Recenze: Knihy pro děti a mládež

Edice Tomáš a jeho přátelé – knížky pro kluky všeho věku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oblicej

Mašinka Tomáš žije na ostrově Sodor se svými dalšími přáteli – užitečnými mašinkami a stroji. Přepravují společně náklady do místa určení, pomáhají si navzájem, někdy mezi sebou soupeří, kdo je rychlejší, šikovnější, silnější, ale vždycky zůstanou dobrými kamarády, co táhnou za jeden provaz. Je to takové společenství mašinek a strojů, které můžeme reálně spatřit v nádražních depech, v přístavech, na letištích – všude tam, kde jsou koleje a kde vlaky něco někam nebo odněkud vezou.


knihaTakhle nějak se dá popsat prostředí, v němž se odehrávají příběhy mašinky, která se jmenuje Tomáš a má krásné velké oči. Příhod téhle mašinky vyšlo habaděj. Je o ní i televizní seriál, takže ji kluci asi dobře znají. Není divu, že nakladatelství Egmont rozšířilo řadu Tomášových dobrodružství o Příběhy na dobrou noc – a to ve dvou dílech. 

Příběhy na dobrou noc 1 a 2 jsou pravé klučičí knížky s krátkými texty, které se mají číst, předpokládám, hlavně před spaním. Jejich základem jsou názorné 3D celostránkové ilustrace, na nichž si můžou kluci všeho věku (tedy synci s tatínky a dědečky) prohlížet třeba nádraží z ptačí perspektivy se všemi detaily, ukazovat, co dělá takový jeřáb, který stěhuje vlaky z koleje na kolej nebo přenáší náklad z nákladních vagonů na loď. Taky poznají, jak správně uložit náklad, na co se nesmí zapomenout při přenášení těžkých věcí jeřábem z plošiny na plošinu, co se musí udělat, aby se ve vlaku nic nestalo třeba přepravovanému zvířeti. Jsou to samé důležité informace. Je tedy o čem povídat, je na co ukazovat. Jenže se domnívám, že tyhle příhody kluky asi neuspí. Začnou se pod peřinou mlít, povídají, vyzvídají a stále něco nového objevují. Jsem přesvědčena, že nad obrázky v těchto knížkách se usnout nedá!

knihaJiné je to s texty, ty uspávají okamžitě! Hodně pokulhávají za názornými ilustracemi. Jde o naprosto jednoduché příběhy s velmi chudou stylistikou. Zdají se mi zbytečně obyčejné a prosté, až moc dětské. Jako by autoři podcenili malé čtenáře, jako by nevěřili, že dokážou vnímat svět v rozvitějších větách. Přitom příběhy mají v sobě ukryt dobrý nápad – rozhodně by se daly zpracovat s daleko větší fantazií, bohatším slovníkem a trošku veseleji. 

V každé knížce najdeme pět příběhů. Mašinka Tomáš v nich vždycky zažije něco zajímavého, něco nového se naučí. To je asi hlavní, co autoři chtěli do příhod Tomáše a jeho kamarádů vložit. Výchova je tady na prvním místě (někdy ten vztyčený výchovný prst až moc trčí z textu) – děti se učí vzájemnému respektu, úctě k ostatním, umění pomáhat, poděkovat za pomoc, nepřeceňovat vlastní síly a dovednosti.  Záměr jednoznačně správný, jen už zmiňovaná forma zpracování mu moc nepomáhá!

Knihy Mašinka Tomáš - Příběhy na dobrou noc 1 a 2 vydalo nakladatelství Egmont

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení