Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pohádka od pana vypravěče

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Knižní svět zná tohoto autora především díky jeho vyprávění o Středozemi. On ale nemá na svém kontě jen fantasy příběhy, je to také skvělý vypravěč pohádek. Nemám na mysli nikoho jiného než J. R. R. Tolkiena.


knihaTolkien se proslavil především sérií Pána prstenů. Malý hobit, který se vydá zničit prsten moci, je známý po celém světě. Tento spisovatel ale umí potěšit i čtenáře jiné kategorie. Mnoho svých knih totiž napsal pro to nejnáročnější čtenářstvo na světě – pro děti. A tyto pohádky jsou velice dobré, možná právě proto, že měl komu je vymýšlet – svým dětem.

V červnu tohoto roku vyšla v nakladatelství Argo kniha Pan Blahoš. Je určená pro děti, ale myslím si, že dokáže okouzlit všechny milovníky tohoto autora. Je to roztomilý příběh plný dobrodružství, napětí i legrace a končí – tak jako správná pohádka – dobře.

Hlavní hrdina příběhu Pan Blahoš je především gentleman, snaží se být ke všem zdvořilý a vstřícný. Nadevšechno má rád své cylindry, které s oblibou střídá dle dané společenské příležitosti. Žije se svým zvláštním mazlíčkem v domě na kopci, a proto když něco potřebuje, jede dolů do města na svém kole. Jednoho dne se rozhodne koupit si auto, a tak vyrazí ve svém zeleném cylindru k prodavači aut. Hned první projížďka ale neskončí úplně tak, jak by si pan Blahoš představoval. Pár drobných nehod, neuvěřitelných náhod a pořádně velká patálie ho přivedou do situace, kdy touží být znovu doma.

Při své cestě potká lidi, kteří se stanou jeho novými přáteli, zvířata, která nejsou tak úplně obyčejná, i staré známé, kvůli kterým skoro přijde o své jmění. Dostane se v pořádku domů? Zjistí někdo, jaké zvíře chová pan Blahoš doma? A co se stane s Blahošovými cylindry? Jak nakonec všechno dopadne, se dozvíte po přečtení tohoto úžasného díla.

Pan Blahoš je krásná kniha, která pobaví děti i dospělé. Tolkienův vypravěčský um je znát již od první stránky. Ocení ho především dospělí čtenáři. Co ale ocení všichni, jsou krásné původní ilustrace, jejichž autorem je sám Tolkien. V knize je vždy na jedné straně umístěn český překlad a na druhé původní text i s obrázky. Čtenář znalý anglického jazyka si tedy vyprávění může přečíst v původním znění. Kniha se nejen dobře čte, ale i krásně vypadá.

Postavy zde vystupující jsou více než zajímavé. Pan Blahoš nosící tak vysoké cylindry, že má kvůli nim upravený i dům, jeho záhadný mazlíček i medvědi mající rádi zeleninu a ovoce. Každý má něco do sebe a v příběhu má svoji roli, kterou do puntíku splní.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi styl psaní J. R. R. Tolkiena, Pan Blahoš rozhodně nemůže chybět v jejich knihovničce. A krom toho je to i knížka pro děti, kterým se hrdina bude líbit stejně, jako se líbil dětem tohoto autora.

Ukázka:

Vstoupil do obchodu a řekl: „Chci auto!“
„A jakou barvu?“ zeptal se pan Benda.
„Zářivě žlutou,“ odpověděl pan Blahoš, „zevnitř i zvenčí.
„Tak to dělá pět šilinků,“ řekl pan Benda.
„A chci červená kola,“ dodal pan Blahoš.
„Tak to mi dáte navrch ještě šestipenci.“
„Milerád,“ odpověděl pan Blahoš, „ale nechal jsem si doma peněženku.“
„V tom případě mi tu budete muset nechat to kolo. Až mi přinesete peníze, zase vám ho vrátím.“

TOLKIEN, J. R. R. Pan Blahoš. Praha: Argo, 2015. ISBN 978-80-257-1501-7, s. 8.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení