina & Peter Wohllebenovi – Kde si Píťa zchladí tlapky?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

 

Peter Wohlleben je žijící legendou mezi čtenáři literatury popisující přírodní zákonitosti, faunu, floru, projevy počasí,… Málokdo však ví, že tento autor je spolu se svou manželkou Carinou podepsán i pod řadou knih, kde se přírodní zákony snaží vysvětlit a popsat i těm nejmenším čtenářům. Jednou z novinek je i kniha Kde si Píťa zchladí tlapky? o veverčím samečkovi, který se v parném létě potřebuje ochladit.Průvodci knihou jsou hajný Petr a veverčák Píťa, který na rozdíl od svého lidského kamaráda nemůže jíst zmrzlinu a vydá se tak na pouť do lesa, aby zjistil, jak a kde se nejlépe ve vedru ochladí. Jak mladá veverka postupně prochází od louky směrem do lesa, potkává se s obyvateli různých biotopů jako je louka, vodní tůňka, kaliště a nakonec vzrostlý bukový les. Od obyvatel jako jsou brouci, vosy, žáby, divoká prasata a další postupně zjišťuje, jak se zrovna oni ochlazují a co jim pomáhá v boji s vysokými teplotami. Informace hned vyhodnocuje a vybírá pro sebe tu nejlepší.

Kniha je určena pro čtenáře, respektive pro nečtenáře už od dvou let a texty jsou přizpůsobeny vnímání těch nejmenších. A samozřejmě se počítá s interpretací ze strany rodičů, protože dětem, které už samy čtou, kniha určena není. Desky jsou tvrdé, rohy zaoblené, ale hlavní hit představují otevírací okénka, kterých najdeme na každé dvoustraně několik. Po otočení se objeví další obrázek a nový doplňující text, který bohužel moc nekoresponduje s hlavním příběhem knihy.

Hlavní příběh veverčáka Píťi je určen nejmenším a promlouvá k nim srozumitelným jazykem, ale doplňkové texty v okýnkách jakoby k němu nepatřily. Malé děti těžko pochopí, co je plovatka bahenní a že k životu potřebuje studenou vodu. Toto však představuje jedinou drobnou vadu na kráse knihy, která je korunovaná krásnými ilustracemi.

Ilustrace tvoří většinu úspěchu knih pro nejmenší a často jen ony rozhodnou, jestli si kniha najde své místo v srdci dítěte, nebo upadne v zapomnění. Kde si Píťa zchladí tlapky? je jasným adeptem na první variantu. O ilustracích Stefanie Reich se dá říct hlavně to, že jsou velmi půvabné a dětskému oku lahodící. Zároveň se však drží reálných předloh, nenajdeme zde fialové krávy, ušaté krysy nebo hororové pavouky, kterými se to v knihách pro děti občas jen hemží. Pak je otázkou, jaké bylo zadání pro ilustrátora. Zaujmout, nebo vyděsit? Obojí se sice nevylučuje, ale zejména malé děti od knihy očekávají především líbivé obrázky, což tato kniha splňuje beze zbytku. A jen tak mimochodem děti pomalu začíná seznamovat s koloběhem vody v přírodě a extrémními klimatickými jevy, kterým se asi do budoucna nevyhneme.

Kde si Píťa zchladí tlapky? má potenciál zařadit se mezi knihy, na které budou děti v dospělosti vzpomínat jako na oblíbené a vypraví se na půdu prohledat krabice, aby je mohly ukázat a předat svým potomkům.

Název knihy: Kde si Píťa zchladí tlapky?
Autor: Carina & Peter Wohllebenovi
Nakladatelství: Kazda
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2020
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 26
ISBN: 978-80-88316-99-2

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení