Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Chris Colfer – Za hranice království

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Poté, co zemřela Kmotřička víla, nastoupila na její místo Alex. Ta je z nově nabyté zodpovědnosti nervózní a jako skoro každý puberťák reaguje impulzivně a přehnaně. Navíc je tu ta záhada s otcem, který měl být už několik let mrtvý a najednou se objevil a touží zničit vše, na čem dvojčatům záleží. Čtvrtý díl série Země příběhů se jmenuje Za hranice království a rozhodně nezklame své čtenáře.

 

za-hranice-kralovstviDvojčata stojí před nelehkým úkolem, jejich otec plánuje něco děsivého a sourozenci ho musí zastavit. I když ho milují, nemohou dopustit, aby zničil pohádkový svět, kde žije mnoho nevinných bytostí. Rada víl ale nesouhlasí s tím, co jejich nová Kmotřička víla dělá, a chtějí po Alex, aby svého jednání okamžitě nechala a začala se věnovat svým povinnostem, které na ni čekají. Alex ale s tímto řešením nesouhlasí, a tak se vydává svého otce hledat na vlastní pěst. Naštěstí za ní stojí její bratr Conner a přátelé, kteří touží po dopadení Maskovaného muže (jejich otce), aby zase v jejich světě zavládl klid a mír. Brzy se ale ukáže, že Maskovaný muž není jejich otec, ale i přesto má ďábelský plán zahrnující pomstu na lidech, kteří ho nechali zavřít na dlouhá léta do vězení. Ovládá totiž kouzlo, které mu umožňuje cestovat do knih a zase zpět. Začíná tedy dlouhá cesta, při které naši přátelé navštíví Zemi Oz, Zemi Nezemi i Alenčin Kraj divů.

 

Série je určená dětem od devíti let, musím ale přiznat, že i já se bavím dobrodružným vyprávěním Chrise Colfera. Tento spisovatel vytvořil svět, který je všem známý, protože postavy, které zde figurují, pocházejí ze slavných pohádek. Karkulka, Popelka, víly i obři, každý z nás četl příběhy, v nichž tito hrdinové vystupují. Colfer ale vypráví to, co se stalo poté, co pohádka skončila a zaznělo známé: A žili spolu šťastně až do smrti. Vytvořil charaktery důvěrně známých postav tak, že máte chuť si s dotyčným popovídat. Jsou to najednou lidé z masa a kostí, kteří mají své touhy a sny a kteří často na konci pohádky nedostali to, o čem snili. Navíc je tu úžasný kontrast, kdy dvojčata pochází z Mimosvěta (lidského světa) a jsou okouzlena světem pohádek, naopak postavy pro nás smyšlené se nemohou nabažit vyprávění o našem světě.

 

Nadchnul mě také nápad s cestováním z příběhu do příběhu. Který z nadšených čtenářů by neměl chuť navštívit svět svého oblíbeného knižního hrdiny? To je příležitost, po které by mnozí z nás sáhli okamžitě. Pomoct Petru Panovi dospět nebo si dát čaj s Alenkou a jejími přáteli, či dokonce bojovat se slavným zbojníkem Robinem Hoodem. Nebylo by to báječné? Zasněte se se svými dětmi a zjistěte, který z příběhů by chtěl navštívit každý z vás. Nebo si na cestování knihami zahrajte.

 

Knihy totiž mohou být nejenom dobrým společníkem při večerním usínání, ale mohou inspirovat i ke hře a dovádění.

 

Knihu doporučuji všem, kdo propadli kouzlu série Země příběhů. A ti, co ještě ani nezačali číst první díl, ať se do něj okamžitě pustí, protože tento pohádkový svět je opravdu jedinečný.


Za hranice království
Autor Chris Colfer
Překlad Veronika Volhejnová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 424
ISBN/EAN 978-80-253-3681-6
Ediční řada Země příběhů

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení