
Bertík a Čmuchadlo
- Recenze
- Vytvořeno 20. 4. 2015 3:00
- Autor: Hana Moualla

Znáte Čmuchadlo? Je to zvíře, nebo nějaká robotická myš? Odpověď můžete získat od Petry Soukupové v její knize Bertík a Čmuchadlo (Host, 2014). První kniha pro děti od jedné z nejvýraznějších současných spisovatelek láká nejen názvem, ale také ilustracemi. Čí jsou tedy ty stopy na obálce?
Knihy, od kterých nevím, co čekat, mne vesměs vždy buď nadchnou, nebo od nich rychle utíkám. Kniha Bertík a Čmuchadlo mi byla dobrým společníkem pro některé nedělní minutovky, kdy už nevíte, jak zachránit kočku od nevyžádaného mazlení. Znáte to, prší, bolí vás nohy, na kolo je moc brzy, na bobování už pozdě... Nadšeně jsme se pustili do stopování toho podivného zvířete. Jen ten chlapeček nás oba se synem tak nějak iritoval. A přitom nebyl zlý...
Bert se totiž nachází v určitém bodě zlomu. Kritickém, ošklivém bodu, ve kterém se každý z nás buď vydá správnou cestou, nebo bude svoji negaci stupňovat. Křehké dítě, duše, která prahne po neměnnosti. Ta ale není možná, Bert odporuje, dělá svoje malinké skandály, revoltuje. Ale jeho okolí to tolik nevnímá. Ani on sám nepodává žádnou jinou indicii než útěky, lhaní a nafouknuté tváře.
Na chalupu, kam nechci: Za výzo jsem dostal od mámy a Richarda Nintendo. Chtěl jsem ho nechat doma, aby bylo jasný, že si mě za dárek, i když je suprovej, nemůžou koupit. Stejně to vymyslel on, mamka si myslí, že bych neměl dostávat takový drahý dárky, zvlášť, když jsem neměl samý jedničky, ale dostal jsem čtyři dvojky. Ale pak jsem si ho přece jenom vzal, ale tajně. [1]
Bert je kluk, který se těžko srovnává s rozpadem rodiny. Nikde to není řečeno, ani se nijak zvlášť nepíše o tatínkovi, ale kluk dělá skopičiny, nechápe, proč se jeho rodina rozpadla. A ten záhadný nosál ho vychovává a drží „nad vodou“ Chvilku jsem si představovala, že to je skutečně jezevec, pak zase skunk, ale hlavně mne nestihl rozčílit ten ukňouraný chlapeček. Maminka Radka mu totiž připravila velké sousto - nového otce Richarda (a vzápětí i MIMINO).
Náš chlapec u některých eskapád malého Berta obracel oči v sloup (rozbitá hlava, útěk do lesa, atd.). Ale rozhodně ho zajímala ta mluvící tryskomyš. Ilustrace Petra Korunky považuji za velmi originální a zajímavé. Rozhodně dodávají knize na originalitě a postavy vypadají jako kdokoliv z naší ulice, tedy reálně. Trochu roztrhaně, osobitě a lidsky. A to je pro mne osobně ta hlavní přidaná hodnota této knihy. Žádní šťastní lidé z reklamy. Lidé z rodin, které mají trable.
Kolik těch příběhů jsem už vyslechla, viděla?! Rozklad jistoty, tříštění pozornosti, individualismus místo opory a soudržnosti. Tyto myšlenky na mne řvou, kladou si vlastní nároky na to, jak to vidím já. Vlastně bych k tomu nedospěla, nemít vlastního potomka. Bertík a Čmuchadlo je milá kniha pro lidi, kteří žijí svým tempem, svými zákony a nebojí se dělat chyby. Tak snad stejně jako Bertík akceptuje mimino, přijmou někteří čtenáři, že nejlepší je úplná rodina (a nejen ta nukleární).
[1] SOUKUPOVÁ, Petra. Bertík a čmuchadlo. 1. vyd. Brno: Host, 2014, 133 s. ISBN 978-80-7491-248-1. Str.10
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Karel Jaromír Erben – Kytice
Kokot -
6 knih, které si vybrat do zimních dnů
Já ještě hledám různé slevy na knihy na https://slevovykupon.net/c/knihy-hudba-a-film/ -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...