Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Peter Kavecký, Adrián Macho – Gerda – Příběh velryby

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Seznamte se s velrybami Grétou a Gerdou. Přestože každá z nich proplouvá svým vlastním knižním mořem a pochází z pera i barev jiného slovenského autora, mají ledacos společného. Především procházejí obě těžkou ztrátou, když do jejich doposud poklidného života zasáhne člověk.


knihaVelrybí slečna z první ze zmiňovaných knih Gréta (vydalo nakladatelství Egreš) spisovatelky Andrey Gregušové ztratila hlas a nemůže zpívat. Velrybí holčička Gerda z druhé zmiňované knihy (vydalo nakladatelství CPress), o níž vypráví Peter Kavecký a Adrián Macho, ztratila svoji rodinu. Gréta a její mořští přátelé se potýkají se všudypřítomnými odpadky, rodina Gerdy se stane obětí lovců velryb. Autoři se nebojí dětskému čtenáři zprostředkovat citlivým způsobem aktuální ekologické problémy, za což jim patří velký dík.

„Domov pro ně představovalo každé místo, kde byli spolu. Gerda měla to nejhezčí dětství, jaké si jen mohla přát, a svoji rodinu nade vše milovala. Se zatajeným dechem poslouchala tatínkovy tajuplné příběhy o časech Prastaré velryby, kdy zvířata žila s lidmi v míru. Bylo to už dávno a svět tehdy ještě neznal hranice pevnin a oceánů…“ (První kapitola).

Poté se stane neštěstí. Zatímco Gerda vytěsní vzpomínku na to, co se v moři odehrálo a kam se poděla její maminka, tatínek a bratříček Lars, ilustrátor Adrián Macho to čtenáři nedovolí. Slovy se jejich osudu nedotkneme, ale ilustrace nám vypoví krvavý příběh. O to napjatěji může čtenář sledovat osud malé velryby. Tuší, že musí přijít i pěkné zážitky, v opačném případě by byl příběh pro děti neúnosný.

Přestože pluje Gerda širým mořem náhle sama, vidí před sebou cestu s nezřetelným cílem. Na cestu ji navedla balada od maminky, která se jí vepsala hluboko do srdce. Během svého putování potká přátelské kosatky, nerudnou chobotnici, ukřičené racky, dovádějící tučňáky nebo moudrého narvala. Putuje mnoho let a stává se zkušenou velrybí slečnou. Zjistí však, co se stalo její rodině? Spatří ji ještě někdy?

V dětské knize Gerda – Příběh velryby slovenských autorů Petera Kaveckého a Adriána Macha se snoubí nádherné celostránkové ilustrace se silným příběhem o ztrátě, o rodině a o hledání svého místa ve světě navzdory těžkému osudu.


Gerda – Příběh velryby
Autor Peter Kavecký, Adrián Macho
Překlad Katarína Belejová
Ilustrace Adrián Macho
Nakladatelství CPress
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 32
ISBN/EAN 978-80-264-1906-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení