
Populární mýty, nebo nesmysly pro pobavení?
- Recenze
- Vytvořeno 28. 8. 2012 2:00
- Autor: Lenka Martinková

Každý se určitě někdy setkal s nějakou zaručenou informací, u které uvažoval, jestli je skutečně pravdivá, nebo jestli si z něj okolí nedělá dobrý den. Občas se v časopisech nebo na internetu objeví výběr takových „zaručených“ zpráv a jejich uvedení na pravou míru, ale koho by nelákalo mít jich co nejvíc pohromadě? Letos ve Fragmentu vyšla útlá knížka Nemysli si nesmysly od Guye Campbella, která si dává za cíl tyto mýty objasnit.
Většinou se autor věnuje jenom jednomu omylu, případně omylům v jednom oboru, které rozpitvá na nejmenší kousíčky a takřka krok za krokem čtenářům vysvětluje, proč to tak nemůže být. Campbell na to jde přesně naopak – od přírodních věd skáče k dějepisným nesmyslům a fyzikálním úkazům. Pak už se všechno odvíjí podle poněkud netradičního scénáře.
Několik prvních odstavců vysvětlení dělá na člověka dojem, že autor věří omylům, které se právě pokouší vyvrátit. Netrvá dlouho a přijde s názorem – samozřejmě vědecky podloženým – kterým ukáže, že původní domněnka je přinejmenším nepravděpodobná. V tuhle chvíli nastoupí obyčejný selský rozum, jímž hravě vyvrátí zbytek.
Pochopitelně ne vždy je nesmysl takovým nesmyslem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Uznávám, že to zní podivně, ale jeden příklad za všechny: mýtem je, že když člověka štípne nějaký hmyz, útočník nepřežije. Tohle obecně neplatí, ale v případě včel-dělnic už to pravda je.
Jindy je potřeba dávat pozor na to, z jakého úhlu pohledu se na výrok Campbell dívá a z jakého výrok posuzuje běžná populace. Třeba s odpovědí, že nejvyšší hora se měří od středu Země k vrcholu, by ve škole uspěl málokdo. Na druhou stranu je to ukázka toho, že ne všechny běžně používané termíny jsou naprosto správné.
Mám pocit, že většina takových populárních omylů se spíš hodí na nejrůznější srazy a párty, kde se s jejich pomocí člověk stane nejchytřejším ze zúčastněných.
Když už knížka Nemysli si nesmysly mladé čtenáře nepoučí, určitě je pobaví a třeba i přivede na nápad, jak tyto populární omyly potvrdit nebo vyvrátit ještě účinněji než samotný autor.
(Campbell, G.: Nemysli si nesmysly. Praha: Fragment 2012.)
Knihu Nemysli si nesmysly vydalo nakladatelství Fragment
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...