
Nevážně o vážných věcech
- Recenze
- Vytvořeno 18. 7. 2012 2:00
- Autor: Lenka Martinková

Už samotný název, Neštovice, mor a jiné pohromy, nevypadá na příliš optimistické čtení. A co teprve když se člověk dozví, že jde o knížku pro děti? Jejímu autorovi Richardu Plattovi se nedá odepřít řádná dávka morbidity. Nebo že by to bylo naprosto jinak, než jak by se na první pohled mohlo zdát? To zjistí jenom ten, kdo se nebude bát vstoupit do morové laboratoře...
Celou knížkou prochází jakýsi příběh-nepříběh, kterým čtenáře provázejí pracovníci morové laboratoře. Ukazují mladému čtenáři příznaky jednotlivých nemocí, ale také ho občas pozvou na výlet do minulosti, kde se pokoušejí zjistit, proč ta či ona smrtelná nemoc vznikala, nebo jaké byly nejčastější chyby při jejím léčení, a proto se šířila dál. Aby to nevypadalo, že se autor zabývá jen minulostí a dávno překonanými chorobami, okrajově se zmíní i o biologických zbraních, HIV nebo prasečí a ptačí chřipce a o tom, jak se jednotlivé její kmeny značí.
Teď právě přišel nejvyšší čas vstoupit do morové laboratoře a nechat se jí provádět skutečnými odborníky – profesorem Krysákem, doktorem Drbete (blechou) a laboratorními techniky (mouchou) Tse-tse a (komárem) Komíkem. Jsou to skutečně odborníci na slovo vzatí a je radost s nimi alespoň v knížce spolupracovat. Nejen, že dětem vysvětlí, co kde v laboratoři najdou, objasní, proč skladují takové množství vzorků nebezpečných virů a bakterií, ale mnohdy používají natolik odborné výrazy, že to čtenáře posune skoro na středoškolskou úroveň.
Hned na první pohled zaujmou barevné obrázky, kterých je na stránkách knihy nepočítaně. Některé představují zvětšené viry a bakterie, jež ovšem ilustrátor John Kelly upravil tak, aby nejen mladé čtenáře pobavily, ale zároveň jim objasnily zajímavé poznatky z oboru mikrobiologie. Ti, kdo rádi čtou populárně-naučné edice typu Děsivé dějiny, budou mít pocit, že ilustrace jsou jim povědomé.
To je však jen část ilustrací, která se v Neštovicích, moru a jiných pohromách ukrývají. Leckdy se stane, že mezi stylizovanými obrázky člověk narazí na fotografii skutečného laboratorního mikroskopu, jaký používají opravdoví vědci, zvaného SEM. Nebo se seznámí s dnešními odborníky a jejich dílem. Samozřejmě nesmí chybět mapky, ze kterých se dá snadno vyčíst, kde daná choroba vznikla, kdy to bylo, kam se později rozšířila a kde je dnes největší riziko nákazy.
Neštovice, mor a další pohromy jsou dílko mnoha tváří. Kdo se rozhoduje podle anotace o tom, jestli si knížku přečte, tomu přijde nejprve ohromně vtipná, a později bude zklamaný. Komu stačí přečíst začátek kapitoly, aby si udělal obrázek o celém textu, napadne ho, že je příliš odborná na to, aby se vůbec obtěžoval si ji přečíst. Asi nejlépe udělá ten, kdo se nechá anotací naladit, ale nebude jí úplně věřit a nenechá se odradit hned několika úvodními větami. Ať je pravda jakákoli, tuhle útlou knížku ocení i ti, kterým už dávno není pouhých 10 let…
Knihu Neštovice, mor a další pohromy vydalo nakladatelství Mladá fronta
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...