Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Disney – Pohádky na dobrou noc

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Jen malý zlomek času tvoří dětství, pokud jej srovnáme s dalšími životními obdobími. Přesto se jedná o ten nejvýznamnější čas, který v nás zanechává hlubokou stopu. Jen těžko si vybavíme, jakou knihu jsme zrovna četli, když nám bylo, řekněme, dvaadvacet. Ale vůně kakaa, maminka předčítající z oblíbené pohádkové knížky a okouzlující ilustrace, kterými jsme nesčetněkrát listovali tam a zpátky, když nám bylo pět, nevymizí z paměti už nikdy.S knihou Pohádky na dobrou noc od společnosti Disney vyrostlo již několik generací dětí. Není divu, jedná se totiž o jednu z nejkrásnějších pohádkových knížek, která se na trhu nachází. Více než sto stran příběhů a básniček o oblíbených Disneyho hrdinech si zajisté užijí nejen děti, ale také jejich rodiče, kteří mohou nostalgicky vzpomínat, jak tatáž kniha doprovázela sladkým dětstvím je.

Kačírek Donald, kačka Daisy, myšky Mickey a Minnie, pejsci Goofy s Plutem a mnozí další jsou na stránkách Pohádek na dobrou noc ještě malými batolaty. Skrze hry se seznamují se světem a poznávají jeho zákonitosti. Zjišťují, že na křídlech fantazie lze cestovat do těch nejúžasnějších světů. Na opuštěném ostrově najdou poklad – ne třpytivé zlato, ale poznání, že ze všeho nejdražší je příjemný čas prožitý s přáteli. Na farmě i na zahradě potkávají nejrůznější zvířátka, která do světa patří stejně tak jako lidé a je třeba se k nim chovat ohleduplně. Zažívají podobná neštěstí jako všechny děti; třeba když se jim ztratí oblíbená hračka nebo zboří ten nejkrásnější hrad z písku, jaký kdy postavili. Zkrátka a dobře je pro ně každý den jedním velkým dobrodružstvím, které je potřeba zakončit klidným a osvěžujícím spánkem. Přesně stejně jako je tomu u dětí, které tato kouzelná pohádková knížka bude doprovázet do říše snů.

Pohádky na dobrou noc vyšly v letošním roce v nakladatelství Albatros v novém vydání. Oproti tomu původnímu z devadesátých let jsou texty poměrně výrazně změněné a zkrácené. Osobně si moc neumím vysvětlit proč a připadá mi to škoda; jakoby zkratkovitost a zjednodušování, které jsou pro současnou dobu typické, musely pronikat už k těm nejmenším.

Příběhy, ilustrace i jejich řazení nicméně zůstaly beze změny. Naštěstí. Právě nádherné ilustrace jsou tím, co dělá tuto knihu výjimečnou. Co si budeme nalhávat, určitě existují pěknější pohádky a básničky a v tomto ohledu jsou Pohádky na dobrou noc spíše průměrem. Barevné a něžné vyobrazení světa Disney je však natolik výrazné, že i dnes dospělí čtenáři si zajisté budou pamatovat, které obrázky patřily v dětství k jejich nejoblíbenějším. Schválně, bude se i vaše děťátko vracet stále dokola na stejné strany, jako kdysi vy?

Název: Pohádky na dobrou noc
Autor: Disney
Překlad: Robert Novotný
Ilustrátor: Disney Enterprises, Inc.
Nakladatelství: EGMONT ve společnosti Albatros Media a.s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: TS 14. První vydání
Počet stran: 112
ISBN/EAN: 978-80-252-4801-0
Ediční řada: Disney Classic

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení