Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Michal Černík – Tygr a jeho kamarádi

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Tygr a jeho kamarádi

Jméno Rudolfa Lukeše, původně filmového architekta a posléze písmomalíře v Národním technickém muzeu v Praze, je spojováno zejména s ilustracemi pro dětské knihy a s prostorovými leporely, jimiž se proslavil u nás i v zahraničí. Zvláště jeho pohyblivé skládanky ze 60. let se dočkaly velkého ohlasu, a to třebas i na britském královském dvoře. Nyní Lukešovy knížky pro děti znovu ožívají, a to díky nakladatelství Albatros, které nedávno ve spolupráci s B4U vydalo celkem čtyři leporela.Jde o zdařilou reedici čtyř leporel s názvy Pes a jeho kamarádi, Lev a jeho kamarádi, Tygr a jeho kamarádi a Želva a její kamarádi, která si zamilují jak současní dětští čtenáři, tak jejich rodiče a prarodiče, kteří si při jejich prohlížení připomenou vlastní dětská léta. Ve skládankách se představí několik zvířátek, exotických i domácích. V každém leporelu je to vždy jedna ústřední postava spolu se třemi dalšími, přičemž volba konkrétních zástupců živočišné říše je nahodilá. Jde tu hlavně o pestrost, a to tematickou i – a to především – ilustrační. 

Každému zvířátku je věnována jedna dvoustránka. Do popředí někdy vystupují samostatně, jindy za doprovodu dalších členů „své rodiny“, většinou mláďat. Na obrázcích je znát jak výtvarníkův originální vyzrálý styl v kresbě a práci s barvami, tak technická zručnost při vytváření výseků a průřezů dotvářejících jednak plastičnost celého výjevu, jednak někdy nabuzujících iluzi pohybu (v tomto ohledu se mi vybavuje např. zobrazení mroží rodinky, kdy se až po úplném rozevření knížky objeví za dospělými jedinci i roztomilé mládě). Zatímco zvířata jsou provedena v sytějších barvách (nikoliv však křiklavých nebo úplně sytých), u pozadí jsou voleny tlumenější tóny. Okolí je přitom zachyceno jen v náznacích, nechává se tak prostor pro čtenářovu obrazotvornost a fantazii.

leporela

Výrazná vizuální stránka knihy upozaďuje její textovou část, o kterou se postaral Michal Černík. Jeho verše jsou vtipné, nevtíravé a snadno zapamatovatelné. V kratičkých básních, zpravidla složených ze šesti nebo osmi veršů, jsou dětem přiblíženy zvláštnosti jednotlivých zvířátek. Jde o hravé veršíky, postrádající pointu nebo morální podtext. Rýmy jsou zpravidla sdružené, ojediněle střídavé, přičemž převládají rafinované rýmy nad těmi gramatickými, i když i ty jsou v leporelech použity.

Leporela vřele doporučuji malým čtenářům, kterým se určitě rozzáří oči radostí při pohledu na krásná zvířátka ožívající pod jejich rukama při otevírání a prohlížení knížky. Leporela jsou určena pro děti od tří let, nicméně za dohledu dospělé osoby je lze ukazovat i menším čtenářům, kteří mj. ocení předčítání krátkých rýmovánek. Tygr a jeho kamarádi
Autor Michal Černík
Ilustrace Rudolf Lukeš
Nakladatelství Albatros
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 8
ISBN/EAN 978-80-00-04198-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení