Jaké je to asi v Čudu
- Recenze
- Vytvořeno 13. 2. 2012 1:00
- Autor: Alena Oudová
Povídky jsou vedle románů nejčastějším literárním útvarem, po kterém pátrám v knižních regálech. Jsou kratší a charakter postav se nemění, jedná se tudíž o příjemného a nenáročného společníka do postele před spaním po dlouhém a náročném dnu. A co teprve povídky s notnou dávkou Svěrákovského humoru!
Zdeněk Svěrák, kterého známe především jako herce, scénáristu, spisovatele, autora písňových textů a spoluzakladatele a uměleckého vedoucího Divadla Járy Cimrmana, ve své povídkové sbírce Jaké je to asi v Čudu nejen uvažuje nad touto základní otázkou, která se promítla i do samotného názvu sbírky, ale současně prozrazuje čtenáři, proč se Bohouškovi říká Radovan a jaké vtipy zná pan Dufek.
Kniha je primárně určena dětskému čtenáři ve věku od osmi let, ale její stránky jistě potěší i nejednoho dospělého. Je plná povídek, pohádek a textů známých písniček, přičemž o ilustrace se postarala Vlasta Baránková.
Povídky vydalo nakladatelství Fragment. V tomto nakladatelství vydal Zdeněk Svěrák již celou řadu úspěšných knih pro děti i dospělé, mezi nimi jmenujme například dětské knihy Mravenčí ukolébavka, Šupy dupy dup a jiné písničky nebo pohádkové knihy Radovanovy radovánky. Dospělý čtenář si pak přišel na své nad knihami Vratné lahve nebo Povídky.
Knihu Jaké je to asi v Čudu vydalo nakladatelství Fragment
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...