
Mistrovská mozaika – aneb co by kdyby
- Recenze
- Vytvořeno 31. 10. 2013 2:00
- Autor: Pavla Huřťáková

Přestože je první světová válka dobou dávno minulou, nemůžeme se tvářit, že nebyla. Nelze ani přehlížet, že doba, která jí předcházela, byla mimořádná. Co se Vám vybaví, když se řekne rok 1913? Určitě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že se jednalo o poslední mírový rok dlouhého devatenáctého století, protože byl předzvěstí konce nejdelšího míru v Evropě za celou její pohnutou historii. Přinesl však něco mimořádného?
Podíváme-li se na knihu Floriana Illiese 1913. Léto jednoho století, zjistíme, že se událostmi jen hemžil. Vytkneme-li některé, jež autor sám zmiňuje, dostaneme zvláštní souzvuk. Zatímco Adolf Hitler se nedostal na vídeňskou Akademii výtvarných umění, Pablo Picasso vyslal do světa své první obrazy. Thomas Mann psal svá stěžejní díla a bál se vyzrazení své sexuální orientace, zatímco Rainer Maria Rilke sžíral kritikou celý svět. Do módy se dostávala nejen sezení u doktora Freuda, ale i klobouky Coco Chanel. A z Louvru se ztratil obraz Mony Lisy.Jeho kniha je jedinečná, kombinuje velké události s malými, domýšlí si možné scénáře, nechává čtenáře nahlédnout do velkého evropského zmatku, do nějž vnáší řád. Přes její různorodost a velký záběr je díky autorově skvělému stylu snadno čitelná a hned její první řádky nutí k přemýšlení. Události jsou čtenáři předkládány měsíc po měsíci, kdy každý představuje jednu uzavřenou kapitolu.
„Následujícího rána mají být z nádraží dopravena zavazadla. Roessler se ptá, co přesně to bude. Schiele odvětí, že „jen to nejnutnější“. Pak je z nádraží vyzvednuto: nějaké oblečení, popraskané hliněné džbány, barevně glazované selské mísy, tlusté folianty, knihy o umění, prosté dřevěné panenky, pahýly stromu, malířské a kreslicí náčiní, krucifix.
…
Londýnské Timesy informují, že následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand se rozhněvaně stáhl do Čech na svůj zámek Konopiště a tam prý leží na podlaze dětského pokoje. Každému hostu, který přijde na návštěvu, poručí, aby si také lehl na zem a pomohl mu při stavbě dalších kolejí.“
(Florian Illies, 1913. Léto jednoho století, Brno 2013, s. 175.)
Metoda koláže, nebo mozaiky, chcete-li, nám podává nový obraz a nový pohled na dobu, jež řešila mnoho problémů, které musíme řešit i dnes. Pospojovala zdánlivě nespojitelné, aby vytvořila částečně fantastický a iluzivní svět, v němž je však ukryta pravda. Výborně napsaná kniha Vás vtáhne do svého nitra a nepustí. Nutí přemýšlet, hledat, zkoumat, objevovat. Nedává odpovědi, ale klade otázky. Stále stejné a stále stejně aktuální. Proto Vám doporučuji - běžte a kupte si ji. Bez této moderní publikace by nebyla Vaše knihovna kompletní.
Knihu 1913. Léto jednoho století vydalo v roce 2013 nakladatelství Host
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...