Recenze: Knihy pro děti a mládež

Bertík a Čmuchadlo

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Znáte Čmuchadlo? Je to zvíře, nebo nějaká robotická myš? Odpověď můžete získat od Petry Soukupové v její knize Bertík a Čmuchadlo (Host, 2014). První kniha pro děti od jedné z nejvýraznějších současných spisovatelek láká nejen názvem, ale také ilustracemi. Čí jsou tedy ty stopy na obálce?


knihaKnihy, od kterých nevím, co čekat, mne vesměs vždy buď nadchnou, nebo od nich rychle utíkám. Kniha Bertík a Čmuchadlo mi byla dobrým společníkem pro některé nedělní minutovky, kdy už nevíte, jak zachránit kočku od nevyžádaného mazlení. Znáte to, prší, bolí vás nohy, na kolo je moc brzy, na bobování už pozdě... Nadšeně jsme se pustili do stopování toho podivného zvířete. Jen ten chlapeček nás oba se synem tak nějak iritoval. A přitom nebyl zlý...

Bert se totiž nachází v určitém bodě zlomu. Kritickém, ošklivém bodu, ve kterém se každý z nás buď vydá správnou cestou, nebo bude svoji negaci stupňovat. Křehké dítě, duše, která prahne po neměnnosti. Ta ale není možná, Bert odporuje, dělá svoje malinké skandály, revoltuje. Ale jeho okolí to tolik nevnímá. Ani on sám nepodává žádnou jinou indicii než útěky, lhaní a nafouknuté tváře.

Na chalupu, kam nechci: Za výzo jsem dostal od mámy a Richarda Nintendo. Chtěl jsem ho nechat doma, aby bylo jasný, že si mě za dárek, i když je suprovej, nemůžou koupit. Stejně to vymyslel on, mamka si myslí, že bych neměl dostávat takový drahý dárky, zvlášť, když jsem neměl samý jedničky, ale dostal jsem čtyři dvojky. Ale pak jsem si ho přece jenom vzal, ale tajně. [1]

Bert je kluk, který se těžko srovnává s rozpadem rodiny. Nikde to není řečeno, ani se nijak zvlášť nepíše o tatínkovi, ale kluk dělá skopičiny, nechápe, proč se jeho rodina rozpadla.  A ten záhadný nosál ho vychovává a drží „nad vodou“ Chvilku jsem si představovala, že to je skutečně jezevec, pak zase skunk, ale hlavně mne nestihl rozčílit ten ukňouraný chlapeček. Maminka Radka mu totiž připravila velké sousto - nového otce Richarda (a vzápětí i MIMINO).

Náš chlapec u některých eskapád malého Berta obracel oči v sloup (rozbitá hlava, útěk do lesa, atd.). Ale rozhodně ho zajímala ta mluvící tryskomyš. Ilustrace Petra Korunky považuji za velmi originální a zajímavé. Rozhodně dodávají knize na originalitě a postavy vypadají jako kdokoliv z naší ulice, tedy reálně. Trochu roztrhaně, osobitě a lidsky. A to je pro mne osobně ta hlavní přidaná hodnota této knihy. Žádní šťastní lidé z reklamy. Lidé z rodin, které mají trable.
 
Kolik těch příběhů jsem už vyslechla, viděla?! Rozklad jistoty, tříštění pozornosti, individualismus místo opory a soudržnosti. Tyto myšlenky na mne řvou, kladou si vlastní nároky na to, jak to vidím já. Vlastně bych k tomu nedospěla, nemít vlastního potomka. Bertík a Čmuchadlo je milá kniha pro lidi, kteří žijí svým tempem, svými zákony a nebojí se dělat chyby. Tak snad stejně jako Bertík akceptuje mimino, přijmou někteří čtenáři, že nejlepší je úplná rodina (a nejen ta nukleární).

[1] SOUKUPOVÁ, Petra. Bertík a čmuchadlo. 1. vyd. Brno: Host, 2014, 133 s. ISBN 978-80-7491-248-1. Str.10


Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení