
Čím žije Homer Simpson
- Recenze
- Vytvořeno 12. 11. 2014 2:00
- Autor: Jiří Lojín

Žlutého plešatého tlusťocha zná díky televiznímu seriálu u nás i ve světě téměř každý. Společně se zbytkem své rodinky nás už baví pěknou řádku let. Tvůrce dnes již kultovních postaviček Matt Groening dokázal nalézt takové vlastnosti, které jsou blízké a srozumitelné lidem téměř na celém světě, a přehledně je shrnul v knize Homerova kniha: Simpsonova knihovna moudrosti.
Komika, nemá-li být zlá a pomlouvačná, musí vycházet z předpokladu, že se její příjemci dokážou zasmát sami sobě. Pokud takové tvrzení přijmeme, musíme se vážně zamyslet nad důvodem, proč se smějeme Homeru Simpsonovi. Nikdo z nás se mu přece podobat nechce, možná se podobá tomu tlustému sousedovi z třetího patra. Nebo tomu ťulpasovi, co má tak pěknou ženskou! Jak s ním může vůbec být? Smějeme se Homerovým vylomeninám a čas od času nás znejistí mihotavá myšlenka. Podobně jsme se někdy zachovali nebo alespoň jsme podobně uvažovali. Matt Groening po nikom nechce, aby zpytoval svědomí, chce pobavit, a to se mu dokonale daří.
V Homerově knize servíruje tvůrce čtenáři hlavu rodiny Simpsonů jako pod drobnohledem. Představuje Homerovy zvyky, vypadající spíš jako zlozvyky, i objekty jeho poživačnosti a pyramidální lenosti, jeho kamarády rekrutující se především z řad štamgastů baru U Očka, i práci v atomové elektrárně pana Burnse. Vše je zdrojem groteskních situací, ve všem nacházíme, jak jsem již předeslal, alespoň malé částečky sebe sama.
Kniha příznivce Simpsonů nijak nepřekvapí. Matt Groening si zachovává stále stejný standard. Kresba je stejná, jakou známe z televizního seriálu a komiksů. Protože jde o jakési shrnutí, všechny důvěrně známe. Přesto si autor alespoň na některých stránkách dovolí se svou postavou pohrávat a experimentovat. Můžeme se pobavit pohledem na šestnáct Homerových mutací, či na tucet vlasových variací. I v těchto případech je pro ocenění humoru mít určité znalosti, aby čtenář pochopil Homera z černé laguny či znal kulturu šedesátých a sedmdesátých let. Není však potřeba obávat se, že by děti, pro něž jsou podobné informace pouze nekonečnou nudou, nedokázaly vnímat jiné aspekty Groeningova humoru, který zabírá opravdu široké spektrum.
Z podstaty knihy vyplývá, že není možné očekávat děj, nejde totiž v pravém slova smyslu o komiks. Dílo musíme akceptovat spíše jako doplněk k fenoménu Simpsonovi, některým čtenářům, zvláště těm ostříleným, se může zdát, že vše, co najde v Homerově knize, už tady bylo. Méně zkušení v ní naleznou mnoho neznámých informací a ty určitě ocení a rádi se jimi nechají pobavit.
Homerova kniha může představovat vítaný dárek pod stromeček. Pokud se vše podaří podle plánů nakladatelství Jota, do Vánoc se v nabídce objeví ještě dva další tituly věnující se podrobně členům Simpsonovic rodinky, pokud chceme udělat svým ratolestem radost, uvažte možnost, že je překvapíte celou sérií. Je však dost pravděpodobné, že šťastným obdarovaný nebude ratolest, fenomén Simpsonovi je totiž populární napříč všemi generacemi.
GROENING, Matt. Homerova kniha: Simpsonova knihovna moudrosti. 1. vyd. Brno: Jota, 2014, 96 s. ISBN 978-80-7462-463-6.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...