
Recenze: Michal Černík – Tygr a jeho kamarádi
- Vytvořeno 10. 10. 2016 2:00
- Autor: Marta Šimečková

Jméno Rudolfa Lukeše, původně filmového architekta a posléze písmomalíře v Národním technickém muzeu v Praze, je spojováno zejména s ilustracemi pro dětské knihy a s prostorovými leporely, jimiž se proslavil u nás i v zahraničí. Zvláště jeho pohyblivé skládanky ze 60. let se dočkaly velkého ohlasu, a to třebas i na britském královském dvoře. Nyní Lukešovy knížky pro děti znovu ožívají, a to díky nakladatelství Albatros, které nedávno ve spolupráci s B4U vydalo celkem čtyři leporela.
Jde o zdařilou reedici čtyř leporel s názvy Pes a jeho kamarádi, Lev a jeho kamarádi, Tygr a jeho kamarádi a Želva a její kamarádi, která si zamilují jak současní dětští čtenáři, tak jejich rodiče a prarodiče, kteří si při jejich prohlížení připomenou vlastní dětská léta. Ve skládankách se představí několik zvířátek, exotických i domácích. V každém leporelu je to vždy jedna ústřední postava spolu se třemi dalšími, přičemž volba konkrétních zástupců živočišné říše je nahodilá. Jde tu hlavně o pestrost, a to tematickou i – a to především – ilustrační.
Každému zvířátku je věnována jedna dvoustránka. Do popředí někdy vystupují samostatně, jindy za doprovodu dalších členů „své rodiny“, většinou mláďat. Na obrázcích je znát jak výtvarníkův originální vyzrálý styl v kresbě a práci s barvami, tak technická zručnost při vytváření výseků a průřezů dotvářejících jednak plastičnost celého výjevu, jednak někdy nabuzujících iluzi pohybu (v tomto ohledu se mi vybavuje např. zobrazení mroží rodinky, kdy se až po úplném rozevření knížky objeví za dospělými jedinci i roztomilé mládě). Zatímco zvířata jsou provedena v sytějších barvách (nikoliv však křiklavých nebo úplně sytých), u pozadí jsou voleny tlumenější tóny. Okolí je přitom zachyceno jen v náznacích, nechává se tak prostor pro čtenářovu obrazotvornost a fantazii.
Výrazná vizuální stránka knihy upozaďuje její textovou část, o kterou se postaral Michal Černík. Jeho verše jsou vtipné, nevtíravé a snadno zapamatovatelné. V kratičkých básních, zpravidla složených ze šesti nebo osmi veršů, jsou dětem přiblíženy zvláštnosti jednotlivých zvířátek. Jde o hravé veršíky, postrádající pointu nebo morální podtext. Rýmy jsou zpravidla sdružené, ojediněle střídavé, přičemž převládají rafinované rýmy nad těmi gramatickými, i když i ty jsou v leporelech použity.
Leporela vřele doporučuji malým čtenářům, kterým se určitě rozzáří oči radostí při pohledu na krásná zvířátka ožívající pod jejich rukama při otevírání a prohlížení knížky. Leporela jsou určena pro děti od tří let, nicméně za dohledu dospělé osoby je lze ukazovat i menším čtenářům, kteří mj. ocení předčítání krátkých rýmovánek.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...