
Recenze: Zdeněk Karel Slabý – O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj
- Vytvořeno 13. 11. 2015 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Jde dnes ještě možné napsat nový, neotřelý, zajímavý, poutavý a nejlépe i nadčasový pohádkový příběh, který děti (jako nejnáročnější a zároveň nejvděčnější posluchače a čtenáře) zaujme, když máme pohádky B. Němcové, K. J. Erbena, bratří Grimmů a Čapků, J. Lady, H. Ch. Andersena, Fr. Nepila, Zd. Svěráka, J. Wericha, A. de Saint-Exupéryho a mnoha dalších? Doyen současné tvorby pro děti Zdeněk Karel Slabý svou novou knihou [1] dokazuje, že to možné je.
Kniha O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj je netypickým pohádkovým příběhem, který se odehrává v Praze. Publikace je bohatě a nádherně ilustrována Barbarou I. Wagner. Popravdě řečeno, ilustrace byly právě to první, co mé děti zaujalo, když knihu poprvé otevřely.
Na této knize mne kromě ilustrací a rozsahu 54 stran zaujal samotný příběh, který je velmi originální a jehož děj by bylo klidně možné zasadit do doby před 60 lety nebo současnosti, ale i blízké budoucnosti (doufejme). Ale to není jediné, co mne zaujalo. V příběhu Z. K. Slabého nevystupují klasické pohádkové bytosti: králové, princové a princezny, draci, černokněžníci, chytří a hloupí Honzové, dokonce ani klasické rozlišení dobra a zla zde není. Zlo zde nepředstavují draci, čerti a jiné nadpřirozené postavy, ale špatné lidské vlastnosti, jako závist. Naproti tomu dobro je reprezentováno mužíčkovou nezištnou láskou k panence.
Stránky knihy jsou plné lásky, melancholie, touhy, smutku, naděje a očekávání. Zápletka není nikterak krkolomná, dokonce bych řekl, že mi v pohádce zpočátku chyběl poněkud silnější dějový zvrat, a to v souvislosti s orlojem. Z odstupem času musím přiznat, že by prudší dějový zlom v rámci celé pohádky byl něčím neúměrným a rušivým (narušil by posmutnělou, melancholickou náladu, očekávání opětování mužíčkova citu panenkou).
Suma sumárum kniha splňuje všechny požadavky na dobrou pohádkovou knihu: dobře se čte, má zajímavý příběh a je plná krásných obrázků. Vzhledem k rozsahu ji navíc přečtete jedním dechem za hodinku, ale děj ve vás ještě dlouho bude rezonovat (díky Bohu za to). Svůj podíl na celkovém příjemném vyznění díla má podle mě i jazyk, se kterým autor umně zachází. Vyprávění zaujme jistě nejen děti, ale i jejich rodiče. Kniha si určitě najde své rovnocenné místo vedle dalších velikánů české i světové tvorby pro děti.
Zdeněk Karel Slabý (9. 6. 1930) je český spisovatel, publicista, kritik a překladatel, který se převážně věnuje tvorbě pro děti. Spolupracoval se SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy), Mladou frontou, Československým rozhlasem nebo Albatrosem. Pro děti napsal třicet knih, mezi neznámější jistě patří příběhy o kocouru Vavřincovi. Podle jeho knihy Děti s cedulkou [2] natočil režisér Antonín Moskaly film Kukačka v temném lese (1984).
Barbara I. Wagner (11. 12. 1978) je oceňovanou výtvarnicí u nás i ve světě. Na svém uměleckém kontě má například řadu úspěšných kalendářů a výstav.
[1] SLABÝ, Zdeněk Karel. O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj. Vydání 1. v nakladatelství Grada Publishing, a.s.. Praha: Bambook, 2015, 55 stran. ISBN 978-80-247-5583-0.
[2] PERGNER, Eduard a SLABÝ, Zdeněk Karel. Děti s cedulkou. 1. vyd. Praha: Práce, 1982. 141 s. Kamarád.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře
cz-praha.eu