
Pohádky vyprávěné dětem
- Recenze
- Vytvořeno 11. 12. 2012 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, který se do širokého povědomí veřejnosti zapsal jako významný pohádkář, i když on sám se za něj nepovažoval. Psal také divadelní hry, romány a básně. Jeho tvorba se vyznačuje osobitostí. Jeho asi nejznámější pohádka Malá mořská víla je podle odborníků odrazem jeho osamělosti a utrpení z odlišnosti.
Andersenovy pohádky považujeme dnes za klasiku a klasikou jsou jistě právem. Na rozdíl od pohádek bratří Grimmů mají výrazně osobitější tón.
Zbožným přáním Andersena bylo, aby pohádky (autor sám je nazýval příběhy) poslouchaly rády děti a zároveň byly zajímavé i pro dospělé, kteří je měli dětem předčítat. Z vlastní zkušenosti vím, že to není vůbec jednoduché. Pro Andersena je navíc typická ironie, a to někdy docela ostrá. Dalším společným znakem Andersenových pohádek je, že zpravidla nekončí dobře.
Kniha Starý dům a jiné pohádky, kterou letos vydalo nakladatelství Albatros, obsahuje deset pohádkových příběhů. Na výbornou úroveň knihy má velký vliv i její překladatel. V tomto případě se překladu zhostil náš významný překladatel severských jazyků František Fröhlich, který ke knize zároveň napsal stručný doslov. Starý dům a jiné pohádky sice zahrnuje pouze zlomek Andersenova pohádkářského díla, ale výběr je volen tak, aby obsahoval jak známé, tak i méně známé pohádky. Mezi ty známé, alespoň pro mě, patří Křesadlo nebo Princezna na hrášku. Dále se můžete těšit na Létající kufr, Starý dům, Divoké labutě, Slavíka, Ole Zavřiočka, Co taťka dělá, dobře dělá, Stín a Palečka.
Ke každé pohádkové knížce patří i ilustrace. Ty pro tuto knihu vytvořil Artuš Scheiner a děti je jistě uvítají. Škoda jen, že jich zde není více, alespoň jedna ilustrace ke každé pohádce.
Knížka je vysázena velkým fontem, a tak by se měla dobře číst i při nižším osvětlení. Bohužel je text vysázen na lesklý křídový papír a odlesky četbu komplikují.
Výbor pohádek Hanse Christiana Andersena vám mohu vřele doporučit, ať již pro vás před spaním, nebo když prší, či vašim starším dětem na dobrou noc.
Knihu Starý dům a jiné pohádky vydalo nakladatelství Albatros
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...