Recenze: Knihy pro děti a mládež

Faraonova kletba a archeologické vykopávky

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
mumie

Další knížka od Thomase C. Breziny vonící létem vyšla letos ve Fragmentu, tentokrát v edici Případ pro Tebe a Klub tygrů. Už sám název Oživlá mumie dává tušit, že se celý příběh bude odehrávat v dalekém Egyptě. A aby toho nebylo málo, před hrdiny stojí neobvykle obtížný úkol…knihaČlenové Klubu tygrů jsou pozváni strýčkem jednoho z nich na archeologické vykopávky do Egypta. Ještě nedávno byla právě objevovaná pyramida zakryta pískem, ale tým archeologů je pracovitý a už se dostal i do faraonovy pohřební komory. Děti se těší, že vědce najdou v plné práci, jenomže jejich přání jaksi nevyšlo: sotva přijedou, archeologové utíkají z hrobky a upadají do bezvědomí. Co se uvnitř mohlo stát? Nezbývá nic jiného, než aby se trojice spolu se čtenářem dala do pátrání…

Jako obvykle na scénu nastupuje trojice kamarádů zvaná Klub tygrů – nadějný atlet Patrik, sběratelka Biggi (nebo oficiálně Birgit) a počítačový expert Luk (nebo chcete-li Lukáš). Výletu do Egypta se nemohou dočkat, ale ještě netuší, že je tam čeká naprosto jiné dobrodružství, než na jaké jsou zvyklí. Ani August Kantner nepočítá s tím, že by se v okolí pyramidy dělo něco životu nebezpečného. Spíš než řečem o úkladech zločinců věří svým kolegům zvěsti o prokletí faraonovy hrobky.

Knihy Thomase C. Breziny jsou vyhlášené malým počtem míst, na kterých se děj odehrává. Ani Oživlá mumie není výjimkou, a přesto překvapí, jak razantně autor místa omezil. Když to opravdu přeženu, daly by se takové prostory napočítat tři, ale…! Jako výchozí bod počítejme s táborem archeologů a jeho nejbližším okolím (a tedy samozřejmě i s  vykopávkami pyramidy a jejím interiérem), staroegyptský palác únosců by se dal počítat jako druhý „záchytný bod“ a  jako poslední by mohl působit objev Klubu tygrů, který se však z jiného úhlu pohledu dá zařadit do „tábora archeologů a nejbližšího okolí“.

Pro ty, co knihy Thomase C. Breziny čtou, asi nebude žádným velkým překvapením, že se v textu vyskytují otázky, na které se dá odpovědět jen pomocí „kouzelné“ lupy a za každou správnou odpověď si čtenář připočítává daný počet bodů. Jedině tak je možné poměřit se s knižními hrdiny. Edice od edice je počet bodů různý, ale v Klubu tygrů se za každou odpověď připočítává vždy pouze jeden, což někdy může být trochu nejasné, když má otázka tři části, na něž zákonitě musí být tři odpovědi. Ale jak to potom bude s bodovým hodnocením?

K tomu, aby čtenář získal co nejvyšší skóre, jsou potřeba kvalitní ilustrace, jež zároveň slouží jako nápověda. O to, aby obrázky opravdu splňovaly takové podmínky, se postarala Naomi Fearnová a musím uznat, že se jí opravdu povedly.

Na konci knihy na čtenáře nečeká jenom stupnice, na které se může porovnat s právoplatnými členy Klubu tygrů, ale také základní informace o starověkém Egyptu.

Ukázka z knihy:

„Mně asi přeskočilo!“ vykřikla nechápavě Biggi.
Mumie byla pryč. Místo ní se uvnitř rakve nacházelo nahrávací zařízení a nějaký černý předmět, který vypadal jako stará konvička na mléko s otvory kolem dokola.
„Něco podobného používají včelaři,“ uvědomil si Luk.
(Brezina, T. C.: Případ pro Tebe a Klub tygrů – Oživlá mumie. Praha: Fragment 2012, s. 45.)

Knihu Případ pro Tebe a Klub tygrů – Oživlá mumie vydalo nakladatelství Fragment

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení