Pohádky o všem, co je kolem nás
- Recenze
- Vytvořeno 28. 11. 2011 1:00
- Autor: Jana Semelková
Miloš Macourek napsal v roce 1971 pohádky, v nichž najdeme mixéry, vodovodní kohoutky, makaróny, budíky a spoustu dalších věcí, na které běžně narážíme každý den. Nikomu z nás třeba starý ušák nepřipadá pohádkový, ale Miloši Macourkovi přišel naprosto úžasný. A až si přečtete pohádku o něm a kočce, která na něm ráda odpočívala a předčítala mu noviny, tak se vám bude zdát taky pohádkový. Nebo jak se do pohádky hodí budík? Pomyslí si leckdo. Představte si, že hodí – a dokonce jich je šest tisíc a mají vlastní ostrov. Nebo ty makaróny…
Ležet v nějaké krabici a nic nevidět, to musí být hrozná nuda. A takhle se v jedné krabici nudilo asi sto dvacet makarónů. A protože to byly pravé italské makaróny, říkaly si italsky:
To je nuda, to je nuda.
K ukousání, řekl jeden makarón, ještě se tady navzájem sníme.
Syrové nejsme k jídlu, řekl třetí, ale což kdybychom se šly někam podívat, svět je přece tak zajímavý, jsou na něm kolotoče a houpačky a různé koncerty, přepychové restaurace, zoologické zahrady a kdoví co ještě.
Dobrá, řekl devátý makarón, ale cožpak nás někdo pustí? Uvidí nás a řekne, aha, makaróny, chytí nás a bude po procházce.
Musíme vypadat tak, aby nás nikdo nepoznal, řekl třicátý sedmý makarón, vezmeme si klobouky a pláště do deště.
Tak si vzaly klobouky a pláště do deště a šly.
Ale nejen věci, i zvířátka si užívají nevšedních událostí. Taková stonožka v jedné příhodě třeba odnesla na botách tajně půjčených od dětí celý park. Vlastně ho ukradla.
Hlavně se však všude setkáme s dětmi a jejich viděním světa. Protože úplně stejně se na své okolí díval i Miloš Macourek. Například jeden klučík sám sebe kus ujedl, když spadl do mixéru a stal se z něho šlehačkový dort, jindy zase holčička, které se vůbec nic nelíbilo, vygumovala celé své okolí včetně maminky, jenže svět, který si pak sama namalovala, se jí pranic nelíbil. V jiném příběhu – a ten mám moc ráda – jakýsi Ivánek pořád tloustl – a nikdo netušil proč. Pak se na to jednou přišlo – Ivánek rád četl, jenže četl tak rychle, že přitom polykal slovíčka, a jak je polykal, tak ta slovíčka mu zůstávala v bříšku, až byl kulatý jako balon…
Mohla bych pokračovat příběh po příběhu, pohádku po pohádce – každá něčím překvapí, každá nadchne novým pohledem na rádoby obyčejné věci. Poetika Miloše Macourka, jeho krásný, střízlivý jazyk nás pohltí a nepustí. Pro nové vydání Macourkových pohádek se Mladá fronta vrátila k ilustracím Václava Sivka, který ozdobil pohádkový svět úžasných slovíček, obratů, slovních spojení a netradičního humoru velmi působivými ilustracemi. V téhle knížce je prostě co číst a na co koukat. Jen pozor – čtěte všichni pečlivě, slůvka nepolykejte, abyste nedopadli jako malý Ivánek…
Knihu Pohádky vydalo nakladatelství Mladá fronta
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...