
Nevážně o vážných věcech
- Recenze
- Vytvořeno 18. 7. 2012 2:00
- Autor: Lenka Martinková

Už samotný název, Neštovice, mor a jiné pohromy, nevypadá na příliš optimistické čtení. A co teprve když se člověk dozví, že jde o knížku pro děti? Jejímu autorovi Richardu Plattovi se nedá odepřít řádná dávka morbidity. Nebo že by to bylo naprosto jinak, než jak by se na první pohled mohlo zdát? To zjistí jenom ten, kdo se nebude bát vstoupit do morové laboratoře...
Celou knížkou prochází jakýsi příběh-nepříběh, kterým čtenáře provázejí pracovníci morové laboratoře. Ukazují mladému čtenáři příznaky jednotlivých nemocí, ale také ho občas pozvou na výlet do minulosti, kde se pokoušejí zjistit, proč ta či ona smrtelná nemoc vznikala, nebo jaké byly nejčastější chyby při jejím léčení, a proto se šířila dál. Aby to nevypadalo, že se autor zabývá jen minulostí a dávno překonanými chorobami, okrajově se zmíní i o biologických zbraních, HIV nebo prasečí a ptačí chřipce a o tom, jak se jednotlivé její kmeny značí.
Teď právě přišel nejvyšší čas vstoupit do morové laboratoře a nechat se jí provádět skutečnými odborníky – profesorem Krysákem, doktorem Drbete (blechou) a laboratorními techniky (mouchou) Tse-tse a (komárem) Komíkem. Jsou to skutečně odborníci na slovo vzatí a je radost s nimi alespoň v knížce spolupracovat. Nejen, že dětem vysvětlí, co kde v laboratoři najdou, objasní, proč skladují takové množství vzorků nebezpečných virů a bakterií, ale mnohdy používají natolik odborné výrazy, že to čtenáře posune skoro na středoškolskou úroveň.
Hned na první pohled zaujmou barevné obrázky, kterých je na stránkách knihy nepočítaně. Některé představují zvětšené viry a bakterie, jež ovšem ilustrátor John Kelly upravil tak, aby nejen mladé čtenáře pobavily, ale zároveň jim objasnily zajímavé poznatky z oboru mikrobiologie. Ti, kdo rádi čtou populárně-naučné edice typu Děsivé dějiny, budou mít pocit, že ilustrace jsou jim povědomé.
To je však jen část ilustrací, která se v Neštovicích, moru a jiných pohromách ukrývají. Leckdy se stane, že mezi stylizovanými obrázky člověk narazí na fotografii skutečného laboratorního mikroskopu, jaký používají opravdoví vědci, zvaného SEM. Nebo se seznámí s dnešními odborníky a jejich dílem. Samozřejmě nesmí chybět mapky, ze kterých se dá snadno vyčíst, kde daná choroba vznikla, kdy to bylo, kam se později rozšířila a kde je dnes největší riziko nákazy.
Neštovice, mor a další pohromy jsou dílko mnoha tváří. Kdo se rozhoduje podle anotace o tom, jestli si knížku přečte, tomu přijde nejprve ohromně vtipná, a později bude zklamaný. Komu stačí přečíst začátek kapitoly, aby si udělal obrázek o celém textu, napadne ho, že je příliš odborná na to, aby se vůbec obtěžoval si ji přečíst. Asi nejlépe udělá ten, kdo se nechá anotací naladit, ale nebude jí úplně věřit a nenechá se odradit hned několika úvodními větami. Ať je pravda jakákoli, tuhle útlou knížku ocení i ti, kterým už dávno není pouhých 10 let…
Knihu Neštovice, mor a další pohromy vydalo nakladatelství Mladá fronta
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jan Drda – Němá barikáda
Baník píčo -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...