
Hrůzostrašné pohádky
- Recenze
- Vytvořeno 13. 2. 2013 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Každý se trošku rád bojí, psal jsem v recenzi na audioknihu Pád do Maelströmu, a bojí se rády dokonce i naše děti. Děti a nejen ony mají rády také pohádky. Pro děti, které se rády hodně bojí a zároveň mají rády pohádky, vydalo nakladatelství Tympanum audioknihu Hrůzostrašné pohádky.
Autorem literární předlohy je Jiří Žáček (6. 11. 1945) - dětství strávil ve Strakonicích, vystudoval stavební fakultu ČVUT v Praze. Krom inženýrské praxe byl také redaktorem (po té co stavařinu pověsil na hřebík) v několika nakladatelstvích (Československý spisovatel a Carmen) a od roku 1994 je na volné noze jako spisovatel.
Čtení se ujal, stejně jako například u povídek Pád do Maelströmu, náš přední divadelní, filmový a televizní herec a dabér s nádherně podbarveným hlasem, Josef Somr (1934).
Hrůzostrašné pohádky představují převyprávění výběru klasických evropských pohádek. Jiří Žáček svým perfektním výběrem a převyprávěním nepřekročil hranice laskavosti a vlídnosti pohádkového světa a navíc nám dovolil nahlédnout do pokladnice evropské slovesnosti. Na 2CD tak nalezneme pohádky: Otesánek, O kravičce Bukole, Katalineta a velryba, Krásná Žaneta, Bílá Karolínka a Černá Karolínka, Jak šel Janek do světa, aby se naučil bát, Kdo tančí s čerty, Čarodějka Medúza, Vlkodlak, Baba Jaga, Krysař z města Hameln. Celková délka nahrávky je 154 minut.
Pohádky, přestože pochází z různých koutů Evropy, zaujmou svou podobností, která ukazuje na společné kulturní kořeny jednotlivých evropských národů. Přes svou drsnost pohádky nezapomínají na šťastný konec a obsahují životní moudro našich předků. Některé z pohádek budou asi většině posluchačů známé. S dalšími se pak seznamujeme s pohádkami dalších národů.
Pohádky jsou opravdu hrůzostrašné a jako rodič dvou dětí jsem při poslechu některých z nich, hrůzou trnul, obléval mne studený pot a děs mne obcházel při slovech o tom, jak matka usiluje o bez žití své dcery nebo když Otesánek bez milosti a zardění sežere své milující rodiče. Ponurou a hrůzyplnou atmosféru svým hlasovým projevem dokonale dokresluje Josef Somr a flétny Jiřího Stivína.
Audioknihu doporučuji, neboť jde o výborně provedené profesionální dílo.
Audioknihu Hrůzostrašné pohádky vydalo vydavatelství Tympanum
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...