Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Pavla Etrychová – Průzkumník Žárovka

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Děti, které mají předplacený časopis Puntík, jenž vydává nakladatelství Mladá fronta, znají chlapce Žárovku a jeho pejska Edisona. Malí čtenáři si teď mohou užít velkou dávku dobrodružství v interaktivní knize Průzkumník Žárovka, kterou napsala Pavla Etrychová a ilustrovala Andrea Popprová, a poznat tak své hrdiny trochu víc.Žárovka žije se svým pejskem Edisonem v malém domečku ve velké zahradě. Pěstují zeleninu, kamarádí se se všemi zvířátky, které zahradu obývají, a také se starají o květiny a stromy. Na stejném pozemku stojí o něco větší dům než je ten jejich. Přes den se zdá být opuštěný, ale v noci se v něm dějí záhadné věci, ze kterých člověku až vstávají vlasy na hlavě. Záhady se nedějí každou noc, ale když se to stane, stojí to za to. Vždy se rozsvítí v jednom z oken a za ním se začne pohybovat nějaký stín. Někdy se z domu začne valit mlha, jindy se zase z domu ozývají rány, jako by uvnitř právě zuřila bouře. Chlapcova fantazie pracuje na plné obrátky, a tak se bojí, jestli dům neokupují strašidla nebo upíři.  Jednoho dne se ale Žárovka s Edisonem pochlapí a rozhodnou se přijít této záhadě na kloub a do domu se vypraví. A co je tam čeká? To už budou muset děti zjistit samy až při čtení této báječné knihy.

Kniha je v kroužkové vazbě. Umožní tak dětem snadno vytrhnout stránky, které jsou k tomu určeny. Kromě zajímavého příběhu je totiž kniha protkána úkoly a vystřihovánkami na téma, kterým se zrovna hlavní hrdinové zabývají. Vystřihovánky se často shodují s těmi, které měli dětští předplatitelé časopisu Puntík, ale to nemění nic na tom, že mají o zábavu postaráno. Jistě jim nebude vadit vyrobit si něco stejného znovu. Navíc jsou zde i prosvěcovací obrázky. Vezměte tedy s ratolestmi do ruky baterku a máte o zábavu postaráno. Stránky, které se prosvěcují, jsou totiž plné zajímavých obrázků, které dětem osvětlí nejednu záhadu a odpoví na jejich zvídavé otázky.

Průzkumník Žárovka je knihou, kterou zabavíte děti při dlouhé cestě na dovolenou nebo při dnech, kdy vám zrovna počasí nebude přát. Kromě stránek, kde se maluje, stříhá, lepí či řeší nějaký úkol, se zde nachází stránky s hezkým příběhem. Žárovka s Edisonem totiž objevují tajemství již zmíněného domu a jsou víc a víc překvapení z toho, co všechno najdou. Se svými objevy se samozřejmě hned svěří, a tak mají děti možnost se i něčemu přiučit. Navíc je vyprávění situováno do celého kalendářního roku, tedy se děti naučí vnímat čas a s ním spojenou změnu dnů, měsíců a ročních období. Textu je tak akorát, aby se děti nenudily a těšily se, jaké další překvapení je pro ně na dalších stranách přichystáno.

Kniha je určena pro děti od 5 let, ale věřím, že s pomocí rodičů zvládnou hravě úkoly i menší děti. Doporučuji ji tedy všem, co si v časopise oblíbili Žárovku a Edisona. A pokud je vaše ratolesti neznají, věřte, že stojí za to! Pusťte se tedy do objevování světa spolu s hlavními hrdiny a uvidíte, že nebudete litovat.


Průzkumník Žárovka
Autor Pavla Etrychová
Ilustrace Andrea Popprová
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 80
ISBN/EAN 978-80-204-5171-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení