Recenze: Knihy pro děti a mládež

Daisy Mrázková – Můj medvěd Flóra

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
medved flora 100x100
Pohádková knížka pro nejmenší čtenáře Můj medvěd Flóra je jednou z prvních obrázkových knih, která u nás vznikla. Její původ je spjatý s rokem 1973, kdy Daisy Mrázková knihu vydala, avšak nic neztratila na své účinnosti. Příběh nalezeného plyšového medvěda, který je pohozený ve sněhu a nikdo si ho nevšímá, v sobě nese několik sémantických rovin. Autorka nechce dětského čtenáře prvoplánově poučovat, ale učí je láskyplnému vztahu k věcem, které mohou nabývat nového smyslu a hodnot.

Učí děti vidět, slyšet a prožívat věci tak, jak to umí jen malé děti, ale jak by to mělo fungovat i u dospělých. Malý Petr zahlédne odhozeného plyšového medvěda už v pondělí, ale v naději, že se k němu přihlásí jeho majitel, ho nechá opřeného o strom. Jaké je jeho překvapení, když na druhý den najde medvěda ležet ve sněhu. Petr se ho tedy ujme, přestože mu hlava visí na poslední nitce. Medvídek je sice špinavý, má utržené ucho a chybí mu oko a někde má i vytržené chlupy, ale přesto se ho Petrova rodina ujme a do záchrany jednoho „plyšového života“ se zapojí všichni. Sestra Helenka medvěda vykoupá, aby nebyl špinavý, maminka mu ušije červenobílou čepičku a medvěd dostane růžové květované šaty po panence. Když ho ukáží tatínkovi, reaguje slovy: „Copak to tady sedí?“  a tímto ho přijme za právoplatného člena rodiny. Stejným způsobem na něho reagují i ostatní. Právě nyní se začíná odvíjet příběh s hlubší podstatou.
medved flora obalka

Medvěd dostane své jméno a jelikož v panenkovských šatičkách vypadá jako holčička, jmenuje se Flóra. Smí s ostatními sedět u stolu, smí jíst jablka a buchty, Petr ho na noc balí do svetru, aby mu nebyla zima, koupe se ve vaně a suší se u topení. Stejně tak si rodina uvědomuje i důležitost kamarádství, potřebu medvídka mít u sebe někoho dalšího, a tak ho seznámí s dalšími zvířátky – s opičkou, Tedíkem a medvědičkou Matoušovou. Flóra dostane na starosti Mukánka („ať také někoho má“ ), čímž medvěd přijme odpovědnost a také on se musí starat o druhé. Autorka tak rozvíjí v příběhu medvěda v dětech spoluúčast.

medved floraPlyšová hračka má i antropomorfizovaný vývoj. Medvěd Flóra se učí hrát na kytaru, umí uplést šálu, naučí se mluvit anglicky a francouzsky, má zájem o okolní svět a poslouchá rádio. Rád si prohlíží mapy, ale nejvíce ze všeho ho baví zeměpis, zvláště ho zaujme mapa Austrálie. Polární medvědi ho nezajímají. Flóra je medvídek ušitý podle skutečného medvěda z pralesa a má své předky v Austrálii. Když jdou děti s Flórou ven na procházku, objevuje se v nich strach, že potkají bývalého majitele plyšového medvídka, který ho bude chtít zpět. Hračka, která se zprvu zdála jen bezvýznamnou věcí a ze které se stal člen rodiny, přirostla dětem k srdci. Autorka dětem prostřednictvím příběhu sděluje, že pokud máme někoho rádi a staráme se o něj, nemůžeme ho jen tak opustit a pohodit. Pomocí plyšové hračky seznamuje autorka svého dětského čtenáře se základními otázkami života. I staré věci mají právo na život, jejich osudy mohou děti prožívat jako svoje vlastí. Z příběhu čisí lidská účast a zároveň i pochopení rodičů pro potřeby dětí. Důležitá je přítomnost dětské postavy, která dokáže věci vnímat a prožívat jinak než dospělý člověk.

Daisy Mrázková svou knihu i sama ilustrovala. Můj medvěd Flóra je kombinací barevných celostran a drobnějších kreseb zasazených v textu. Obrázky se s textem vzájemně prolínají a ovlivňují. Kniha je dokonalou souhrou psaného slova a ilustračního vyjádření příběhu.

Literatura:
MRÁZKOVÁ, D. Můj medvěd Flóra. Baobab: Praha, 2007.

Zdroj obrázků: www.baobab-books.net/knihy.phpKomentáře   

 
diesonne
+1 Odp.: Daisy Mrázková – Můj medvěd Flóradiesonne 2009-06-04 23:32
Já jsem četla, když jsem byla malá, knížku Neplač, muchomůrko. Knížky od Mrázkové se mi moc líbí, a to mnohem víc, než některé knížky pro děti, které vychází v dnešní době. Klasika je prostě klasika.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
diesonne
0 nechápudiesonne 2009-06-22 19:03
Ahoj, diesonne, nechcš si změnit přezdívku ? Spoustu lidí se mě ptá, proč píšu tam a tam . Těžko vysvětlit, že to nejsem já. Grrrrrrr :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení