
Recenze: Chris Colfer – Za hranice království
- Vytvořeno 6. 8. 2018 0:00
- Autor: Tereza Zítková

Poté, co zemřela Kmotřička víla, nastoupila na její místo Alex. Ta je z nově nabyté zodpovědnosti nervózní a jako skoro každý puberťák reaguje impulzivně a přehnaně. Navíc je tu ta záhada s otcem, který měl být už několik let mrtvý a najednou se objevil a touží zničit vše, na čem dvojčatům záleží. Čtvrtý díl série Země příběhů se jmenuje Za hranice království a rozhodně nezklame své čtenáře.
Dvojčata stojí před nelehkým úkolem, jejich otec plánuje něco děsivého a sourozenci ho musí zastavit. I když ho milují, nemohou dopustit, aby zničil pohádkový svět, kde žije mnoho nevinných bytostí. Rada víl ale nesouhlasí s tím, co jejich nová Kmotřička víla dělá, a chtějí po Alex, aby svého jednání okamžitě nechala a začala se věnovat svým povinnostem, které na ni čekají. Alex ale s tímto řešením nesouhlasí, a tak se vydává svého otce hledat na vlastní pěst. Naštěstí za ní stojí její bratr Conner a přátelé, kteří touží po dopadení Maskovaného muže (jejich otce), aby zase v jejich světě zavládl klid a mír. Brzy se ale ukáže, že Maskovaný muž není jejich otec, ale i přesto má ďábelský plán zahrnující pomstu na lidech, kteří ho nechali zavřít na dlouhá léta do vězení. Ovládá totiž kouzlo, které mu umožňuje cestovat do knih a zase zpět. Začíná tedy dlouhá cesta, při které naši přátelé navštíví Zemi Oz, Zemi Nezemi i Alenčin Kraj divů.
Série je určená dětem od devíti let, musím ale přiznat, že i já se bavím dobrodružným vyprávěním Chrise Colfera. Tento spisovatel vytvořil svět, který je všem známý, protože postavy, které zde figurují, pocházejí ze slavných pohádek. Karkulka, Popelka, víly i obři, každý z nás četl příběhy, v nichž tito hrdinové vystupují. Colfer ale vypráví to, co se stalo poté, co pohádka skončila a zaznělo známé: A žili spolu šťastně až do smrti. Vytvořil charaktery důvěrně známých postav tak, že máte chuť si s dotyčným popovídat. Jsou to najednou lidé z masa a kostí, kteří mají své touhy a sny a kteří často na konci pohádky nedostali to, o čem snili. Navíc je tu úžasný kontrast, kdy dvojčata pochází z Mimosvěta (lidského světa) a jsou okouzlena světem pohádek, naopak postavy pro nás smyšlené se nemohou nabažit vyprávění o našem světě.
Nadchnul mě také nápad s cestováním z příběhu do příběhu. Který z nadšených čtenářů by neměl chuť navštívit svět svého oblíbeného knižního hrdiny? To je příležitost, po které by mnozí z nás sáhli okamžitě. Pomoct Petru Panovi dospět nebo si dát čaj s Alenkou a jejími přáteli, či dokonce bojovat se slavným zbojníkem Robinem Hoodem. Nebylo by to báječné? Zasněte se se svými dětmi a zjistěte, který z příběhů by chtěl navštívit každý z vás. Nebo si na cestování knihami zahrajte.
Knihy totiž mohou být nejenom dobrým společníkem při večerním usínání, ale mohou inspirovat i ke hře a dovádění.
Knihu doporučuji všem, kdo propadli kouzlu série Země příběhů. A ti, co ještě ani nezačali číst první díl, ať se do něj okamžitě pustí, protože tento pohádkový svět je opravdu jedinečný.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...