
Výprava za tajemstvím Medvědí skály
- Recenze
- Vytvořeno 11. 10. 2013 3:00
- Autor: Lenka Martinková

Thomas Brezina je známý především díky sérii příběhů o čarodějných sestrách. Před několika lety však ve Fragmentu začala vycházet dobrodružná edice nazvaná Expedice Kolumbus od stejného autora, která své čtenáře přenese do nejrůznějších historických období. Začátkem prázdnin v nakladatelství znovu vyšel titul Tajemství hradu.
Tino T-Rex, Miki, teta Úla a tatínek se spolu s badatelskou autolodí vydávají na výlet na hrad Medvědí skála. Tentokrát nemají žádné dobrodružství v plánu, právě naopak, tatínek si chce užít dovolenou ve středověkém prostředí, v době udatných rytířů a spanilých dam. Jenomže už při příjezdu je jasné, že nic nepůjde tak, jak bylo původně v plánu: z věže na ně někdo střílí katapultem, a navíc je na prohlídce také Gregor, protivný spolužák hlavních hrdinů. Prostředí pro zápletku už je takřka dokonalé. Když se Gregor ztratí, tatínek a pán hradu se ho vydávají hledat. Nikdo však netuší, kde by mohl být, a pomoc je jediná – teta Úla se s Miki a Tinem vydává do minulosti, aby společnými silami odhalili tajemství Medvědí skály a mohli pak zachránit všechny ztracené. Aby to však nebylo až tak jednoduché, je potřeba ještě připočítat legendu, která příběh poměrně oživí, přestože takových vyprávěnek při návštěvách hradů a zámků člověk slyší nepočítaně.
Samotné dvě děti, jako jsou Miki a Tino, by jen sotva zvládly vyřešit některé záhady, které na ně v ději čekají. Možná právě proto je doprovází teta Úla – nadšená konstruktérka a vynálezkyně, která sestavila badatelskou autoloď Kolumba. V každém dílu série se dočká nějakého vylepšení, aby byla práce hlavních hrdinů co nejvíce usnadněna. Hlavní a bezesporu také nejdůležitější vlastností tohoto vozítka je možnost přenést svoji posádku na určitou dobu do minulosti. Tehdy se začínají objevovat další, pochopitelně vymyšlené, postavy z dané epochy. Sourozenci Tino a Miki mezi ně sice zapadnou, ale komunikaci jim stěžují úplně jiné znalosti, než jaké by v minulosti potřebovali.
Obdobný problém by však mohli mít také čtenáři, a právě tehdy ke slovu přicházejí ilustrátoři Jan Birck a Norbert Maier. Některé z jejich obrázků se zdají být až příliš moderní a skoro by se dalo říct, že se k příběhu nehodí, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že kniha vypráví o cestování v čase a pak jim lze odpustit mnohem víc. Svůj um však prokazují také v poznámkách, které mají za úkol dětským čtenářům vysvětlit, co to bylo podsebití nebo jak fungovalo mluvící zařízení.
Spokojení nakonec mohou být všichni – jak děti, tak rodiče. Co je lepší než nenásilná forma vzdělání v průběhu čtení dobrodružného příběhu?
Ukázka z knihy:
„Takové zařízení měli na mnoha hradech. Vrhali jimi těžké balvany na vetřelce, kteří se snažili hrad dobýt.“
Teta Úla se vydala podél hradního příkopu k padacímu mostu. Tino vykročil hned za ní, nespouštěl ovšem katapult z očí.
Miki se zachichotala. „Myslíš si, že tam nahoře stojí rytíři a chystají se na tebe pálit z katapultu, protože jim naháníš strach?“
(BREZINA, Thomas. Tajemství hradu. Praha: Fragment, 2013. s. 15.)
Knihu Tajemství hradu vydalo nakladatelství Fragment
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...