Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Patrick Modiano – Katka Krátkozraká

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Katka Krátkozraká je snílek, stejně jako její tatínek. Vypráví jim tatínkův škrobený kolega Kapoun nudnou a mravokárnou historku? Stačí si sundat brýle a už jsou v jiném světě – takovém zamženém, snovém, bez ostrých obrysů, které někdy ubližují.


katka-kratkozrakaBrýle se stávají nejen únikem do vlastní fantazie, ale jsou také součástí každodenního rituálu, kdy tatínek s Katkou bok po boku pečlivě čistí jejich skla. Tyto důvěrné momenty odhalují velmi blízký vztah tatínka a dcerky plný porozumění, jenž je jedním z nejsilnějších motivů knihy.


Dalším výrazným rysem je atmosféra tajemství. Přestože nám autor očima Katky ukáže, co zahrnuje práce tatínka (skladiště plné beden, jež někdo v noci přiváží a kamsi odváží, schůzky mimo kancelář a podobně), on sám nám k tomu nic neřekne a my nevíme, co stojí za jeho obchodem. Máme podezření, že se jedná o něco nekalého, ale to jsou jen domněnky, které se navíc vůbec nehodí k tatínkově povaze. Nakonec víme pouze to, co ví i Katka. A proč od nich odešla maminka? Proč Katčina učitelka tance tají svoji minulost? A vůbec, kam se poděla rodina Ancornových včetně Katčiny kamarádky, která ji a tatínka pozvala na honosnou slavnost den před jejich zmizením?


Jako by nám Patrick Modiano chtěl ukázat, že tajemství je neodmyslitelnou součástí našeho života, ne na vše existuje odpověď. Některé čtenáře může tato nevyslovenost a nedokončenost potěšit, protože podněcuje fantazii. Na druhé straně přemíra neobjasněných událostí bez vodítek k jejich, byť domnělému vysvětlení, může i otrávit.


Holčičku v sukni se dvěma copánky a zasněným výrazem zachytil na svých kresbách Jean–Jacques Sempé. Že je vám to jméno povědomé? Ještě aby ne, tento francouzský ilustrátor, humorista a kreslíř stojí za nezaměnitelnými, zdánlivě prostinkými ilustracemi malého Mikuláše a jeho přátel, jejichž dobrodružství sepsal René Goscinny. Za zmínku stojí i Sempého nápaditá autorská kniha Raoul Taburin, která vypráví o geniálním opraváři kol a oblíbeném vtipálkovi, jenž kolu rozumí tělem i duší a má jedno skutečně překvapivé tajemství. Ilustrátor je i v Katce Krátkozraké věrný svému stylu, jenž se k příběhu krásně hodí.


Knihu Katka Krátkozraká vydalo nakladatelství Albatros pro děti od devíti let. Přestože příběh pojednává o holčičce, autor věnuje velký prostor i tatínkovi, a tak by mohla kniha potěšit i dospělé.


Katka Krátkozraká
Autor Patrick Modiano
Překlad Jovanka Šotolová
Ilustrace Jean-Jacques Sempé
Nakladatelství Albatros
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 72
ISBN/EAN 978-80-000-4847-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení