
Vánoční pohádky Františka Kožíka
- Recenze
- Vytvořeno 11. 1. 2013 2:00
- Autor: Jana Semelková

Vstoupili jsme do lednových dnů. Je za námi prosinec – měsíc plný očekávání, rozjímání, rozzářených oči malých i velkých. Komu se stýská, že jsme otevřeli kapitoly těch „obyčejných“ měsíců, dnů bez tajemství, má šanci si je připomenout pohádkami, které kdysi vyprávěl své dceři večer před spaním spisovatel pan František Kožík.
Jeho vánoční pohádky jsou plné nadpřirozených bytostí, přitom však takové obyčejné, věcné, ze života. Vždyť s kým z nás kdy nešili čerti jako s Ivánkem, co všechno dělal obráceně. Teprve pan doktor mu prozradil, že se v něm usadil nejhloupější čert, který mu našeptává samé hlouposti.
„Je to něco jako sportovní zápas, víš?“ poučoval ho pan doktor. „Čert se teď tak snadno nedá. Je v tobě zapíchnutý, drží se tě a nebude chtít ven. Musíš dávat pozor, až se ozve. Když ti bude něco našeptávat, hned jdi na něho zostra a neposlouchej ho, i kdyby se v tobě sebevíc vztekal!“
„Myslíte, pane doktore, že by pak odešel?“ ptal se tatínek.
„Ale ovšem. Když uvidí, že je na něho Ivan moc chytrý, dopálí se a zmizí. Jinak neodejde. Ivan musí být na něho tvrdý. Ať si ďáblík mele svou čertovskou písničku, uděláš pravý opak toho, co bude žádat. Rozumíš mi?“
Kožík, F. Pohádky vánočního zvonku. Praha: Albatros, 2012, str. 117.
Nebo určitě u stromečku nějaký balíček dostal někdo jiný, než měl. U nás se to povede rok co rok. Myslela jsem si, že jsem nepozorná, ale pan Kožík mi vysvětlil, že za to mohou skřítci Kuk, Fuk a Muk. Kdo z nás by nechtěl umět čarovat jako potrhlá Andula, kdo z nás nedospěl ke stejnému závěru, že čarování není pro nás, že je lepší vzít za práci a vše se k lepšímu obrátí…
Dvanáct Kožíkových příběhů voní purpurou, skořicí a medem, třpytí se sněhem i hvězdičkami a zní koledami. Sváteční atmosféra brzy vstoupí do každého z nás. Jsou to pohádky skvělé k předčítání. Po každé z nich se totiž dá krásně vzpomínat na ty svoje Vánoce. Vždyť děti milují historky „jak to bylo kdysi“. A vůbec nevadí, že autor příběhy napsal v padesátých letech. Vzbudí ve vás pocit, že něco podobného jste zažili a musíte to sdělit ostatním. Tak to určitě František Kožík také chtěl! Jsem o tom přesvědčená.
Celou pohodu obyčejných a přitom kouzelných ještě podbarvují ilustrace, jejichž autorem je Dávid Ursiny. Přestože téměř každá má v sobě sníh, led a mrazivý večer, všechny vyzařují teplo a útulno. Tak to ostatně v prosinci má být.
Jdou Vánoce,
ten zlatý čas…
Hvězdnatý svátek,
který světí
vzpomínky, lásky
a sny dětí.
Kéž i vám zazní
jeho hlas!
Knihu Pohádky vánočního zvonku vydalo nakladatelství Albatros
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...