
Recenze: Eva Hölzelová – Arina
- Vytvořeno 4. 2. 2018 1:00
- Autor: Jiří Lojín

I když se pohádky v průběhu staletí hodně změnily, pořád na nich zůstává krásné to, jak je možné se na chvíli zasnít a představit si, že poctivost a odvaha nakonec dosáhnou kýžené odměny. Co na tom, že ve skutečném životě je to jinak.
Kniha Arina Evy Hölzelové sice úplně pohádkou není, hlavní rys však splňuje dokonale a ke šťastnému konci spěje jednoznačně už od začátku. Adam se narodil znetvořený, jeho otec jej raději nechal odnést do lesa, avšak jak to v pohádkách bývá, soucit a náhoda ho zachrání.
Král Bohdan má dcery Terezku a Markétu. Markéta byla unesena pavoučí královnou Arachnitou. To je výchozí situace typická pro pohádky. Mladý hrdina nastupuje cestu, na níž má osvědčit své kvality, aby byl nakonec po zásluze odměněn. Kouzla a faktor náhody mu pomáhají, ale někdy stojí i proti němu.
I když jsem prozatím zdůrazňoval pouze ty rysy knihy Arina, které splňují pohádková kritéria, je načase, abych přešel k méně typickým atributům. Pohádkový hrdina zpravidla veškeré své síly směřuje proti zlu, aby z jeho osidel vymanil milovanou princeznu, nebo ho prostě zničil jen proto, že škodí. Arachnita však není zlá, její rozhořčení, vedoucí k únosu princezny, je spravedlivé a její čin v podstatě výchovný. Princezna, objekt Adamovy osvobozovací aktivity, není jeho milovaná, Adam pouze sbírá body u svého nastávajícího tchána a té své princezny. Ale abychom k němu byli spravedliví, ve chvíli, kdy nastupuje cestu, si nepřipouští, že by se mohl do feudálovy rodiny přiženit. Skutečné zlo, které Adam zničí, stojí poněkud na okraji a tvoří druhou linii příběhu.
Přestože má kniha pouhých sto šedesát stran, je poměrně komplikovaně koncipovaná. Kromě hlavní linky Adamova příběhu se v ní objevují odvlékání dětí do otroctví v již zmíněné vedlejší lince, výraznější je však velké množství úkolů, které musí Adam splnit, a protivenství, jež musí překonat. Daní za kombinaci košatého příběhu a relativně malého rozsahu je velmi přímočaré vyprávění. Pokud by autorka knihu rozvinula mimo narativní složku, posunula by text o stupínek výš, z pohádky by se stalo spíše fantasy. Je ovšem potřeba vzít v potaz cílovou skupinu čtenářů, stručnost a rychlost, s jakou autorka přechází od jedné epizody ke druhé, nekomplikovaná, přirozená jména hrdinů i míst, to vše míří spíš na dětské publikum, které neudrží pozornost na dlouhou dobu. Menší děti jsou navíc ochotny akceptovat pohádkový svět bez uspokojivě zbudovaných základů, vkládají do vypravěče stejnou víru jako do rodičů.
Pohádka končí, asi neprozradím nic nepatřičného, když napíšu, že končí dobře. Čtenář se sice nedozví, odkud se vzala mluvící vlčice Arina, zde se nabízí prostor pro jeho fantazii. A pokud knihu svým dětem předčítáte, připravte se, že jakmile otočíte poslední stránku, ozve se z úst vaší ratolesti všetečná otázka, týkající je Adamovy chlupaté kamarádky. Mějte proto odpověď už připravenou.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...