Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Nina Ladenová – Jedno přání

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Jedno přání

Do rukou se mi nedávno dostala útlá knížka určená pro děti ve věku 3 až 7 let. Jmenuje se Jedno přání a čtenáře zaujme jedinečně půvabnými ilustracemi a poselstvím, jež je ukryto za nenápadnými verši.

 

 

Jedno přáníKnížka, kterou napsala Nina Ladenová, nám předkládá hravé myšlenky malé holčičky, která se zaobírá otázkou, co by učinila, kdyby se jí splnila všechna přání. Její přání jsou však odlišná od těch našich, dospěláckých. Nahlíženo dětskýma očima jsme vlastně šťastní lidé – máme vše potřebné. Střechu nad hlavou, křeslo, ve kterém můžeme číst a snít, nebo postel, do které můžeme večer ulehnout a spokojeně v ní usnout. Co víc bychom měli chtít?! Ovšem přiznejme si pravdu: většina z nás s tím vším, co nás obklopuje, spokojena není. Honíme se za mamonem, ačkoliv máme vše, co potřebujeme k životu. Bydlení, zdraví, rodinu, …

Malá holčička má co říct nejen dětskému čtenáři, ale i rodičům, kteří budou knihu číst se svými ratolestmi. Naučí nás dívat se na svět jinak – s pokorou a radostným objevováním krás každodennosti. To je ono velké poselství, které můžete vyčíst z líbivých veršů. Ty do češtiny přebásnil Radek Malý. Volba nemohla být šťastnější! Malý je uznávaný český básník, který se orientuje na tvorbu pro děti (připomeňme jeho díla jako Domeček plný koleček, Malenka nebo Listonoš vítr). V krátkých verších je použit přerývaný rým, na každé dvoustraně naleznete jedno čtyřverší. Pro jazyk je charakteristická metaforičnost, která se odráží mj. ve vlastních jménech (např. bratříček Nebe, sestřička Píseň). 

Kdybych měla ještě knížku,
dala bych jí jméno přítel.
Všude by mě provázela
jako malý tajný ctitel.
(LADENOVÁ, Nina, 2019. Jedno přání. Přel. R. Malý. Brno: Host, nepag. ISBN 978-80-7577-974-8.)

Abstraktnost jazyková i myšlenková dává čtenáři jedinečnou možnost interpretační hry a zároveň rozvíjení vlastních myšlenek týkajících se tématu přání a snů v kontrastu ke každodennosti a realitě. Dětský čtenář však může tápat; knihu je proto vhodné číst společně s dítětem, kterému budete nápomocni s vysvětlováním a objevováním smyslu veršů. A taková společná četba, to je pro obě zúčastněné strany jedinečný zážitek.

Jak bylo zmíněno, kniha vyniká působivými ilustracemi Melissy Castrillónové. Převládá v nich neotřelá barevná kombinace v čele s modrou, červenou a oranžovou. Výrazným prvkem tu jsou ornamenty s přírodními motivy; na okrajích se skrývají mnohdy fantaskní rostliny a také zvířata, jejichž hledání bude dozajista malé čtenáře bavit.

Knihu nelze než doporučit.


Jedno přání
Autor Nina Ladenová
Překlad Radek Malý
Ilustrace Melissa Castrillónová
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 32
ISBN/EAN 978-80-7577-974-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení