
Recenze: Aleksandra a Daniel Mizielińští – Mapovník
- Vytvořeno 3. 12. 2018 0:00
- Autor: Tereza Zítková

Na podzim roku 2018 vyšla v nakladatelství kniha jménem Mapovník aneb s pastelkou na cestě kolem světa autorů Aleksandry a Daniela Mizielinských. Myslím, že se báječně hodí pro všechny milovníky cestování, a i když je primárně určen pro děti, potěší zajisté i dospělého, který si rád zarelaxuje u malování a jeho velkým koníčkem je cestování.
Kniha je koncipována jako trhací blok. Můžete si tedy jednotlivé listy vytrhat a plnit úkoly zvlášť. Celkem je jich 36, na jednom listu je vždy jeden úkol. Z jedné strany nalezneme úkol, ke kterému potřebujeme pastelky, a z druhé strany je k němu vždy nějaká zajímavost. Děti se tedy u malování zároveň učí i něco o naší planetě. Jsou to informace, které se jim budou hodit později i ve škole, využijí je zajisté v zeměpise.
Věděli jste například, že jediná vlajka na světě, která nemá tvar obdélníku či čtverce, je Nepál? Vlajka této země se skládá ze dvou červených trojúhelníků. A co třeba takoví čápi z Evropy. Všichni víme, že na zimu odlétají do teplých krajin. Věděli jste ale, že neletí nejkratší cestou přes Středozemní moře, ale berou to buď přes Gibraltar, nebo přes Turecko? Kromě těchto zajímavostí se dozvíte, jak se oblékají různé národnosti, kam patří která pamětihodnost, procestujete Transsibiřskou magistrálou celé Rusko. A až bude vybarvovat všechny státy USA, je možné, že se je naučíte nazpaměť.
Ocenila bych, kdyby se na konci sešitu nacházely správné odpovědi. Děti mnoho věcí ještě neznají, ale i kdejaký dospělý může zaváhat ve správném řešení. Je tedy nutné použít mapu či internetový vyhledávač, abyste se přesvědčili o své správné odpovědi. Je to ale jen drobnost sešitu, který je jinak velmi pěkný. Stránky jsou z tvrdšího papíru, takže se na ně opravdu hezky maluje. A ilustrace jsou povedené, určené dětem, krásně hravé.
Oceňuji také fakt, že úkoly nespočívají jen v tom, že dítě musí do puntíku splnit, co mu bylo zadáno, ale jsou interaktivní a podporují rozvoj jejich fantazie. Není to jen – namaluj, spoj, vybarvi, ale i vymysli, vytvoř svůj návrh, přemýšlej. Domnívám se, že by se dal sešit využít i ve školách, družinách či zájmových kroužcích. Je tedy skvělé, že v jednu chvíli děti vymalovávají vlajky států, které jsou známé, a v tu druhou už dumají nad tím, jak by mohla vypadat jejich vlastní vlajka. A až budou ztrácet trpělivost, mohou nakreslit výbuch italské sopky Vesuv a dosyta se vyřádit při malování lávy, která stříká všude okolo.
Knihu doporučuji všem zvídavým dětem, které se zajímají o to, co se děje kolem nich. Zábavnou formou se dozví věci, které možná neznají ani jejich rodiče.
Název: Mapovník
Autor: Aleksandra a Daniel Mizielińští
Překlad: Anna Halfarová
Nakladatelství: Host
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 36
ISBN: 978-80-7577-634-1
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...