Recenze: Knihy pro děti a mládež

Čím žije Homer Simpson

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
il

Žlutého plešatého tlusťocha zná díky televiznímu seriálu u nás i ve světě téměř každý. Společně se zbytkem své rodinky nás už baví pěknou řádku let. Tvůrce dnes již kultovních postaviček Matt Groening dokázal nalézt takové vlastnosti, které jsou blízké a srozumitelné lidem téměř na celém světě, a přehledně je shrnul v knize Homerova kniha: Simpsonova knihovna moudrosti.


knihaKomika, nemá-li být zlá a pomlouvačná, musí vycházet z předpokladu, že se její příjemci dokážou zasmát sami sobě. Pokud takové tvrzení přijmeme, musíme se vážně zamyslet nad důvodem, proč se smějeme Homeru Simpsonovi. Nikdo z nás se mu přece podobat nechce, možná se podobá tomu tlustému sousedovi z třetího patra. Nebo tomu ťulpasovi, co má tak pěknou ženskou! Jak s ním může vůbec být? Smějeme se Homerovým vylomeninám a čas od času nás znejistí mihotavá myšlenka. Podobně jsme se někdy zachovali nebo alespoň jsme podobně uvažovali. Matt Groening po nikom nechce, aby zpytoval svědomí, chce pobavit, a to se mu dokonale daří.

V Homerově knize servíruje tvůrce čtenáři hlavu rodiny Simpsonů jako pod drobnohledem. Představuje Homerovy zvyky, vypadající spíš jako zlozvyky, i objekty jeho poživačnosti a pyramidální lenosti, jeho kamarády rekrutující se především z řad štamgastů baru U Očka, i práci v atomové elektrárně pana Burnse. Vše je zdrojem groteskních situací, ve všem nacházíme, jak jsem již předeslal, alespoň malé částečky sebe sama.

Kniha příznivce Simpsonů nijak nepřekvapí. Matt Groening si zachovává stále stejný standard. Kresba je stejná, jakou známe z televizního seriálu a komiksů. Protože jde o jakési shrnutí, všechny důvěrně známe. Přesto si autor alespoň na některých stránkách dovolí se svou postavou pohrávat a experimentovat. Můžeme se pobavit pohledem na šestnáct Homerových mutací, či na tucet vlasových variací. I v těchto případech je pro ocenění humoru mít určité znalosti, aby čtenář pochopil Homera z černé laguny či znal kulturu šedesátých a sedmdesátých let. Není však potřeba obávat se, že by děti, pro něž jsou podobné informace pouze nekonečnou nudou, nedokázaly vnímat jiné aspekty Groeningova humoru, který zabírá opravdu široké spektrum.

Z podstaty knihy vyplývá, že není možné očekávat děj, nejde totiž v pravém slova smyslu o komiks. Dílo musíme akceptovat spíše jako doplněk k fenoménu Simpsonovi, některým čtenářům, zvláště těm ostříleným, se může zdát, že vše, co najde v Homerově knize, už tady bylo. Méně zkušení v ní naleznou mnoho neznámých informací a ty určitě ocení a rádi se jimi nechají pobavit.

Homerova kniha může představovat vítaný dárek pod stromeček. Pokud se vše podaří podle plánů nakladatelství Jota, do Vánoc se v nabídce objeví ještě dva další tituly věnující se podrobně členům Simpsonovic rodinky, pokud chceme udělat svým ratolestem radost, uvažte možnost, že je překvapíte celou sérií. Je však dost pravděpodobné, že šťastným obdarovaný nebude ratolest, fenomén Simpsonovi je totiž populární napříč všemi generacemi.

GROENING, Matt. Homerova kniha: Simpsonova knihovna moudrosti. 1. vyd. Brno: Jota, 2014, 96 s. ISBN 978-80-7462-463-6.

 

Soutěže

Aktuality

 • Poohlédnutí za rokem 2019

  Vážení čtenáři, rok 2019 je za námi. Jeho odchod jsme oslavili bujarým veselím na Silvestra, někdo dal přednost poklidnějším oslavám a třeba si našel čas i na dobrou knihu. A jak to tak bývá, nyní, na prahu nového roku s magickým číslem 2020, je vhodná doba na připomenutí si toho, co se nám v tom předešlém roce podařilo, a nebo co by bylo naopak vhodné zlepšit.

  Číst dál...  
 • Paseka slaví 30 let. Rodinné nakladatelství zůstává nezávislé a svobodomyslné.

  Nakladatelství Paseka vzniklo 9. prosince 1989. Revoluce umožnila Ladislavu Horáčkovi, aby svobodně vydával knihy, které jeho samotného zajímají a baví. Když po Horáčkově smrti v roce 2015 převzala nakladatelství jeho dcera Anna Rezková Horáčková, musela se vyrovnávat s hlasy, které tvrdily, že Paseka už nebude jako dřív nebo že nakladatelství dokonce zanikne. I díky knihám z posledních let si Paseka mohla ponechat nezávislý duch a zůstává například také nejúspěšnějším nakladatelstvím v historii literární ceny Magnesia Litera.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení