Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Elizabeth Weinová – Rose pod palbou

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

O špíně a utrpení. O stříhání krásných dívčích kadeří do hola, o nošení nepadnoucích vězeňských hadrů, o experimentech na lidech, o svlékání mrtvol z šatů…


Rose pod palbouHlavní hrdinka, Američanka Rose Moyer Justiceová, je osmnáctiletá dopravní pilotka. Létání je jejím koníčkem, který provozuje od svých dětských let. Její otec řídí leteckou školu, takže nebylo divu, jakým směrem se Rose při svém dospívání ubírala. Kniha začíná smutnou událostí, pohřbem Celie, pilotky ATA (= Pomocné letecké sbory), jež se svým letadlem narazila do létající bomby. Ocitáme se v srpnu roku 1944. Válka ještě zdaleka není u konce, vždyť před dvěma měsíci v červnu téhož roku se odehrála operace Overlord, vylodění v Normandii. Rose odlétá z Anglie do Francie, zde přebírá britský letoun a je na cestě zpátky, je však zajata nacisty a prohlášena za politickou vězeňkyni. Rose se stává válečnou zajatkyní v nacistickém táboře, v táboře jménem Ravensbrück, koncentračním táboře určeném převážně pro ženy.

Rose je dopravní pilotkou toužící stát se bojovou pilotkou. Je to velmi svéhlavá a kurážná dívka. To, co v Ravensbrücku zažije za dobu svého věznění, se jí vryje pod kůži tak silně, že nejde zapomenout. Autorka prostředí věznice popisuje s obrovskou věrohodností, až vám běhá mráz po zádech.

Kniha Rose pod palbou je volným pokračováním knihy Krycí jméno Verity. Znalost předchozí knihy však není nutná. Rose pod palbou je rozdělena na tři části a každá z těchto pasáží má název podle místa, kde se odehrává Southampton, Ravensbrück a Norimberk. Časově mapuje období od srpna 1944 do prosince 1945. Na konci knihy se nachází slovníček s přeloženými jinojazyčnými (především německými a polskými) výrazy, které byly v knize užity. Také zde nalezneme autorčin doslov.

Celá kniha je koncipovaná jako Rosein zápisník. Vše vidíme pouze z Roseiny perspektivy a její osudy můžeme sledovat skrze deníkové záznamy. Jedná se o svědectví, které je fikcí. Popisované v knize však bylo skutečné, autorka si nic nepřikrašlovala. Skrze Roseinu výpověď, jež vychází ze vzpomínek jiných lidí, popsala hrůzy, které se ve věznici odehrávaly, utrpení a vztahy mezi vězni a dozorci. Autorka v doslovu přiznává, že některé pasáže zjednodušila, aby byl děj plynulejší a měl spád, ale nic v knize nepřibarvovala.

Elizabeth Weinová píše velmi autenticky, syrově a naturalisticky. V příběhu se ale nesetkáme jen s popisy příšerných podmínek, ve kterých mnoho žen žilo. Dočteme se zde i o síle přátelství, které spojilo různé povahy lidí a dodávalo všem odvahu a naději. Roseino přátelství s Francouzkou Elodie, Polkou Róžou či Ruskou Irinou. Atmosféru dokreslují i Roseiny básně, jimiž je proložen celý příběh. Rose pod palbou není vůbec veselé čtení, ale rozhodně stojí za pozornost.

Naší generaci jsou události druhé světové války už značně vzdálené, takže si spoustu věcí ani nedokážeme představit, ale neměli bychom zapomenout. Rose pod palbou je historickým příběhem pro mládež, který poutavým způsobem přibližuje hrůzy druhé světové války.

Název: Rose pod palbou
Autor: Elizabeth Weinová
Překlad: Alžběta Kalinová
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-7544-209-3

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení