Když nám straší ve věži
- Recenze
- Vytvořeno 1. 5. 2011 2:00
- Autor: Marta Šimečková
Miluji pohádkové knihy. Jenomže ne všechny lze pokládat za kvalitní literaturu. Jen málokterá kniha pro děti může nabídnout originální příběh, zajímavý styl a krásné ilustrace. Jednou takovou výjimkou je publikace, kterou nedávno vydalo nakladatelství Mladá fronta. Jmenuje se Strašibraši (aneb tajemství věže v Kamsehrabech) a „na svědomí“ ji má Miloš Kratochvíl spolu s ilustrátorkou Markétou Vydrovou.
Už jen jména tvůrců zaručuje jedinečné počtení. Miloš Kratochvíl je zkušený autor (nejen) literatury pro děti. Z nedávno vydaných knih připomenu alespoň Františkovy pohádky z Kouzelné školky, Čaroděj z nafukovacího stromu, Jejda a Helemes nebo Puntíkáři. Bohaté zkušenosti s literární tvorbou pro děti má i Markéta Vydrová, která ilustrovala již dříve několik knih M. Kratochvíla (např. Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my, Modrý Poťouch aj.). Ilustracemi provázela i Kratochvílovy texty v časopisu Pojď si hrát!, jehož vydávání bylo bohužel ukončeno roku 2010. Oba získali řadu významných ocenění, velké pocty se dočkala i kniha Strašibraši, když byla zařazena do katalogu White Rawen 2011 jako jedna z 250 nejvýznamnějších knih pro děti vydaných ve světě v roce 2010.
O čem tedy kniha Strašibraši vypráví? Jak napovídá název, bude v ní mít hlavní slovo strašení. A dva malí strašibraši, kteří se uchýlí na starou věž v městečku Kamsehraby, aby se vyhnuli zaslouženému trestu ve strašidlácké škole. Učení je totiž moc nebaví, a tak není divu, že kouzla moc neovládají. Jejich nevydařené pokusy o napravení kamsehrabských obyvatel má za následek řadu neuvěřitelných příhod, například se jim podaří proměnit místního plešatého strážníka ve Zlatovlásku nebo obarvit kocoura místního postrachu, paní Jouzové. Jak to ale v pohádkách bývá, i tito kluci dostanou rozum, nebo spíše vzácnou kouzelnickou knihu, díky níž se naučí kouzla potřebná k nápravě všech škod. A třeba díky nim přestane strašit ve věži i některým kamsehrabským starousedlíkům...
U Strašibrachů můžete očekávat skvělou četbu, při níž se neubráníte smíchu, zažijete napětí a dočkáte se překvapivého závěru. Děj je vyprávěn plynule bez zbytečných popisných částí a exkurzů. Příběh je vyprávěn jednoduchým jazykem. Jednoduchost však v tomto případě nelze zaměňovat za nepromyšlenost či chudost stylu. Naopak: autor přizpůsobil pouze svůj styl dětskému čtenáři. Nejednou užívá jazyk i ke hře se slovy (například originální názvy malých strašidýlek, jako je Matohlav, Kdesevzal nebo Šklebištník).
Knihy z kouzelnického prostředí jsou dnes ve velké oblibě. Za velký boom knih s tímto tématem může snad nejznámější kouzelník světa Harry Potter. Po něm knižní trh přímo zaplavila řada nekvalitních knih, které se jen přiživují na slávě onoho kouzelníka s jizvou na čele. U Strašibrachů se tohoto ale bát nemusíte. Jde o příběh, který by neměl chybět v žádné knihovničce malého čtenáře. A věřím, že se k němu bude tento malý čtenář rád vracet i po letech, třeba až bude chtít z knihy předčítat svým dětem nebo vnoučatům.
Knihu všem vřele doporučuji. A doufám, že se při její četbě a prohlížení krásných ilustrací budete bavit stejně dobře jako já.
Ukázka z knihy:
Jako poslední se na nádvoří vplížili Baf a Bubu. Přikrčili se v kamenné lavici co nejdál od strašmistra, jak to dělají všichni nepříliš dobří žáci ve všech školách na světě.
Baf se prý narodil ze žuchnutí jedlové šišky a Bubu při vichřici ze zaskřípění suché větve dubu. Narodili se ve stejném lese, takže byli něco jako bratranci. A protože se narodili z vylekání, byli to strašikluci. I když jejich rodný les nebyl ani trochu temný, hustý a sršatý, ale krásně šikmo prosluněný, s mýtinami od jara do podzimu voňavě vyhřátými a s mechem hebkým, jako jsou polštáře na královském trůnu. Klukům se tam líbilo. Jenomže když je někdo strašikluk, nemůže chodit do baletní školy pro víly, musí do školy strašidlácké. S tím se nedá hnout. (Kratochvíl, M. Strašibraši. Praha, Mladá fronta 2010, s. 10.)
Knihu Strašibraši vydalo nakladatelství Mladá fronta
Další informace o M. Vydrové a M. Kratochvílovi naleznete na jejich stránkách: www.ilustrace-marketa-vydrova.estranky.cz
(Odtud byly převzaty zde použité ilustrace)
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...