
Recenze: Nina Ladenová – Jedno přání
- Vytvořeno 26. 10. 2019 2:00
- Autor: Marta Šimečková

Do rukou se mi nedávno dostala útlá knížka určená pro děti ve věku 3 až 7 let. Jmenuje se Jedno přání a čtenáře zaujme jedinečně půvabnými ilustracemi a poselstvím, jež je ukryto za nenápadnými verši.
Knížka, kterou napsala Nina Ladenová, nám předkládá hravé myšlenky malé holčičky, která se zaobírá otázkou, co by učinila, kdyby se jí splnila všechna přání. Její přání jsou však odlišná od těch našich, dospěláckých. Nahlíženo dětskýma očima jsme vlastně šťastní lidé – máme vše potřebné. Střechu nad hlavou, křeslo, ve kterém můžeme číst a snít, nebo postel, do které můžeme večer ulehnout a spokojeně v ní usnout. Co víc bychom měli chtít?! Ovšem přiznejme si pravdu: většina z nás s tím vším, co nás obklopuje, spokojena není. Honíme se za mamonem, ačkoliv máme vše, co potřebujeme k životu. Bydlení, zdraví, rodinu, …
Malá holčička má co říct nejen dětskému čtenáři, ale i rodičům, kteří budou knihu číst se svými ratolestmi. Naučí nás dívat se na svět jinak – s pokorou a radostným objevováním krás každodennosti. To je ono velké poselství, které můžete vyčíst z líbivých veršů. Ty do češtiny přebásnil Radek Malý. Volba nemohla být šťastnější! Malý je uznávaný český básník, který se orientuje na tvorbu pro děti (připomeňme jeho díla jako Domeček plný koleček, Malenka nebo Listonoš vítr). V krátkých verších je použit přerývaný rým, na každé dvoustraně naleznete jedno čtyřverší. Pro jazyk je charakteristická metaforičnost, která se odráží mj. ve vlastních jménech (např. bratříček Nebe, sestřička Píseň).
Kdybych měla ještě knížku,
dala bych jí jméno přítel.
Všude by mě provázela
jako malý tajný ctitel.
(LADENOVÁ, Nina, 2019. Jedno přání. Přel. R. Malý. Brno: Host, nepag. ISBN 978-80-7577-974-8.)
Abstraktnost jazyková i myšlenková dává čtenáři jedinečnou možnost interpretační hry a zároveň rozvíjení vlastních myšlenek týkajících se tématu přání a snů v kontrastu ke každodennosti a realitě. Dětský čtenář však může tápat; knihu je proto vhodné číst společně s dítětem, kterému budete nápomocni s vysvětlováním a objevováním smyslu veršů. A taková společná četba, to je pro obě zúčastněné strany jedinečný zážitek.
Jak bylo zmíněno, kniha vyniká působivými ilustracemi Melissy Castrillónové. Převládá v nich neotřelá barevná kombinace v čele s modrou, červenou a oranžovou. Výrazným prvkem tu jsou ornamenty s přírodními motivy; na okrajích se skrývají mnohdy fantaskní rostliny a také zvířata, jejichž hledání bude dozajista malé čtenáře bavit.
Knihu nelze než doporučit.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...