
Lou Kuenzler, Karen Wallace: Vílí pohádky na dobrou noc
- Recenze
- Vytvořeno 17. 4. 2013 3:00
- Autor: Renata Petříčková

Tyto dvě autorky nejsou u nás příliš známy. Ráda se postarám o to, abyste je poznali. Sešly se dvě dámy středního věku, které v duších zůstaly mladé. Pohádkářky. Dvě ženy s hezkým dětstvím uprostřed přírody sepsaly pohádky o vílách. Vznikla tak knížka Vílí pohádky na dobrou noc.
Pojďme se nejprve podívat na ty dvě paní spisovatelky. Obě nyní žijí v Londýně, a nejen to mají společné. Obě měly možná podobný čas dětské bezstarostnosti. Lou Kuenzler vyrostla na ovčí farmě a své pohádkářské začátky spatřuje v seníku, na který prší. Nebo tak nějak... Jejich ovčí farma v Devonu nebyla zrovna vlídným místem, a to kvůli nepříznivému počasí, často tu pršelo a malá Lou měla mnohdy promočené holínky. A tak se ráda schovávala v suchém voňavém seníku a vymýšlela příběhy…
Karen Wallace vyrostla také ve srubovém domě v Kanadě a její dětství je spjato s řekou a lesy, hlavně prý s říčními dobrodružstvími. Dnes žije také v Londýně a její tvorba je rozmanitá, od scénářů, detektivky a dokumentárních filmů až po romány a samozřejmě příběhy pro děti. Říká o sobě, že psaní je něco, co chtěla dělat celý život.
Ačkoliv jinak jsem nebyla schopna poznat, která paní napsala kterou pohádku – tak moc je jejich styl vyrovnaný - tu o ovečkách určitě napsala Lou Kuenzler.
Koncept knihy je velmi důkladně promyšlený – není to jen čtivo. A to je obrovská výhoda a něco, co z této zdánlivě obyčejné pohádkové knížky dělá publikaci jedinečnou. Nejenže tu tedy najdete dvacítku pohádek, které jsou jednoduché, akční tak akorát a hlavně v nich je jemnou formou řešeno všechno, co může dětské dušičky k neunesení trápit – strach z okolí, strach z neznámého, tréma, stydlivost, žárlivost, problémy s kamarády, ztráta pocitu zodpovědnosti, pocity viny – je toho hodně a v závěru knihy je netypický rejstřík, kde právě podle témat a hodnot, které se tu řeší, si najdete tu pravou pohádku. Nebo se k ní vrátíte.
První část knihy tvoří základní údaje o světě víl a elementárních bytostí, podíváme se do historie i do světa vzrušujících mýtů, tím vynikají zejména keltské víly. Pak je tu dvacet pohádek s poučením, nad nímž můžete strávit nejednu krásnou chvilku, při které – kdoví – poznáte své děti víc do hloubky? Snáz se svěří, snáz se otevřou?
Rozhodně to stojí za pokus, stejně jako závěrečné meditace pro děti, o mracích, o vílách, o mořské víle, o přírodě. V této části mě děsí věta, která říká, že v dnešní době jsou děti přetížené, a tak se právě meditacemi učíme dělat „NIC“. To už stojí za zamyšlení, kdo jiný než děti by si měl své „nic“ ještě dosytnosti užívat?
Jak vidíte, tato kniha vyvolá u dospělých řadu znepokojujících otázek a hledat na ně odpovědi můžete třeba právě s vílami.
Současně s touto knihou vychází i jejich další společná s názvem Andělské pohádky na dobrou noc. O té si povíme zase příště. Ještě jsem ji neotevřela, a moc se na ni těším.
Zatím meditujeme s vílami…
Knihu Vílí pohádky na dobrou noc vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE v roce 2013
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...