Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pohádka o králi Karlovi – druhý svazek edice Dějiny pro nejmenší

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
jablko

Lucie Seifertová je známá jako autorka leporela Dějiny českého národa. Tento jedinečný projekt přinesl vedle knižního vydání, putovní výstavu a televizní seriál. Její netradiční přístup k výkladu českých dějin si našel své obdivovatele i odsuzovatele. Dějinám se výtvarnice věnuje i v tvorbě prostorových leporel (Tajemná Praha, Hrady a zámky, Pražský hrad…).

 

 

knihaVšechny tyto projekty jsou určené dětem spíše od pěti let. Aby tedy neošidila nejmenší čtenáře, vytvořila novou edici s názvem Dějiny pro nejmenší. Odstartovala ji letos na jaře Pohádka o Bruncvíkovi, na kterou navázala Pohádka o králi Karlovi. Knihy mají shodný rozsah 32 stran, formát 165 centimetrů na výšku a 240 centimetrů do šířky, obsahují velké celostránkové ilustrace, text zjednodušený do jedné, dvou řádek pod každou ilustrací a notnou dávku humoru. Děti si tak mohou příběh Bruncvíka či Karla IV. odvyprávět samy.

 

Císař a král Karel IV. je autorkou představován jako kluk, co si splnil sen – skvělá pobídka pro všechny malé kluky a holky. Ukazuje, že cíl se splnit dá, musí se jen chtít. Také dokládá, že nic není zadarmo, kdo se nechce učit, nemůže čekat úspěch. Karel IV. v podání Lucie Seifertové vůbec nevypadá jako socha u Karlova mostu, je to veselý chlapík, co se jako malý rozhodl, že bude slavný a za tímto cílem šel neohroženě – od dětství se učil, co bylo třeba, v mládí se vypravil do světa na zkušenou, sem tam se ocitl na bojištích, aby pak nabitý vědomostmi se vrátil do své země a zvelebil ji. Že se mu to stoprocentně podařilo, o tom svědčí řada památek spojených s jeho dobou.

 

Edice Dějiny pro nejmenší, která vykládá historii českých zemí s nadhledem, humorem a v podobě obrazové pohádky považuji za přínos. Je třeba, aby historie děti neodradila, aby se ji naučily vnímat s otevřenou hlavou – tedy tak, aby minulost jim pomohla v budoucnosti vyvarovat se omylů.

 

Kdo je Lucie Seifertová: Po studiu na Hollarově střední odborné škole výtvarné pracovala jako grafička ve sklárnách v Poděbradech a v dětském časopise Ohníček. Na počátku 90. let byla přijata na AVU, kde působila v ateliéru u prof. Sopka. Debutovala prostorovým leporelem Tajemná Praha (1999). V dalších letech se věnovala především grafice pro časopisy, ilustrovala knihy, působila též jako výtvarná redaktorka a pravidelně přispívala na internetové stránky Českého rozhlasu. Za titul Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí získala cenu Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003, Zlatou stuhu za nejlepší literaturu faktu pro děti a Zlatou pečeť za nejlepší polygrafický výtvor roku. Pro Českou televizi vytvořila na základě leporela stojedenáctidílný animovaný seriál, za který obdržela ceny: Elsa za nejlepší animovaný pořad, Trilobit a nominaci na televizní cenu TýTý.

 

Knihu Pohádka o králi Karlovi vydalo Nakladatelství Prchal

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení