Recenze: Knihy pro děti a mládež

Mládě draka uneseno!

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
d

Přesně to řeší hrdinové třetího dílu série Sedmý smysl od Ilky Pacovské. Kniha nese i příznačný název – Únosce draků. Jenomže kdo je unáší a proč? K takovému případu by se hrdinové snad ani nedostali, kdyby si dráček jednoho z nich nevybral za svou sivian. Totožnost únosce však stále zůstává skryta.


dTrojice mladých studentů magie v Santareně pomáhá přes léto v „rezervaci“ pro kouzelné tvory, když se tu začnou dít podivné věci: někdo jim krade svačiny. Vzhledem k tomu, že se to děje i stálým zaměstnancům, je to víc než podezřelé. A po jedné takové hladové noci se Hanka vzbudí a ve svém spacáku najde spící mládě pískově zbarveného draka, které se od ní odmítá hnout. Co teď s ním? A kde se tu vůbec vzalo?

Malý dráček však není jediný případ. Ostatním druhům draků se také ztrácejí vejce. Takovou krádež by si však žádný člověk nedovolil! Co se stane, když zmizí i Hančin kamarád, černý drak Zuřivý Plamen? Aby nebylo problémů málo, ve škole na Hanku a její kamarády používají sourozenci Pohromakovi nepříjemné kouzlo zvané upíří cuc, takže jsou hrdinové nejednou bez magie. S tím by jim sice mohl pomoci kouzelný džin, který se objevil u Sváťova otce, ale zatím si nepamatuje nic ze své minulosti. Později dokonce Hanka přijde o svůj sedmý smysl navždycky, i to se však dá vyřešit, přestože to nebude vůbec nic lehkého…

Ačkoli hlavní hrdinové jsou tři – Rafan, Sváťa a Hanka, dalo by se říct, že Hanka má jaksi významnější postavení. Ve všech třech dílech, které zatím v Albatrosu vyšly, dívka dominuje. Možná je to tím, že právě díky ní a přání černé dračice mohou ona i její kamarádi studovat. Důvod je prostý: se Zuřivým Plamenem jsou něco jako sourozenci. Každá z těchto dětských postav má v sérii Sedmý smysl nějaký svůj úkol, který musí splnit co nejlépe. Ne vždy jsou však tyto důvody jasné na první pohled.

Tuto ústřední trojici doplňuje skupinka dospělých, kteří jim fandí a podporují je. Sem patří především trpaslík Zachariáš, majitel ubytovacího areálu v Santareně, kouzelný džin Ron (v prvních dvou dílech ovšem Vron) – jeho historie je poněkud složitější a vine se celou sérií. Objevují se také draci – matka malého pískového spolu s představenou černých draků, která je zároveň matkou Zuřivého Plamene. Mezi dospělé, kteří mají v knize hlavní roli, patří také rodiče mladého jednorožce P´ujiba, jež ke konci Únosce draků významně zasáhnou do děje.

Při čtení má člověk pocit, že se kulisy mění jako na běžícím páse. Z chráněného přírodního území se během okamžiku dostane na náměstí v Santareně, odkud už je jen krátká cesta do Zachariášových Kouzelných zahrad. Vzápětí se zase děj přenáší do školy kouzel, aby se chvíli poté mohl přesunout na území jednorožců.

Ačkoli se zdá, že je kniha psaná především pro děti, po duši pohladí i nejednoho dospělého. Skoro by se chtělo říct, že děj je doplněn kouzelnými obrázky od Jana Patrika Krásného.

Ukázka z knihy:

„Síla už je dobrá, ale barva byla ještě tmavší.“
„Už ho nemohu ztmavit,“ řekl Vron, „musel bych sáhnout do spektra temné magie, a to nechci.“
(…)
„Co mám tedy udělat?“
„Nejdřív musíš šedou barvu vytlačit pryč od sebe. Potom bys mohla uvažovat o přerušení z tvé strany.“

Pacovská, I.: Únosce draků. Praha: Albatros 2013, s. 141.

Knihu Únosce draků vydalo nakladatelství Albatros

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení