
Otazníky detektiva Štiky
- Recenze
- Vytvořeno 3. 9. 2012 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Asi každý z nás, kdo už nejsme dávno školou povinní, rád vzpomíná na své dětství. Každá maličkost, která nám toto krásné období připomene, je milá a příjemná. Dá se říci, že tyto maličkosti přímo vyhledáváme. Mezi maličkosti, které mně připomínají mé dětství, patří například igráčci, Neználek, Kofola, Čtyřlístek, Kocour Mikeš, Jája a Pája, komiksy v Abíčku nebo pro mladší děti časopis Ohníček.
Ještě nedávno by pro většinu dětí a mládeže byly předchozí „maličkosti“ pouze cizí neznámá slova. Přesto se dnes tyto výrazy znovu dostávají zpět do povědomí lidí všech generací. Jednou z takových vzpomínek na dětství je i pro mě komiks Detektiv Štika, který vycházel v osmdesátých letech v časopise Ohníček. Pravda, nedosáhl takové proslulosti jako Čtyřlístek, ale i tak byl součástí dětství mé generace a s každým novým číslem Ohníčku jsme se těšili na záhadu, kterou s ním zase vyřešíme.
Nakladatelství Albatros přichází s knihou, která mapuje výběr komiksových příběhů detektiva Štiky, které vycházely od roku 1971 do roku 1986 v časopise Ohníček. Autory tohoto československého komiksu sedmdesátých a osmdesátých let byli Jiří Kalousek (1925-1986) a Jiří Lapáček (1924-2000).
Bez zajímavosti jistě není, že první případy byly vytvářeny „ve spolupráci“ s VB (pozn. pro později narozené: VB = Veřejná bezpečnost – dnešní policie). Šlo však jen o formální spolupráci. Velitelství VB, jak je uvedeno v redakčních poznámkách knihy, dodávalo ceny, které byly předávány úspěšným řešitelům.
Kniha obsahuje 120 příběhů (pokud jsem dobře počítal). První polovina je malována pouze černobíle, druhá z osmdesátých let 20. století barevně. Příběhy jsou tvořeny pěti až šesti obrázky, které jsou doplněny texty. Nejde tedy o klasický komiks s bublinami.
Jedna epizoda se vejde na jednu stranu Ohníčku, je proto naprosto úžasné, jak autoři dokázali na tak malý prostor vtěsnat příběh i s detektivní zápletkou. Příběhy jsou primárně určeny malým čtenářům, ale myslím si, že při jejich čtení a luštění se mohou pobavit i dospělí. K rozluštění otazníků je třeba věnovat pozornost každému slůvku a každé čárce v obrázku.
Knihu doporučuji nejen „Husákovým dětem“ jako vzpomínku na dětství, ale i jejich dětem, a to nejen proto, aby viděly, jaké komiksové hrdiny měli jejich rodiče, ale z výše popsaných důvodů: jednoduchosti a nápaditosti detektivních příběhů.
Knihu Otazníky detektiva Štiky vydalo nakladatelství Albatros
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...