Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Disney – Pohádky na dobrou noc

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Jen malý zlomek času tvoří dětství, pokud jej srovnáme s dalšími životními obdobími. Přesto se jedná o ten nejvýznamnější čas, který v nás zanechává hlubokou stopu. Jen těžko si vybavíme, jakou knihu jsme zrovna četli, když nám bylo, řekněme, dvaadvacet. Ale vůně kakaa, maminka předčítající z oblíbené pohádkové knížky a okouzlující ilustrace, kterými jsme nesčetněkrát listovali tam a zpátky, když nám bylo pět, nevymizí z paměti už nikdy.S knihou Pohádky na dobrou noc od společnosti Disney vyrostlo již několik generací dětí. Není divu, jedná se totiž o jednu z nejkrásnějších pohádkových knížek, která se na trhu nachází. Více než sto stran příběhů a básniček o oblíbených Disneyho hrdinech si zajisté užijí nejen děti, ale také jejich rodiče, kteří mohou nostalgicky vzpomínat, jak tatáž kniha doprovázela sladkým dětstvím je.

Kačírek Donald, kačka Daisy, myšky Mickey a Minnie, pejsci Goofy s Plutem a mnozí další jsou na stránkách Pohádek na dobrou noc ještě malými batolaty. Skrze hry se seznamují se světem a poznávají jeho zákonitosti. Zjišťují, že na křídlech fantazie lze cestovat do těch nejúžasnějších světů. Na opuštěném ostrově najdou poklad – ne třpytivé zlato, ale poznání, že ze všeho nejdražší je příjemný čas prožitý s přáteli. Na farmě i na zahradě potkávají nejrůznější zvířátka, která do světa patří stejně tak jako lidé a je třeba se k nim chovat ohleduplně. Zažívají podobná neštěstí jako všechny děti; třeba když se jim ztratí oblíbená hračka nebo zboří ten nejkrásnější hrad z písku, jaký kdy postavili. Zkrátka a dobře je pro ně každý den jedním velkým dobrodružstvím, které je potřeba zakončit klidným a osvěžujícím spánkem. Přesně stejně jako je tomu u dětí, které tato kouzelná pohádková knížka bude doprovázet do říše snů.

Pohádky na dobrou noc vyšly v letošním roce v nakladatelství Albatros v novém vydání. Oproti tomu původnímu z devadesátých let jsou texty poměrně výrazně změněné a zkrácené. Osobně si moc neumím vysvětlit proč a připadá mi to škoda; jakoby zkratkovitost a zjednodušování, které jsou pro současnou dobu typické, musely pronikat už k těm nejmenším.

Příběhy, ilustrace i jejich řazení nicméně zůstaly beze změny. Naštěstí. Právě nádherné ilustrace jsou tím, co dělá tuto knihu výjimečnou. Co si budeme nalhávat, určitě existují pěknější pohádky a básničky a v tomto ohledu jsou Pohádky na dobrou noc spíše průměrem. Barevné a něžné vyobrazení světa Disney je však natolik výrazné, že i dnes dospělí čtenáři si zajisté budou pamatovat, které obrázky patřily v dětství k jejich nejoblíbenějším. Schválně, bude se i vaše děťátko vracet stále dokola na stejné strany, jako kdysi vy?

Název: Pohádky na dobrou noc
Autor: Disney
Překlad: Robert Novotný
Ilustrátor: Disney Enterprises, Inc.
Nakladatelství: EGMONT ve společnosti Albatros Media a.s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: TS 14. První vydání
Počet stran: 112
ISBN/EAN: 978-80-252-4801-0
Ediční řada: Disney Classic

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení