Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Adela Banášová – Zapomenuté slovenské pohádky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Adela Banášová je známá především jako moderátorka, u nás se proslavila především moderováním show Česko Slovenská SuperStar. Teď se ale ukazuje v nové roli a vydává svou první knihu. Jmenuje se Zapomenuté slovenské pohádky a hlavními hrdiny jsou zde brynzovníci.


knihaBrynzovníci jsou panáčci z typického slovenského sýra brynzy. Jednoho dne se zrodí na salaši, kde se o vše starají dvě ovečky, protože jejich pán je líný a jediné, co dokáže, je vyřezávat tvary do vyrobených sýrů. Nezajímá se ale, kde se vlastně ty sýry vzaly. Ve chvíli, kdy se panáčci zrodí a zjistí, že na salaši je žádná zábava nečeká, rozhodnou se, že se vydají do světa. A jelikož mají měkká srdce, snaží se na svých cestách všem pomáhat – lidem i zvířatům.

V jednom z příběhů se brynzovníci dostávají do malé vesnice, kde bydlí přesně devatenáct obyvatel.  Ti jsou pověstní nejen výrobou pokladních pásů, ale především svým „drbáním“. Vždy, když se někdo z obyvatelů vzdálí, začnou ho ostatní pomlouvat. Ve chvíli, kdy do obce Klebetné Kydy vcházejí naši hrdinové, mají místní koho probírat. Aniž by věděli, kdo se je to rozhodl navštívit, jsou se vším hned hotovi a jejich závěry jsou více než mylné.  A i když se k brynzovníkům nechovají moc hezky, malí panáčkové jim pomohou. V rozhlasové soutěži odpoví panáčkové správně na položenou otázku a vyhrají kurz irských tanců, a jelikož je to kurz přesně pro devatenáct lidí, věnují ho obyvatelům této vesničky. Díky jejich dobrotě se nakonec obyvatelé Klebetných Kydů stávají šťastnými.

Pohádky jsou přeložené do češtiny a výrazy, které by mohly malým čtenářům dělat problémy, ale byly zachovány pro autentičnost, mají své překlady a vysvětlivky v poznámce pod čarou. Nemusíte se tedy bát, že by vaše děti textu nerozuměly.  O překlad se postaraly sestra a neteř Adely Banášové.

Ilustrace vytvořila sama autorka a doprovází jimi každý jednotlivý příběh. Všechny pohádky také končí oznámením, že si jdou brynzovníci najít chladné místečko, aby se do rána nezkazili. To je jeden z detailů, který mě na příbězích bavil, a i když se opakoval, vždy jsem se u něj zasmála.

Na vyprávění je sympatické, že jsou jednotlivé příběhy celkem krátké, a proto se hodí pro začínající čtenáře i malé posluchače, kteří ještě neudrží dlouho pozornost. Navíc děti autorka často oslovuje a snaží se s nimi tak vést pomyslný dialog, který pak mohou děti rozvinout i se svými rodiči.
Kniha Zapomenuté slovenské pohádky je plná příběhů o panáčcích, kteří jsou veselí a mají radost ze života. Děti s nimi zažijí nezapomenutelné chvilky plné zábavy, a pokud budete svým dětem předčítat vy, zasmějte se taktéž. Navíc jsou v příbězích ukrytá poučení, která se dětem budou hodit do budoucího života. Autorka se svou knihou snaží zároveň i malé čtenáře nalákat k návštěvě své rodné země. Podaří se jí to?


Zapomenuté slovenské pohádky
Autor Adela Banášová
Překlad Mária Zinburgová,Natali Zinburgová
Nakladatelství XYZ
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 72
ISBN/EAN 978-80-7505-775-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Hurá! Zásilka z Knihozemě dorazila i k nám

  Každý, kdo chce koupit své ratolesti, vnoučeti, synovci či neteři knihu, ví, že je velice těžké si vybrat ze současné knižní nabídky. Knih vychází mnoho a je obtížné zorientovat se v nich. Nakladatelství Albatros se vloni rozhodlo usnadnit čtenářům výběr a vyslalo do knihkupectví 12 knih pro děti ve věku od 2 do 12 let. V letošním roce byla zásilka spuštěna do oběhu 23. května a jsou v ní opravdu krásné kousky.

  Číst dál...  
 • Ceny za českou detektivní literaturu

  V pražském policejním muzeu proběhlo ve čtvrtek 20. června 2019 udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky. Akce proběhla v roce, kdy si čeští detektivkáři připomínají 30 let od založené své profesní organizace. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení