
Recenze: Jan Vladislav – Proměny. Legendy o stromech a květinách
- Vytvořeno 12. 1. 2017 1:00
- Autor: Pavla Sklenářová

Autor, známý pohádkář Jan Vladislav (1923-2009), napsal několik knih, ve kterých shromáždil tematické pohádky, mýty a pověsti a převyprávěl je do podoby pohádek pro děti. Jednou z nich jsou i Proměny. Legendy o stromech a květinách.
V Proměnách, které napsal již v roce 1972, sesbíral pohádky, pověsti a báje, jejichž společným tématem je rostlinstvo. Častým motivem je osvobození bytosti zakleté v rostlině nebo vysvětlení původu dané rostliny.Odkud se bere len, pelyněk nebo konvalinky? Kdo začal první vařit pivo a vyrábět víno? A ve kterých rostlinách hledat zakleté ženy, které se po osvobození stanou věrnými a milujícími manželkami?
Čtenář pozná, co se vypráví nejen v Evropě, ale i mezi indiány nebo třeba až ve vzdáleném Japonsku. Z Flander k nám dorazila i zde převyprávěná pověst o králi Gambrinovi, vynálezci piva, z Mongolska pohádka o Přesličce, z Afriky pochází vyprávění o původu veškerého ovoce.
Ačkoli se nejedná jen o pohádky, ale i o pověsti a báje, autor je převyprávěl jazykem přístupným těm nejmenším. Jako vystudovaný komparatistik využil svůj přehled a vybral z rozličných kultur příběhy spjaté s rostlinami a stromy, k tomu samozřejmě využil i svou znalost jazyků, přičemž ze sedmi jazyků překládal sám, z japonštiny a čínštiny s pomocí odborníků. Bonusové body jeho dílu přidávají i básnický cit, který mohl veřejně realizovat pouze do roku 1948, a letitá praxe znalce pohádek (od roku 1957 napsal 40 pohádkových knih). Toto dílo ale v důsledku posrpnového vývoje nemohlo být vydáno, na veřejnost se tedy dostává až letos.
V jedné facebookové diskusi se členka skupiny rozčilovala nad úrovní dnešních dětských knih, když v jedné pohádce nacházela do očí bijící logické rozpory. To u tohoto autora nehrozí. K psaní pohádek přistupoval se vší odpovědností vědce. To je zřejmé především v jeho díle Strom pohádek z celého světa, kde v doslovu vysvětluje původ a reálie z daných pohádek a uvádí, do jaké míry jsou pohádky dle originálu a do jaké míry do nich zasahuje autorská licence.Recenzované dílo takovýto doslov nemá, je koncipováno jako čtení pro malé čtenáře. Není však důvod domnívat se, že v tomto případě autor postupoval ledabyleji.
Samotné pohádky dokážou udržet pozornost, udržet čtenáře či posluchače v napětí a mají konec přijatelný pro citlivou dětskou dušičku. Mravní ponaučení vyplývající z příběhu není nijak křečovité, příběhy jsou v rámci žánru uvěřitelné.Protože pohádky nejsou umělé, ale jen převyprávěné lidové, prověřenost časem je znát.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...